CHP Antalya eski İl Başkanı ve 27’inci dönem 5 sıra milletvekili adayı Cavit Arı Mahmutlar seçim ofisini ziyaret etti. Arı, vatandaşlara çok önemli açıklamalarda bulundu. 2009-2014 yılları arasında Antalya İl Genel Meclisi Başkanlığı yaptığı dönemde, Mahmutlar Selçuklu Ortaokulunun yapımı için ödenek ayrılmasını sağladığını açıklayan Arı, Mahmutlar’ın önemli bir yerleşim merkezi olduğunu belirtti. Yerel yönetimlerin Büyükşehir yasasıyla zayıflatıldığının altını çizen Arı’nın açıklamaları şöyle;” Türkiye genelinde birçok belde belediyesi nüfusu düştüğü gerekçesiyle kapatıldı. Büyükşehirler içersinde bulunan belde belediyeleri kapatıldı, köyler mahalleye dönüştürülerek köy tüzel kişiliklerine son verildi. Biz o dönem ne demişsek, şimdide o sözümüzün arkasındayız.
BU UYGULAMAYA SON VERECEĞİZ
Biz parti olarak her zaman yerinden yönetimi savunduk. Bu uygulamanın ne kadar sorunlu ve yürütülemez olduğunu herkes yaşayarak öğrendi. Belediyeler yerelde yaşayanın umut kapısıdır. Vatandaş bir sıkıntısı, bir derdi olduğunda kendi seçtiği yöneticiye en kısa sürede ulaşabilmelidir. Vatandaşın yaşadığı yeri, yerinden yönetirsen hem vatandaş memnun olur hem de yönetici. Bütün sistemleri ayrı ayrı belediyelere dağıtılmış, kimin hangi noktada yetkili olduğu konusundaki karmaşıklık hala çözülememiştir. Bu uygulama ile en çok beldeler mağdur olmuş, yeni dönemde en büyük mağduriyeti ise köyler yaşayacaktır. Mahmutlar birçok ilçeden büyük bir yerleşim merkezidir. 2009-2014 yılları arasında Antalya İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulundum. O tarihlerde CHP’li Mahmutlar Belediyesinin talebi üzerine, Mahmutlar Selçuklu Ortaokulunun ödeneğini çıkarttım.
BELEDİYENİZE KAVUŞACAKSINIZ
Mahmutlar’a hizmetlerimiz olmuştur ve olacaktır. Sizlerin halk olarak “Belediyemizi istiyoruz” talebinize her zaman duyarlı olduk. 24 Haziran sonrasında bu konunun takipçisi olacağız. Sadece Bütünşehir uygulamasından dolayı kapatılan belediyeler için değil, nüfusu düştüğü gerekçesiyle kapanan belediyeler içinde çalışmalarımız olacak. Bu mağduriyet bizim seçim vaatlerimizde net olarak yer almaktadır. Nüfusu düşen beldelerden ikisi ya da üçü yan yana gelerek pekâlâ yeniden açılabilir. Başka yollarda buluruz ama mutlaka yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Mutlaka kapatılan belediyelerin kapılarını yeniden vatandaşlara açacağız” dedi.