Yeni Mahalle’de bulunan Mahmutlar İlköğretim Okulu’nun Müdürü Hasan Arıkan, Yeşilöz Köyü İlköğretim Okulu’na tayin edildi. 2010-2011 Eğitim ve öğretim yılı sezonunda Mahmutlar’a, Kargıcak Beldesi’nden tayin olan Arıkan, Yeni Mahalle’de bulunan Mahmutlar İlköğretim Okulu’nda sadece 8 ay kaldı.
Mahmutlar İlköğretim Okulu’nda yaşanan karmaşaları düzeltmek için büyük çabalar sarfeden okul müdürü Hasan Arıkan’ın tayin nedeni; disiplinsiz hareketlerde bulunan rehber öğretmen Fadime Atlı isimli öğretmenin müdür Arıkan’a hakaret yüklü sözler söylemesinden sonra Okul Müdürü Hasan Arıkan, rehber öğretmen Fadime Atlı’nın aslen adanalı olduğu, kendi isteği üzerine adana ilinin istediği bir okuluna tayin edildiği ve Fadime Atlı’nın hükümetin sendikası Eğitim Birsen üyesi olduğu ve bu sendika tarafından desteklendiği, gazetemizin araştırması sonucu ortaya çıkmıştır.
Fadime Atlı isimli rehber öğretmen Okul Müdürü Hasan Arıkan’a okul içerisinde tespitli hakaret ederek müdürün yüzüne tükürmesine rağmen ödüllendirilerek kendi memleketi Adana’nın herhangi bir okuluna kendi belirleyeceği bir okula tayin edilmesi okul velileri tarafından hayretle karşılandı.
OKULDA NELER DÖNÜYOR?
Mahmutlar İlköğretim Okulu’nda 2010-2011 Eğitim ve Öğretim sezonunda bir çok olaylara neden olunduğu kamuoyu tarafından biliniyor. Bu nedenlerin başında 1. Okul aile birliği seçimi 2010 yılında niçin yapılmadığı veya geç yapıldığı. 2. Okul Aile Birliği hesaplarında  gider kabul edilemeyen maddelerin olması (Alkollü içecek parası) 3. Sınıflara alınan bazı malzemelerin parasının sınıf velileri tarafından ödenmesine rağmen aile birliği gider dosyasında tekrar bulunması 4. 2010 yılında 8. sınıflar için Alanya Öğretmen Evi’nde düzenlenen etkinlik için yaklaşık 1800 TL para toplanması ve toplanan bu meblağın Aile Birliği hesap defterine ve bazı banka hesaplarına gelir kaydedilmemesi. Kaydedilmediği halde öğretmen evindeki yaklaşık yemek parası 2 bin TL civarında fatura kestirilip okul aile birliği hesabından gider gösterilmesi 5. Okul aile birliği karar defterindeki bazı kararların Eylül 2010 yılından diğer okul aile birliği üyelerinin imzalarının bulunmaması. 6. 2009-2010 yılları arasında Mahmutlar İlköğretim Okulu’nda açılan “ücretli öğrenci yetiştirme kursunda” toplanan ücretlerin bir kısmı elden bir kısmı bankaya yatırılmış. Kurstan gelen ücretlerin dağılımı resmi olarak yapılmadığı ve devlete olan sabotaj ve damga vergilerinin yatmadığı 7. Okul yapıldığı tarihten bu yana bodrum katının hiçbir bakım görmediği, devletin malının ziyan edildiği, okuldaki öğrencilerin 50-60 kişilik sınıflarda okumasına rağmen bodrum katındaki bölümlerin kullanılmadığı ve kaderine terk edildiği. 8. Okuldaki izinsiz tadilatlar sonucu okulun bazı bölümlerindeki laboratuar ve resim sınıflarının iptal edilerek sınıfa dönüştürüldüğü ve bu malzemelerin kullanılamaz vaziyette ve kaybolduğu.
Tüm bu üstteki maddelerin yeni müdür Hasan Arıkan’ın çözüme ulaştırmak için uğraş verdiği, fakat bazı kişilerin bu çözüme karşı geldiği, Müdür Hasan Arıkan’ın Mahmutlar İlköğretim Okulu’ndan tayin edilmesine sebep olduğu ve Müdür Arıkan’ın Milli Eğitim Müdürlüğü’nü Antalya İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması için dava açtığı Mahmutlar Post Gazetesi’nin araştırması sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrenci velileri Mahmutlar Post Gazetesi’ne gelerek Mahmutlar İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Arıkan’a destek verdiler.