demirciNisan ayı içerisinde yapılacak olan 18 maddelik anayasa için referandum seçimlerinde kimin ‘Evet’ kimin ‘Hayır’ diyeceği netleşmeye başladı. Alanya MHP’nin bir zamanlar önemli isimlerinden birisi olan Herkül lakaplı Hayri Arıkan referandum da ‘Hayır’ diyeceğini açıkladı.
CHP Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediye Meclis üyesi Erkan Demirci’de oyunun rengini ‘Hayır’ diye açıkladı.
ARIKAN; “TARİHE TÜRK MİLLETİ GÖMÜLMEK İSTENİYOR”
MHP’de yıllarca Genel Sekreter Yardımcılığı yapan ve ülkücü camianın yakından tanıdığı Hayri Arıkan, yeni anayasa paketine ‘Hayır’ diyeceğini açıkladı.
medya hesabından açıklamalarda bulunan ve merhum Alparslan Türkeş döneminde MHP Genel Merkezi’nde uzun yıllar Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Alanyalı Hayri Arıkan, yeni anayasa paketinin bölücü olduğu için ‘Hayır’ demek gerektiğini savundu. Arıkan, neden ‘Hayır’ diyeceğini şu sözlerle açıkladı: “Aslında tarihe gömülmek istenen bizzat Türk milletinin kendisidir ve demokratik Parlamenter Sistem’dir. Bu yolla yani partili başkan veya cumhurbaşkanı idhas edilerek toplumsal adalet anlayışı zayıflatılmak, tarafsız cumhurbaşkanlığı tarihe gömülmek isteniyor. Böylece geleceğe düşünsel anarşi oluşması fırsatı veriliyor. Görülüyor ki Türk milletinin kurduğu Türk devletinin anayasası, Türk milletinin bekasına uygun olmayan bir biçimde cebren yeniden yapılmak isteniyor. Bunu görerek buna göre davranmak doğru olacaktır.”
DEMİRCİ “MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYİN”
Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erkan Demirci, Yeni Anayasa referandumu öncesi düşüncelerini açıkladı.
Demirci “Yeni sistemde Başkanın tek başına milletvekillerini seçmesi, tek başına yardımcılarını seçmesi, tek başına bakanları seçmesi, yargı mensuplarını seçmesi, mülki amirlerini seçmesi, rektörleri seçmesi, büyükelçileri seçmesi, bütçe yapması, kamu kurumlarını açıp kapatabilmesi, kararname çıkarabilmesi, TBMM’yi fesh edebilmesi, aynı zamanda siyasi partinin genel başkanı olabilmesi, denetlenmesinin ve yargılanmasının neredeyse mümkün olmaması, yargılansa bile yargılayacak 15 hakimin 12 tanesini ataması, doğrudur diyemedikleri için meydanlarda ancak, ‘PKK, FETÖ, HDP hayır diyor onun için evet diyoruz’ diyebiliyorlar. Üstüne bir de milleti ayrıştırmaktan bahsediyorlar. Soruyorum şimdi? Hayır diyeni fetöcü ilan etmek, Pkk’lı ilan etmek vatandaşı ayrıştırmak, kamplaştırmak, birbirine düşman etmek değil midir? Bu milletin aklıyla alay etmekten başka bir şey değil” dedi.