DSC_0036Tam 3 yıldır Barbaros Caddesi yolundaki parke taşları onarım beklerken, Büyükşehir Belediyesi ekipleri sanki halkla dalga geçer gibi 3-5 ay arayla gelip bir parça yerde parke taşlarını söküp tekrar takıyorlar, halkın gazını alıp sonra bırakıp gidiyorlar. Oysa halk Barbaros Caddesi’nin tamamen sökülüp yeniden yapılmasını bekliyor. Mahmutlar halkı, “Büyükşehir Belediyesi size İyi gelecek derken herhalde bizim aklımızla dalga geçiliyor.  Biz bu yolda baştan sona bir çalışma beklerken,Büyükşehir Belediyesi maksat ‘iş’ olsun ‘halk bizi çalışır görsün’ diyor ama bize yutturamazsınız, ne iş yaptıklarınızı takip ediyoruz” dediler.
Not: bu yazının bu bölümü 1.sayfaya resim üzerine girecek.
HALK İSYANDA AMA BÜYÜKŞEHİRİN UMRUNDA BİLE DEĞİL
Mahmutlar Post Gazetesi olarak geçtiğimiz aylarda yaptığımız, “Ne olacak bu yolun hali?” manşet haberinden sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri Barbaros Caddesi’nin bozuk olan parke taşlarının bir bölümünün onarıma başlamıştı.Antalya’dan her gün gelip giden ekip mesaiye saat 10da başladı saat 15de işi bıraktı. Haliyle bir kaç gün yapılan çalışmalar halkın gazını almaya yönelik oldu. O aylarda Antalya Büyükşehir Belediyesi kırsal sorumlusu Arif Yeni esas Barbaros Caddesinde proje yolda demişti.
KIŞ GELDİ YAZ GEÇTİ AMA PROJE HALA YOK
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kırsal Sorumlusu Arif Yeni, Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan’a o dönemdeverdiği bilgide, “Yolda geçici olarak onarım yapılacağı ve önümüzdeki sezon sonu parke taşlarının kaldırılabileceği ve yerine sıcak asfalt serilebileceğini, aynı zamanda Barbaros Caddesi üzerinde alt ve üst yapılarının da yeniden ele alınacağı ve bu doğrultuda proje çalışmaları Antalya Belediyesi bünyesinde başladı” demişti.Mahmutlar Post Gazetesi okuyucuları Arif Yeni’nin Mahmutlar Post Gazetesindeki Bu söylemlerin üzerinden kış geçti yaz geldi ama hala projediye bir şey yok ara sıra gelen tek bir işçiyle yola yama çalışması var”dediler
NE OLACAK BU YOLUN HALİ
‘Barbaros Caddesi yolu ‘yol’ olmaktan çıktı. Araçlarımızın mekanik bölümleri hurdaya döndü’ diyen Mahmutlar halkı biran önce bu yolun yapılmasını istedi.
Mahmutlar halkı binlerce defa çeşitli mercilere haykırdı sesini duyuramadı. Mahmutlar Post Gazetesi defalarca yazdı çizdi ilgili siyasi ve kurumlara iletti yine olmadı. Mahmutlar Barbaros Caddesi tabiri yerinde ise ‘Param parça’ 5 kilometre bölünmüş yolun tamamı tahrip olmuş durumda ama hiçbir ilgili maalesef bu yolu görmek istemiyor neden?
“BARBAROS KADERİNE TERK EDİLDİ”
Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra Mahmutlar Belediyesi kapatıldı. Mahmutlar ekonomisinin omuriliği olan, şehir medeniyetlerini bünyesinde barından Türkiye’de belki de kesintisiz 5 kilometrelik bir cadde olarak örnek gösterilen ticaret ve cazibe merkezi Barbaros Caddesi maalesef kaderine terk edildi.
“NEREDE BU SİYASETÇİLER?”
