Mahmutlar’da Türkçe öğreniyorlar

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » Mahmutlar’da Türkçe öğreniyorlar
Paylaş
Tarih : 24 Nisan 2017 - 10:31

yabanci_uyruklu_veliler_turkce_ogreniyor_h17878_98e44Alanya’da açılan kurslarda Türkçe öğrenen yerleşik yabancı öğrencilerin velileri, günlük hayatta karşılaştıkları iletişim güçlüğünü bu sayede kolayca aşabiliyor.

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün öncülüğünde ilçenin birçok devlet okulunda açılan kurslara ilgi gösteren öğrenci velileri, kolay iletişim kurmak ve toplumsal uyum sağlamak amacıyla Türkçe öğreniyor. Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir yıl boyunca açılan 25 Türkçe kursu ile 128 saat eğitim alan yaklaşık bin 500 yerleşik yabancı Türkçe öğreniyor.

OTUZ DÖRT ÜLKE 54 ÖĞRENCİ

Alanya’nın 34 farklı ülkeden bin 53 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü bir ilçe olduğunu aktaran Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, “Özellikle Mahmutlar’da Iran, Irak, Suriye, Afganistan uyruklu vatandaşların yoğunluklu yaşadıkları bir bölge. Yabancı öğrencilerimizin velileri bizden Türkçe öğrenme noktasında bir talep bulundular. Biz de en iyi şekilde Türkçe’mizi öğretip onlarla daha iyi anlaşmak ve eğitimin içerisinde olmalarını sağlamak amaçlıyoruz. Bir yandan da öğrencilerimizi en iyi şekilde Türkçe’mizi öğretebilme noktasında velilerimizin de güzel bir şekilde Türkçeyi kullanmasını önemsedik” dedi.

ALANYADA BEŞ KURSTA YÜZOTUZ ÖĞRENCİ VAR

Yabancı velilerden Türkçe öğrenmek için talep geldiği belirten Er, yaşadıkları mahallenin en uygun okullunda bu eğitimi öğretmenler vasıtasıyla verdiklerini kaydetti. Er, “Onları Alanya’nın merkezine yormuyoruz. Onların evlerine en yakın olan okullarda güzel Türkçe’mizi en güzel şekilde öğretebilmek için bu kursları açtık. Şuan bu okulumuzdaki 5 kursta yaklaşık 130 yabancı uyruklu vatandaşımız Türkçe’mizi öğrenmenin gayreti içerisindeler ve güzel bir şekilde öğreniyorlar. İyi bir şekilde Türkçeyi öğrendikleri zaman hem okullarda hem de ilçemizde etkili iletişim noktasındaki bir takım olumsuzlukları aşıp sonuç elde edeceğimize inanıyoruz. Bir Türkçe’mizi kendilerine öğretmekten oldukça memnunuz” diye konuştu.

TÜRKÇE ÖĞRENMEKTEN MUTLULAR

Türkçe eğitimi alan Iran uyruklu HoomanTehrani ve MohammadMahinAlamdari ise, “Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu bu eğitimden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bu sınıfları bize açtılar. Biz bu kursa geliyoruz ve Türkçe öğreniyoruz. Hepimiz çok mutluyuz” ifadelerini kaydetti.

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Hasret kalmıştık..
Hasret kalmıştık..

MAHKOD’un düzenlediği Kurum, Kuruluş ve Siyasi Partilerin Mahalle teşkilatlarının destek verdiği bayramlaşma programına yüzlerce kişi katıldı.

CK isyanı hortladı
CK isyanı hortladı

Okuyucumuz Cenap Arapkirli CK Akdeniz Elektrik kurumunun gönderdiği Elektrik Faturaları kaleminde bulunan “Güvence Bedeli” parasını geri aldı.

Salyongoz satmaya devam
Salyongoz satmaya devam

Mahmutlar D-400 Karayolu üzerinde kurulan bir stantta Misyonerlik aşılama faaliyeti sürüyor. Vatandaşların büyük tepkiler gösterdiği çalışmalar