_DSC3649 _DSC3646Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan sosyal paylaşım sitesindeki kendi hesabından Mahmutlar’daki artıtmadan gelen pis kokuya dikkat çekmek için kampanya başlattı. “Mahmutlarda yaşayan herkesin ayağa kalkmasını istiyorum. Mahmutlar arıtmasından her akşam gelen iğrenç kokuya dur demek istiyorsan yorumlarınla destek ol. Bu bir kampanya’ diyerek paylaşımcılarını kampanyaya destek olmaya çağırdı. İlhan’ın çağrısına yüzlece Mahmutlarlı katıldı ve siyasilere tepki gösterdiler.
YORUMLAR….YORUMLAR….YORUMLAR
Sudi Çandır: Sarımsağı gelin etmişler 40 gün kokusu çıkmamış. Büyükşehir Kanununu gelin gibi süslediler ama ertesi gün bk kokmaya başladı
Iraz Uyar:  Mesut bey merhaba,bildiğiniz üzere kestelde oturuyorum geçen akşam mahmutlarda bulunmak zorundaydım inanın bahsettiğiniz koku arabanın içerisine dahi sızıyor bırak balkonda dışarda oturmayı mahmutları geçene kadar rahatsız olduk bencede bir an önce soruna çözüm bulunması gerekiyor…
Onur Ekici: Evleri gectik zaten isler kotu esnaf zor durumda dukkanlarin ici bile o bok kokusu kokuyor zaten kalitesiz turist var olanda girdigi gibi cikiyor dukkandan
Muhsin Nilgün Cücenoğlu: Akşam nefes almayı geçtim, çakmak çakmaktan korkar oldum, koku öyle etkili ki tutuşacak neredeyse o derece.
Azize Karadağ: http://www.asat.gov.tr/index.php?page=e_istek Asatın şikayet formu dilekçesi.Hep birlikte şikayette bulunursak bıktırma politikasıyla bir çözüme ulaşabiliriz.
Asat Genel Müdürlüğü – Sikayet_Ve_Talepler
www.asat.gov.tr
Tugba Keser: Kokudan nefes alamıyoruz.
TC Isa Erat: Bu ASAT’a lanet olsun diyorum başkada sözüm yok.
Şerafettin Sönmez: Kokudan rahatsız olan yoksa yoruma girmesin!! bu gidişe dur demek, taraflı tarafsız burada yaşayan herkezin meselesidir.. bu gidişe hep birlikte dur demek lazım…
Hayri Hastürk: Aslında sesimizi daha hızlı ve etkili duyurmak adına D400’ü belli bir süre trafiğe kapatabiliriz, çevreye zarar vermeden tabiki de… Ambulansların herzaman geçiş üstünlüğü korunacak elbet.
Abdullah Yoğurtcu: Asat’a deh diyorum..
Murat Çakır: Her gece bir tüp parfüm gidiyor vallahi, Allah’tan berberiz idare ediyoruz….
Şerafettin Sönmez: Murat desene toptancı köşeyi döndü.
Turgay Can Saruhan: Güzelim Mahmutlar’ı ne hale getirdiler. Esnaf için sezon zaten çokta beklenildiği gibi iyi geçmiyor bu yetmezmiş gibi bir taraftan sürekli elektrik kesintisi, bir taraftan foseptik kokusu. Aydınlatma direklerinin ışıklarıda çoğu zaman çalışmıyor. Birileri sanki mahmutlar da turizmi bitirmeye çalışıyor gibi bir izlenim var.
Şerafettin Sönmez: İyi düşünüp mantıklı hareket edilirse, olmaz diye bir şey yoktur..
TC Ercan Çatal: Insanca yaşama hakkı yasalar karşısında yok ki sosyal hayatımızda olsun. Senelerdir kokmayan arıtma bu derece koku yayıyorsa birşeyler eksik, noksan veya yanlış yapılıyor demektir. Allah bizleri ASAT’tan kurtarsın. Bunun da yolu Alanya’mızın il, Mahmutlar’ımızın da ilçe olmasından geçmektedir.
İbrahim Karaca: Adem başkan, acaba Mahmutlarla hic ilgenmiyor mu? Akşam olunca insanlar balkonda oturamıyor. Koltuktan kalksın etrafına bir baksın. Halk koltuğa oturtmasını da bilir, kaldırmasınıda.
Deniz Guner Lanet olsun güzelim Mahmutları b.k kokusu götürüyor, akşam kapı pencere açamıyoruz!
Şahin Çağ Adem başkan kestel bel. Başkanıyken kestel’e ne yaptı da Mahmutlar için ne yapsın? Koltuk bu, niceleri gelip geçti bu da geçer gider ama koltuk yerinde durur.
