Mahmutlar Kılıçaslan İlkokulunda ‘memleketimi tanıyorum’ günleri adı altında etkinlik yapıldı. Uluslararası bir okul olan ve dünyanın her yerinden öğrencisi olan Kılıçaslan İlkokulu her bölgenin yemeklerinden oluşan güzel bir etkinliğe imza attı.
Rusya, Norveç, Hollanda derken Alanya yemekleri de görücüye çıktı. Alanya’nın unutulmuş veyaz unutulmaya yüz tutmuş yemeklerini Fatma Anılgan ve Ümran Çelik gösteriye sundular.
Kılıçaslan İlkokulu bahçesinde halkın beğenisine sunulan düğün yahnisi, tavuklu tereyağlı pilav, keşkek, fasulye salatası, tahinli piyaz, darı pilavı, göleviz yemeği, avokado salatası, kabak çiçeği dolması, büküş, kabuklu kurutulmuş fasulye, külüklü işkembeli çorba, bezelye haşlaması, yaprak sarma, dikenli kabak dizmesi, bakla piyazı, ülübü salatası, incir hakıdasi, susamlı helva, keçiboynuzu, çökelek, çıtlık, deri çökeleği, baklava ve bisküvi lokum ve daha neler neler. Tüm bu yemekleri konuklarına sunan Fatma Anılgan ve Ümran Çelik katılımcılardan bol bol övgüler aldılar. Bu hafta sıra Güneydoğu mutfağının olacağı edindiğimiz bilgiler arasında yer alıyor.
 

CEVAP VER

lütfen yorumunuzu yazınız
lütfen adınızı yazınız