_DSC8074Fener Rum Patriği Bartholomeos, Mahmutlarda bulunan Alanya Ortodoks Kültür Merkezi’nin açılışına katılarak ayin düzenledi
MAHMUTLAR’da bulunan Alanya Ortodoks Kültür Merkezi’nin açılışı geçtiğimiz hafta düzenlenen ayin ile gerçekleştirildi. Ayinde çeşitli dualar ve ilahiler okunurken Ortodoks Kültür Merkezi’nde görev alacak din görevlisi de kutsandı. Farklı ülkelerden papazlar ile Yunanistan ve Türkiye’nin farklı kentlerinden yaklaşık 400 Ortodoks katıldı. Ayinin ardından Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven ve Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in katılımıyla açılış töreni gerçekleşti. Törende konuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Pisidia Bölgesi Metropoliti SotiriosTrambas ile Rus ve Ortodoks cemaatin gayretleriyle Alanya’da Ortodoks hizmet edecek yeni Meryem Ana Kilisesi ve Ortodoks Kültür Merkezi’nin ortaya çıktığını söyledi. Emeği geçen herkese teşekkür eden Bartholomeos, “Bu güzel kilise ve kültür merkezinden sonsuza dek barış ve esenlik bağlarının göğe yükselmesini dileriz. Aziz Georgios, Alanyalı Ortodokslar için her zaman önemli olmuştur ve Alanyalılar onun şefaati ve yardımı için dua etmiştir. Mübadeleden sonra Ortodoks nüfusundan mahsun kalan Alanya bugün Rus ve Ukraynalı Ortodoksların varlığıyla yeniden canlanmıştır” dedi.
‘DÜNYAYA ÖRNEK OLSUN’
Kaymakam Tanrıseven Alanya’da farklı kültürlerden, dinlerden, inanışlardan insanların bir araya gelmesinden mutluluk duyduklarını söyledi. Alanya’da 78 ayrı milletten insanın huzur ve barış içerisinde yaşadığını kaydeden Tanrıseven, “Bizler ilçemizde yaşayan bu insanların güveni için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Açılışını yaptığımız bu kültür merkezinin herkese örnek olmasını istiyorum. Bugün Türkiye sadece komşularıyla değil bütün dünya ile iyi ilişkiler yürütmeyi ilke edinmiştir. Sizlerin buraya gelmesinden memnuniyet duyuyoruz. Herkesin kendi kültürlerini ve dinlerini yaşaması için bu merkez çok önemli. Herkesi kucaklamaya, barış içerisinde yaşamaya hazırız. Bugün Alanya’da herkes rahatça yaşamaktadır. Bunun tüm dünyaya örnek olmasını istiyoruz. İslamiyet barış dinidir” ifadelerinde bulundu.
‘SİZLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN MUTLUYUZ’
Başkan Yücel ise konuşmasına Fransa’da yaşanan terör olaylarını lanetleyerek başladı. Her türlü terör olayına karşı olduklarını kaydeden Yücel, “Alanyamız dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Çok dilli, dinli, mezhepli ve dünyanın her yerinden ziyaretçisi olan 37 bin yerleşik yabancının yaşadığı bir şehir. Onlara ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Biz artık yerleşik yabancılarla yaşamayı benimsemiş ve aynı kaderi paylaşmaktan mutluyuz. Dini, dili, inancı ne olursa olsun onlardan gördüğümüz kültürle yaklaşıyoruz. Biz yerel yönetimler, sizlerin sorunlarıyla gece gündüz uğraşıyoruz ve bu bizim asli bir görevimizdir. Bu nedenle Ortodoks Kültür Evi’nin hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu. Konuşmaların ardından kutlama programı çerçevesinde anaokulu çocukları tarafından Rus şarkı ve dans gösterileri yapıldı.