Mesut İlhan: Merak ediyorum Mahmutlardaki AKP’lilerden hiç yorum yok. Sizce AKP mi önemli yoksa Mahmutlar mı? Mustafa Keşoğlu’nun AKP ile ilgili pozitif bir haber görünce hemen beğeni veya yorum yaptığına şahit oluyorum. Mahmutların en önemli sorununda niçin tepkisiz kaldığını hepiniz şahit oldunuz. ASAT’ın Mahmutlar’daki muhatapı Mustafa Keşoğlu’dur . Halkının bok kokusu eşliğinde yaşamasına nasıl razı oluyor, oda ayrı bir merak konusu!!!
Mesut İlhan Şahin’ciğim Adem Başkanın sorumluluğunda değil, arıtma Antalya Belediyesi sorumluluğunda.
Şerafettin Sönmez: Şu yorum yapan arkadaşlar biraz bilerek yorum yapsa diyorum… Biz burada büyükşehir yasaları ile uğraşıyoruz, bunlar çıkmış adem başkan ne yaptı diyorlar. Adem başkan elinden geleni yapmaya çalışıyor arkadaşlar, ama bu büyükşehir yasasında her bölgenin sorumluları ve çalışanları ayrı ayrı, biraz bilerek yorum yapalım ki çözüm üretebilelim bence…
Nevzat Nural: Şahin Çağ Alanya kütürüpde yol kenarlarına bi bak, 30 yıldır 2 araba yan yana geçemezdi. Şimdi 3 araba yan yana geçiyor. Mahmutlar Atatürk Caddesine bi bak daha önce böyle bir yol var mıdır yatanları karıştırma.
Ahmet Sezer: Hani daha iyi bir Mahmutlar olacaktı? Merakla hepimiz bekliyoruz ama artık kimse bu rahatsızlıkları çekmek zorunda değil. Sorumluları göreve davet ediyorum. Lütfen yani bu güzide kasabamızı, eşsiz şehrimizi maf etmeye kimsenin hakkı yok rica ederim.
TC Mustafa Sönmez: Sen büyükşehir kanunu diye saçmasapan bir kanun çıkar, belediyeleri kapat sonrada ilçe belediyesini büyükşehire bağla, sonrada seçimi kaybet orada hizmet yaptırmamak adına Koordinasyon birimi diye bir birim kur, kazanan partinin belediye başkanının belirli gelir getirecek veya hizmet yapacak alanları ve yetkilerini elinden al, sonrada karşısına Koordinasyon adı altında kendi partinin siyasetçilerini getir, sonrada ‘Adem başkan ne yapıyor?’ diye sor!!!! Adama sorarlar (burda Nasrettin hoca cümlesi devreye girer ) tamam ev sahibi suçlu da hırsızın hiç mi suçu yok.? Adem başkan elinden gelenin en iyisini yapacaktır kimsenin şüphesi olmasın. Bu kadar karmaşık bir sistemin başına geçtiğini de kimse unutmasın biraz zaman haklıya hakkını vererek yorum yapalım. Bilmem anlatabildim mi?
İbrahim Sayar: Maalesef deniz de aynı şekilde foseptik kokuyor, herhalde arıtılmadan denize foseptik salınacak insan sağlığıyla oynuyorlar.
TC Mustafa Sönmez: Ha şunuda açıkça belirteyim, sorunların çözümü, Alanya’nın il olması, Mahmutlar’ın ilçe olması için elimden ne gelirse gücüm neye yeterse öncü olacak arkadaşlarımın, büyüklerimin, siyAsetçilerimizin yanındayım bu da böyle biline….
Sudi Çandır: Keşke o dönemlerde D400 Karayoluna 200 Kişiyle değilde, 5 Bin kişiyle çıkabilseydik, şimdi bu sıkıntıları yaşamazdık. Ah benim yaşamadan ikna olmayan vatandaşım..!
Şerafettin Sönmez: MUHALEFET burada, iktidar yok ortada?.
Taner Yılmaz: Tam bir rezalet. Daha fazla ağzımı yoramam..
Behlül Bayram: İlçe olacak şehri Mahalle yaptılar, Alanya’da tüm siyasiler bu olayın altında kalmıştır.
Behlül Bayram: Bu şehre artık taşaklı politikacılar lazım.
Behlül Bayram: Yeter Alanya’yı getirdiğiniz nokta, elektrik kesintileri, su kesintileri, pis kokular, deniz kirliliği daha sayamadığım birçok sorun kimler kimlerden çekiniyor, muhalefetide iktidarıda göreve.
