Alanya Müteahhitler Birliği, Alanya ekonomisine ve müteahhitlik sektörünü yakından ilgilendiren TAV’a bağlı Gazipaşa Havalimanını işletmelerini ziyaret ederek, havaalanında incelemeler yaptı ve “Endişeye gerek yok!” mesajı verdi
Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Alaattin Çakır, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ersoy, Dilaver Çekiç, Cemiyle Çakar, Hüseyin Gülseren, Erhan Doğan ve Ali İhsan Gökçe ile birlikte TAV yetkililerini havaalanında ziyaret etti. Birlik adına bir açıklama yapan başkan Çakır;
“Yerinde yaptığımız incelemeler ve TAV Yetkililerinden aldığımız bilgilere göre; havalimanının mevcut hali ile uluslar arası uçuşlara açık ve hazır olduğu, bunun yanında itfaiye inşaatının ve saha düzenlemelerinin tamamlandığı, araç ve gereçlerin hazır bulundurulduğu belirtilerek, diğer taraftan mevcut pistin “3-C” olarak adlandırılan orta gövdeli uçakların havalimanını kullanması ile ilgili 2 bin 400 metrelik pistin güneyden ve kuzeyden kamulaştırma işlemlerinin yüzde doksan tamamlandığı, mevcut pistin doğu ve batı istikametlerinde genişlemelerin yüzde sekseninin tamamlandığı, istinat duvarlarının bitirildiği, pistin güney kısmında bulunan cephesinde dolgu ve sıkıştırma işlerinin halen devam ettiği, bütün bu inşaat işlerinin çok yoğun bir şekilde sürdürüldüğü incelemelerimizde görülmüştür.
Bununla beraber Avrupa ülkelerindeki birçok havalimanlarının pist uzunlukları bin 800 metre ile 2 bin 400 metre arası olan birçok uluslar arası havalimanı bulunmaktadır. Antalya havalimanına inen uçakların % 90’ını orta gövdeli uçaklardır ve bu orta gövdeli uçaklar Gazipaşa Alanya havalimanına inebilmektedir. Sadece büyük gövdeli uçakların inişi mevcut pist uzunluğu yeterli olmamaktadır. Zaten bu uçakların inmesi de beklenmemektedir.
TAV yetkililerinden aldığımız bilgilere göre; inşaat işlerinin en geç Nisan 2010 sonunda tamamlanacağı, Mayıs 2010 ortalarına doğru da ilk uçağın inebileceği müjdesi tarafımıza verilmiştir.
Havalimanının 4 yıl öncesi düşünüldüğünde, bugün gelinen noktada önemli bir mesafe kat edilmiştir. Dün hayal ve imkânsız olan havalimanının bugün açık olduğu ve orta boyun üzerindeki uçakların inişi ile ilgili hazırlıkların hızla sürdüğünü görmek, Alanya Müteahhitler Birliği olarak bizi fazlası ile heyecanlandırmıştır.
Havalimanımızın, uluslar arası uçuşa zaten açık olduğu, orta boy üzerindeki uçakların da inişi ile ilgili hazırlıkların hızla sürdüğü noktada, Gazipaşa havalimanı 2010 turizm sezonu içerisinde tüm faktörleri ile açılacağına inancımız tamdır.”dedi.
Gazipaşa Kaymakamı ve Gazipaşa Belediye Başkanını da makamlarında ziyaret eden MÜTBİR başkanı ve yönetim kurulu, bölgedeki imar çalışmaları, havaalanı inşaatı ve müteahhitlik sektörü ile ilgili görüş alışverişinde bulunduktan sonra MÜTBİR’in Gazipaşa ilçesinde MÜTBİR’e ihtiyaç duyulan her noktada ve her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirterek, Gazipaşa’da inşaat ve müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren meslektaşlarını güç birliğine davet ederek, bu konuda da yerel yöneticilerden destek istedi.
Sektör temsilcilerine ve yerel yöneticilere güç birliği çağrısında bulunan Çakır, “Alanya ve bölgemizi ilgilendiren projelerde oluşturduğumuz ve sürdürdüğümüz güç birliğimize sahip çıkmamız gerekliliğine olan inancımız ile birlikte, oldukça güçlenen bölge siyasetindeki gücümüzün de güç birliğimize güç katacağına inanıyorum.”dedi.