Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Peyzaj Mühendisi hatalı ve zamansız Turunç ağaçlarını sökerek başka bir yere dikti. Turunç ağaçları bir ay içinde kurudu.
Yaklaşık bir ay önce Mahmutlar Barbaros Caddesi orta refüjündeki turunç ağaçları sökülerek yine aynı cadde üzerinde başka bir yere dikilmişti. Mahmutlar Post Gazetesi olarak bu haberi gündeme taşımış ve halkımız büyük tepkiler göstermişti. Bu ağaçlar yerlerinden zamansız söküldüğü için şimdi kurudu ve vatandaşlar, “Büyükşehir Belediyesi Alanya Peyzaj Memuru Semra Yalçın’a çok büyük tepki gösterdi. Mahmutlar Post Gazetesi sahibi ve Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Mesut İlhan Antalya Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İnanç Argun’a ağaçların kuruduğunu söyledi. Başkan Argun Mahmutlar halkından yapılan hata için özür diledi ve ağaçların yeniden ekileceği müjdesini verdi.
MÜHENDİSLİK HATASI
Mahmutlar Post Gazetesi sahibi ve Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Mesut İlhan, yaklaşık bir ay önce turunç sökümü ihbarı alır almaz Antalya Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İnanç Argun’u arayarak sökümü bekleyen diğer turunç ağaçlarının yok olmasını engellemişti. Mahmutlar Post Gazetesi olarak takip ettiğimiz turunçların şuanda hepsi kurudu. Bu bir mühendislik hatası açıklaması yapan Antalya Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı İnanç Argun bu hatadan dolayı tüm Mahmutlar halkından ‘özür dilerim’ demiş ve turunçların tekrar yerine dikilmesini sağlayacağının sözünü vermişti.
İLHAN, “BU BİR AĞAÇ KATLİAMIDIR”
Mahmutlar Post Gazetesi sahibi ve Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Mesut İlhan, “Bu bir ağaç katliamıdır” dedi.
İlhan, “Peyzaj Mühendisi hangi ağaçların hangi zaman diliminde sökülüp başka bir yere dikimi yapılır bilmelidir. Mahmutlar’a yapılan bu gibi bilinçli veya bilinçsiz çalışmalar Mahmutlar’a oldukça zarar vermekte. Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İnanç Argun ile bu konuyu görüştüm. Bu sökümün çok büyük bir hata olduğunu ve bizim bilgimiz dışında bir mühendisin talimatı ile yapılmış ve hemen durdurma talimatını verdim ve soruşturmasını aldık. Turunç ağaçları aynı yerlerine yenileri dikilecektir Mahmutlar halkından özür diliyorum dedi. Konu ile ilgili ani müdahaleler yaparak buradaki mühendislerin hatalarını daha fazla tahribat olmadan engellediği için Argun beye çok teşekkür ederim.
MAHMUTLAR DENEME TAHTASI DEĞİLDİR
Yine bu yıl Mahmutlar’daki Hurma ağaçlarının meyvelerini zamansız yok etmeye çalıştılar. Onlarca ağacın meyvelerini yarasa kuşu yiyor sonra dışkılarını sağa sola bırakıyor gerekçesiyle aynı Mühendisler tarafından hurma meyveleri yok edildi. Bunlar niçin sadece Mahmutlar’da oluyor. Yine Mahmutlar’da orta refüjdeki yol geçitlerini kaldırdılar ve vatandaşları çimlerin üstüne basarak karşıya geçmelerini ” dedi. İstediler ve başardılar. Mahmutlar Pilot bölge midir, deneme tahtası mıdır? ‘Bu bölgenin sahibi nasıl olsa yok’ diyenler artık karşılarında MAHKOD’u bulacaklardır’ açıklaması yaptı.