Mahmutlar halkı soruyor nerede bizim siyasetçilerimiz diye. ‘Seçim zamanları kendi özel ve ticari işlerini bir yana bırakıp tarafı olduğu siyasi partinin önünde nöbet bekleyen siyasetçilerimiz nerede?’ diye soran Mahmutlar halkı, “Maalesef bizler insan olarak balık hafızalıyız. Seçim zamanları kapımızı aşındıran anonsları ile kafamızı şişiren vaatleri ile hayallerimizi süsleyen bizim temsilci siyasetçilerimiz şimdi nerede? Barbaros Caddesi üzerinden araçlarımızla geçmekten araçlarımızın mekanik düzeni hurdaya döndü. Kaldırım taşları yerinden oynuyor. Allah korusun bir gün birinin ya ölümüne ya da sakat kalmasını sebep olacak, yeter artık bu yolu biran önce yapın” dediler.
SICAK ASFALT TEPKİSİ
Mahmutlar Barbaros Caddesini sıcak asfalt serilmesi ile ilgili halktan ciddi tepkiler gelmeye başladı. Şehir medeniyetinin olduğu yerlerde sıcak asfaltın trafik açısından olumsuz olduğunu belirten vatandaşlar, “Atatürk Caddesi’nde sıcak asfalt var. Sürücüler bu yoldan oldukça sürat yapıyorlar ve sık sık ölümlü ve yaralanmalı kazalar oluyor. Barbaros Caddesi’ne sıcak asfalt yapılırsa her gün bir kaza olacağı çok açık. Yetkililerden ricamız parke taşlarının devamıdır.  Ayrıca alt yapılarda olabilecek arızalar parke taşları kaldırılarak giderilebilir. Sıcak asfaltın kesilmesi veya kepçeyle açılması gerek, daha sonra da yama yapılması gerekir. Sıcak asfaltaki onarımlar hem uzun süreli hem de pahalı bir sistem olur. Parke taşları sık sık kontrol edilerek bozulan yerler taşlar kaldırılarak yapılır cadde de modern görünümde kalır. Bizler yıllardır bu caddeyi kullanıyoruz, belediyemiz kapanmadan önce her yıl Barbaros Caddesi üzerinde bozulan yerlerde küçük çalışmalar yapar yolumuzu düzeltirlerdi. Belediyemiz kapandıktan sonra 3 yıl yolumuzla kimse ilgilenmedi ve sonrada maalesef bu günkü duruma geldi” dediler.
ZOR YOLLAR EKİBİ MAHMUTLARDA
Mahmutlar’lı Yunus Pişkin adlı bir vatandaş sosyal paylaşım sitesindeki duvarına Mahmutların yollarını bir mizansen şeklinde yorumlamış. Beğeneceğinizi umarız.
Zor Yollar Ekibi olarak bu hafta Alanya’nın Mahmutlar Mahallesindeydik
Bu hafta daha önce hiç olmadığı kadar zorlu yollardan geçtik
İlk etapta zorlanarak ilerlediğimiz Barbaros caddesindeki hendekler çukurlar ve yerinden fırlayacak gibi ses çıkaran parke taşları bizi gerçekten çok etkiledi.Araçlarımızın bu arazide çok zorlandığını fark ettik.
Baktık ki yol almamız imkansız kuzey bölümdeki Atatürk caddesine geçmek istedik fakat Selahattin Yaman Caddesinin azgın sularıyla ve derin hendekleriyle oldukça vakit kaybettik.
Neyseki Atatürk Caddesine vardığımızda bizi daha da derin hendekler ve çamurlu arazi şartları karşıladı. Şükrü Top caddesine zar zor varmıştık ki birden Sahil Yolu gözümüze ilişti birden bir çıkış yolu bulduğumuza çok sevindik araçlarımız ve ekimiz dinlenme fırsatı bulduk.
Neyse ki akşam olmuştu Allah bu Mahmutlarlılara sabır versin bir daha bu yollara araç sürersek anamavradım olsun emi diyerek Mahmutlara veda ettik.
Haftaya bir başka Beldenin zorlu arazilerinde görüşmek üzere hoşçakalın
Yayında ve yapımda emeği geçenlere Allah ecir versin.