TC Erkut Ercan: Yaklaşık bundan 15 gün kadar önce size mesaj yazmıştım misafirlerimi gece Sarısoy Restoranta çorba içmeye gittik, arabadan inmesiyle binmemiz bir oldu. Kokudan duramadık, arıtmayı yetkilileri savunacak kimler varsa çorbalar benden!!  Bu arada senelerdir hizmet veren Sarısoy restorantdan yetkili mercilar nasıl bir özür diler bilemem!!  Zannedersem kendi kendilerine ceza yazarlar.
Ali Ediş: Evde kliması olmayanlara Allah sabır versin, kapı pencere açılmıyor..
Fatih Marina Özgen: Valla gönül isterki Meclise kadar gidelim, bu durum çok kötü herşey göz önünde.
Sudi Çandır Şuan itibariyle Alanya Belediye Meclis Üyesi Mustafa Keşoğlu, Antalya Büyükşehir Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ve diğer yetkililer Mahmutlar Atıksu arıtma tesisinde inceleme yapıyorlar.Sayın Keşoğlu, Sorunun en kısa sürede çözüleceğini, Havuzlar üzerindeki izolasyon çalışmalarına başlandığını ve bir kısmının kapatıldığını söyledi.
TC Erkut Ercan: Sudi abi acele etmeye gerek yok, bütün sezon Mahmutlardaki güzel kokuyu gelen turistlere yaşayanlara tattırdılar, gelecek olan turistleri de bu bok kokusundan mahrum etmesinler!!! Şunun şurasında sezonun bitmesine ne kaldı!!!
Oğuzhan Çelik: Değerli Mahmutlarlılar arıtma tesislerine burada yorum yazanların birçoğundan daha yakınım (yaklaşık 500m) yani bana gelen kokunun seviyesini varın siz düşünün, artık yeter demek şimdi manasızdır. Şu anda icraat, aksiyon zamanıdır bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.
Kazım Kısa: Bence iyi giden bir şey yok; ÇUVALLADIK…
Oya Ozlem: Alanya’da öyle, misafirlerime rezil oluyorum.
Ömer Berk: Halk böyle istedi böyle olacak.
TC Zeynep Baysal Baysal: Her kim buna sebep oluyorsa Allah’ından bulsun, yedi gelmiş ve geçmiş tüm sülalesinden çıksın ayrıca da artık Adem Murat Yücel mi yoksa Menderes Türel mi kimdir bilmem ama onlara oy verenler sebeptir eserinizle mutlu olun.
Mustafa Keşoğlu: Değerli arkadaşlar evet beldemizde arıtmadan kaynaklanan bi sorun var.sorunu çözmek tabiki asıl amacımız fakat, arıtma diğer hizmetler gibi sorunu tespit edip, arkasından hemen parçayı değiştir sorunu çöz olayı değil. Arıtmadaki sorun son yılda arıtmaya gerekli yatırım ve bakım yapılmadığından, bakteri ölümü oluşumu gerçekleşmiştir, yani arıtma sağlıklı çalışmıyor bide bazı hatlarda bacalardan nüfusun yoğun olduğu zamanlarda gaz kaçağından dolayı böyle bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Uzun bir süredir asat görevlileri.daire başkanları, koordinatörler çözüm için çaba harcıyorlar, şu an sayın Hüseyin Güney’le arıtma tesisindeyiz, şu an itibariyle havuzlarda mantolama ve diğer teknik araçlardaki çalışmalar devam ediyor. Bakteri oluşumu belirli bir seviyede, günden güne tesis kendisine geliyor, vatandaşlarımızın şu ana kadar gösterdiği özveriyede ayrıca teşekkür ederiz.
Hasan Güven: Evet gerçekten bir çözüm gerek belediyenin oralardan geçilmiyor geçende burnunu tutarak geçiyor.
Nusrettin Varol: Onceki yazımdada dedim Mahmutlar uyanmalı ve uyandırılmalı, bu sizin öncülüğünüzde veya başka bi kardeşimizin öncülüğünde olsun, ben şahsım bu konuda yanınızda olmaya söz veriyor. Birileri buyuksehir, birileri küçükşehir diyo, kokuyu çeken Mahmutlar buradan çözüm üretmeyen yöneticileri kınıyorum.
Köylüm Tavukçuluk: Arkadaşlar burası Türkiye olan olduktan sonra bişeyler yapılmaya çalışılıyor. Olmadan önce ne yapıyolardı çok merak ediyorum.
İbrahim Sönmez: Abi bu bakteri ölümu ne zaman gerçekleşmiştir, hangi yönetim niye zamanında müdahale etmemiştir, bu hatanın sorumlusu kim?
