723579072Alanya Belediye Meclisi Dinek, Tepe ve Fığla Mahallesi’nde yıllardır devam eden imar sorunlarını çözmek için 1/1000’lik uygulama imar planlarını onayladı.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında gerçekleştirilen Temmuz Ayı Olağan Meclis toplantısında Dinek Mahallesi, Tepe Mahallesi ve Fığla Mahallesi’nde yıllardır süregelen imar problemini ortadan kaldıracak, 1/1000’lik uygulama imar planı değişiklikleri oylandı.
FIĞLA MAHALLESİ’NE CAMİ YERİ
Alanya Belediyesi tarafından Fığla Mahallesi ve Devlet Hastanesi bölgesine yönelik hazırlatılan plan değişikliği Belediye Meclisi’nde onaylandı. Alanya Belediyesi’nin Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne daha önce onaylattığı 1/5000 ölçekli nazım imar planına uygun hazırlanan, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile Fığla Mahallesi’ne 2 bin 500 m2’lik bir ibadet alanı kazandırıldı. Yapılan plan değişikliği ile Devlet Hastanesi bölgesinde plana bağlı yaşanan 20-30 yıllık sorunlar da giderildi.
DİNEK BÖLGESİNİN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Yıllardır mahkemelik olduğu için düzenli yapılaşma sağlanamayan Dinek Mahallesi’nin sorunları, hazırlanan 1/1000’lik uygulama imar planı değişikliği ile artık ortadan kaldırılacak. Belediye tarafından hazırlanan plan değişikliği, Belediye Meclisi’nde oylandı ve vatandaşın önü açıldı.
YÜCEL:“50 METRELİ ÇEVRE YOLUNUNUN 1. ETABI 700 GÜNDE TAMAMLANACAK”
50 Metreli Çevre Yolu’nun 1. etabı sayılan Ticaret Lisesi Kavşağı ile Kargıcak D-400 sahil yolu arasındaki bölümle ilgili bilgi veren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, kamulaştırma ve terklerden sonra yolun karayolları tarafından belirlenen 700 günlük yasal süreçte bitirilerek hizmete sokulacağını söyledi.
Başkan Yücel şunları kaydetti: “Alanya Belediyesi olarak yol güzergâhındaki yüzde 70 -yüzde 80’lik alanın terklerini tamamladık. Tarım arazileri ve mülkiyet sorunu olan bazı yerler var. Bu yerlerin sahipleriyle dirsek temasına girerek, gerek kamulaştırma gerekse de planlamada Karayollarının önünün açılmasına yardımcı olmalıyız. Meclis üyelerimizden de bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz. Doğu bölgesinin trafik sorununu çözecek bu yolun yapımı için hep birlikte destek olalım.”
KÜTÜRÜP’ÜN 1/1000’LİK PLANLARI EN GEÇ İKİ AY İÇİNDE HAZIR OLACAK
Kütürüp bölgesinin uygulama imar planıyla ilgili bir soruya cevap veren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 18. maddeye uygun olarak hazırlanacak 1/1000’lik uygulama imar planının çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Planların hazırlanarak en geç 2 ay içinde Alanya Belediye Meclisi’ne getirileceğini belirten Başkan Yücel, meclis onayından geçtikten sonra da en kısa zamanda uygulamaya geçirileceğini kaydetti.
SAHİPSİZ HAYVANLARA YÖNELİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ DEVAM EDECEK
Alanya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Tabii Hayvan Sevgisi Derneği arasında, sahipsiz hayvanlara yönelik rehabilitasyon faaliyeti yapılmasına dair imzalanacak işbirliği protokolü için Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e yetki verildi. Yıllık imzalan protokolün 2016 yılı için düzenlenecek çalışmalarıyla ilgili Başkan Yücel’e Belediye Meclisi yetki verdi. Protokole göre Tabii Hayvan Sevgisi Derneği, Demirtaş Mahallesi’nde bulunan Alanya Belediyesi’ne ait köpek toplama ve bakım merkezine ve sahipsiz hayvanlara yönelik rehabilitasyon faaliyetlerine barınak gönüllüsü desteği vermeye devam edecek.