Alanya’nın en güzel bölgelerinden biri olan Dim Vadisi’nin üst kısımlarındaki 12 köyde yaşayan vatandaşlar, Alanya şehir merkeziyle Dim bölgesini birbirine bağlayan tek yol üzerindeki Dimçayı Tüneli’nde hiçbir aydınlatma olmaması nedeniyle zor günler yaşıyor. 330 metre uzunlukta olmasına karşın içerisinde hiçbir aydınlatma olmayan Dimçayı Tüneli’nde sık sık kazaların yaşandığını, en son kazanın da hafta sonunda meydana geldiğini belirten Dim Öteköy Muhtarı Mustafa Zavlak, “Bir vatandaşımız hanımıyla birlikte motosikletle köye giderken tünel içerisinde kaza yaptı. Motosikletten düşen hanımı şu an Alanya Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde, ölümün eşiğinde yaşam mücadelesi veriyor” dedi.
SORUNLARINI KAYMAKAM HULUSİ DOĞAN’A ANLATTILAR
Dim bölgesine bağlı Guzkaya Köyü Muhtarı Mustafa Ersoy, Uzunöz Köyü Muhtarı Tacettin Sanay, Yalçı Köyü Muhtarı Murat Palabıyık, Gümüşkavak Köyü Muhtarı Yücel Sezer, Öteköy Köyü Muhtarı Mustafa Zavlak, Üzümlü Köyü Muhtarı Cemal Avcı, Uğurlu Köyü Muhtarı Osman Çetinkaya, Bıçakçı Köyü Muhtarı Mehmet Ünal, Akçatı Köyü Muhtarı Mustafa Güven, Alacami Köyü Muhtarı Hasan Akman, Taşbaşı Köyü Muhtarı Mehmet Akdağ ve Bucak Köyü Muhtarı Cafer Koçak, dün sabah soruna çözüm bulması için ilk olarak Kaymakam Hulusi Doğan’ı makamında ziyaret etti.
MHP’DEN “GİDİN, SORUNUNUZU ANCAK AKP ÇÖZER” DEDİLER
Doğan’ın TEDAŞ’ı aradığını ancak üç yıldır çözüme kavuşmayan sorun konusunda yine bir netice alınamadığını söyleyen köy muhtarları bunun üzerine Antalya İl Genel Meclisi’nde iktidarda olan MHP İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti. Bir süre MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar ile görüşen köy muhtarları, MHP’nin İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Sünbül’e konuyu aktardıklarını ancak Sünbül’ün, “Tünele elektrik bağlanması TEDAŞ’ın işidir. Bu nedenle sizin sorununuzu ancak AKP çözer” dediğini söyleyen köy muhtarları bunun üzerine soluğu AKP İlçe Teşkilatı’nda aldılar. Bir süre AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney’le basına kapalı bir görüşme yapan Dim’in 12 köy muhtarı, AKP’den de umduklarını bulamayınca 330 metrelik Dimçayı Tüneli önünde basın açıklaması yaptılar.
ÖNÜMÜZDE SEÇİM VAR BİZİ UNUTANI BİZ DE UNUTACAĞIZ
Öteköy Muhtarı Mustafa Zavlak, bu çileyi üç yıldır çektiklerini, tünelin karanlık oluşu nedeniyle burada defalarca kaza olduğunu belirterek, “Geçenlerde motosikletten düşen bir vatandaşımız şu yoğun bakımda. Ben iki yıldır muhtarım, iki yıllık görev süremde defalarca çeşitli makamlara müracaatta bulunduk ama hiçbir sonuç alamadık. Dim köyleri adeta iktidar ve İl Özel İdaresi tarafından kaderine terk edildi” dedi. Gümüşkavak Köyü Muhtarı Yücel Sezer ise tünelin 300 metre altında elektrik üreten hidro elektrik santrali (HES) bulunduğunu ancak yanı başındaki tünele elektrik verilememesini beceriksizlik olarak yorumladıklarını belirtti. Defalarca Alanya Kaymakamlığı’na, AKP ve MHP’ye başvurdukları halde hiçbir sonuç alamadıklarını söyleyen Sezer, “Önümüzde genel seçim var, elbette 12 köyün sakinleri de sandıkta gerekeni yapacaktır” diye konuştu.