Hilmi Doğan: Büyükşehirin hediyesi bu oldu ben birçok makam aradım ve duydum kelimeler çok üzücü, 3 aydır çekiyoruz bu kokuyu nerdeydiniz bu güne kadar?
Onur Ekici: Dükkanlarin ici bile bok kokuyor, turist dükkana girmiyor zaten işler kötü yazık bu esnafa yazık. Yetkililerin tek bildigi oy zamanı yalakalık yapıp oy istemek, başka yaptıkları birşey yok. Yazıklar olsun.
Serdal Sandal: Çok kötü kokuyor fakat kimse rahatsız değilmiş gibi sokakta, bu kadar mı kabullenmiş bu millet?
Süleyman Hilmi Durusoy: Davul birinde tokmak, birinde bu iş bu kadar olur demokrasi var sonuçta bürokrasi el vermiyor.
Kaan Deniz: Abi bende bi Adıyamanlı olarak hep destek, tam destek.
Gökhan Karayavuz: Şehir lağım kokusuyla kuşatma altında Konaklı’ya giderken tünellerin çıkışı birde Mahmutlar girişi Kargıcak’a kadar gaz maskesi takmak lazım.
Gökhan Karayavuz: İşten anlamayan avantayı bol atan firmayla çalışan bir belediye klasiği aynısı Tosmur 8. sokak az bir yağmur yağsın lağım suları cumhuriyet halı sahadan başlar alva sitesine kadar bol parçacıklı lağım suyu rafting ve sörf parkuru.
Mahmutlar Veteriner: Sn arkadaslar, bu arıtma problemi 2014 de hortlamadı….
Ben kendi adıma basit bir esnaf, yaş olarak en küçüğünüzüm. Ancak evim arıtmanın kuzey batısında, arıtma 2007 civarında aktif hale geldi o zamandan buyana bizim evde yaz aylarında aksam 9 da pencereler kapanır ve klima çalışır…. Zamanında bu projeyi yapanlar, en az sizin kadar bu kokuya iştirak oluyor ama yorum yok bu cok manidar….
Ali Kısa:  Ağzına sağlık Mahmutlar veteriner, bu lanet olasıca kokunun bütün vebali şehrin göbeğine bu projeyi yapan onaylayanlarda. Yani bazılarının değimiyle ozamanki mevcut efsane Belediye başkanımızındır. Biz şimdi değil, bu proje oraya yapılırken ayağa kalkacaktık, bakıyorum bütün yorumlara geçmişi hiç suçlayan yok tabi nede olsa o bizim efsane??? Başkanımız yaptığı efsane projeler hizmetlere anlatılırken, arıtma ilk sıralara konuyordu sabah 6.30 işyerimi açtım mis gibi b.o.k kokuyor, elinize sağlık EFSANE BAŞKANIMIZ ve ekibine.
Mesut İlhan: Peki Ali Kısa bu arıtma nereye yapılmalıydı? O yapılacak olan alanda insan oturmayacaktı? Arıtma Mustafa Şahin parkının yerinden oraya taşındı Şahin parkında arıtma olsaydı Mahmutlar tamamen biterdi.Artı parantez arıtmanın olduğu yerde en fazla bizim arazimiz var ve hiç bir şey yapılmıyor. Demek istediğim bu arıtma Mahmutlara yapılması mecburi idi ve yapıldı.
Ali Kısa: Bilmem Mesut abicim mutlaka daha uygun yerler vardırmıştır araştırılsaydı kimsenin rahatsızlık duymayacağı, şu anda çokmu hoş sanki ne güzel Mahmutların en
güzel yerlerinde cezaevi b.o.k .çukuru yapanların ellerine mi sağlık diyelim.
Mesut İlhan: Mahmutların en güzel yerlerine arıtma, sanayi, cezaevi ve yüksek gerilim hattı yapıldı bunda hem fikiriz. Bunların yapılması gerek bundada hem fikirsek hep beraber yer bulalım ama yok. Bunlar için günlerce çelışıldı. Yüksek gerilim hattı nedeniyle yukarı mahallede 25+14 dönüm arsamıza hiç bir şey yapılmıyor. Ama isyan etmek bu saatten sonra boşuna. Avrupada çöp imha tesisleri arıtmalar hep şehrin göbeğinde ve hiç bir kokusu yok. Suç bizim işletmecilerimizde. Kalifiye eleman almaz otelde bulaşıkcılık yapandan arıtmanın başına bekci koyarsan sonuç bu olur.
Onur Ekici: Mahmutlar bok kokuyor bok, nerde yetkililer tek bildikleri ağam paşam onlar vafa biz aga inegi kim saga.
Hijyen ET: Seçim zamanı verilen vaatleri geçtik, sinek, koku hepimizi bitirdi.
Mahmutlar Veteriner: Mesut bey, bekara avrat boşamak kolaydır ancak.. 3 bölgede 6 ay oncesine kadar çalışma vardı… Malum %42 si kamu adına alınmaktadır. Dolayısı ile nereye istersek yapabilirdik… Sanirim tepeye yapmak. Hem pompa gücü adına maliyet artırır ve koku bize gelirdi ama size kadar gelmezdi….. Bu benim nacizane fikrim…. Mahmutlar Veteriner 6 ay oncesi dedigim yanlis anlaşılmasın. Taser döneminde yapılmış… Ama itirazlar vs nedeni ile daha hala olurmamıştı… Dolayısı ile istesek neler olmazdı
Hülya Demir: Sudi bey doğru dediniz. D400 Işıklarda 3 dk yol kapatmanın maksadı yerel gazetelerde küçük haber geçmesimiydi halen anlamış değilim.
Hülya Demir Biz hepimiz bu güzelim beldeyi kendi ellerimizle verdik ! şimdi herkes gamsızca el ense oturuyor. Bok kokusundan zehirleneceğiz ağlancak halimize güleceğiz nerdeyse.Mahmutlar da yaşayan tüm insanlar ayaklanıp haklarımızı yaşam kalitemizi geri almalıyız lütfen haydi hep birlikte elele verip aynı sesi çıkaralım.Dün’ü konuşmayalım yarına bakalım artık.saygılarımla
Tutku Çevik: B.k kokusuyla artık bütünleştik alışkanlık bile yaptı o derece…
Sudi Çandır: Hülya Hanım, Haydi çıkalım desem yine 200 kişiyi geçmez. Haydi biri önderlik yapsın desem kimse elini taşın altına koymaz. En iyisi bu koku büyükşehir kanunu
Hülya Demir:  Sudi bey haklısınız fakat bu durumu kabul edemeyiz değil mi?Partizanlık yapmadan Ayşe Mehmet demeden dün’ü tartışmadan yaşlısı genci çocuğu dökülelim sokaklarımıza beldemize sahip çıkalım Mahmutlarda yaşayan her birey omuz omuza verelim.MAHMUTLAR BİZİM! diyen gelsin diğerleri de lütfen terk etsin Mahmutları.Elimizi taşın altına değil, başımızın üstünde koyarak kütür kütür amacımıza ulaşana dek yürüyelim.sevgilerimle..unun fıtratında var deyip geçelim.
Fatos Erdem: Mahmutlar, Büyükşehir’e bağlanırken, sesini ve kılını kıpırdatmayanlara layık bir Mahmutlar oldu, onlara zaten bu kadar medeniyet fazla idi fazla söze gerek yok, boşuna kimse çırpınmasın onlar bu Mahmutlar’dan memnun…
Necati Saruhan: Cami ne kadar büyük olursa olsun imam bildigini okur boşuna ugraşmayın yetkili mercideki yetkililerin umrunda olmayız çokta tın diyorlarki ilgisizler seçim zamanı koyun gibi koşa koşa gittik hepimiz hizmete gelince onlar koltuklarından kıbırdamadılar bile
Necati Saruhan Büyük şehir olunca hizmet çok iyi ulur diyorlardı alın size büyük şehir gelir gelmez parfümle karşıladılar ne güzel degilmi eskiden musafir eve gelince kolanyala karşılanırdı bizde.
Hülya Demir: Fatoş hanımcım, onlar memnun dediniz. Biz  hiç memnun değiliz. Kurunun yanında yanan yaşlardan olmayalım artık.
Fatos Erdem: Hep öyle olmadı mı Hülya hanımcım, herkes kendi çıkarının peşinde baksana AKP’lilere tek çıt var mı Mahmutlar bugün bu hale geldi ise tek sorumlusu AKP’lilerdir, bunun çözümünü de onlar üretecektir biz istemedik Mahalle olmayı onlar istedi. Asıl protesto Mahmutlarlı AKP’lilere yapılmalıdır, nasıl bu hale soktu iseler tekrar çıkarmak için ellerinden geleni yapmak zorundadırlar eğer güçleri yetmiyorsa o bayrağı o balkondan indirip istifa etmelidirler.. Bu gerekçe ile de Mahmutlar halkı onların ne kadar Mahmutlar sevdalısı olduğunu görmüş olur
Hülya Demir
: Benim de gördüğüm bu aslında Mahmutlar sevdalısı diye bişey yok! Koltuk sevdalısı çok.