Bu hafta köşeme röportaj için genç bir müzisyeni konuk ettim. İsmi Göktuğ Yalçın. Güzel bir söyleyişi oldu sizleri de bu söyleşiye davet etmek istiyorum.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Göktuğ Yalçın. Aslen Ankaralıyım, Liseye kadar Ankara’da yetiştim, büyüdüm. Ardından konservatuvara Kırıkkale’de başladım ve müzikal olarak farklı bir kültürle tanıştım. Üniversite ve lise hayatım boyunca, çeşitli kurum ve kuruluşlar da solo konserler verdim. Aynı zamanda birçok farklı etkinlik ve projede şef, korist, enstrümanist olarak yer aldım. Yerel radyo programlarına, Anma etkinliklerine ve birçok turneye katıldım. Şuan işin mutfağı olan stüdyo ve aranje üzerine çalışmalarımı yürütüyorum. Bağlama ve konservatuvar hazırlık kursları da veriyorum aynı zamanda.

Çalışmalarınızdan ve tarzınızdan biraz bahseder misiniz? 

Aslında şuan için belli bir tarzım yok, genelde Türk Halk Müziği sanatçısı olarak anılsam da Rap, Rnb, Ortadoğu arabesk’i yeri geldiğinde pop tarzı eserleri de bağlamamla yorumluyorum. Çalıp okuduğum bir kaç tarz var diyebilirim aslında. Bunun sebebi, Halk müziğimizin günümüz gençlerine fazla hitap etmemesi. Popüler kültür gençleri ve insanları esir almış durumda adeta… Piyasa da mecburen tutunma kaygımız olduğu için bende, popüler kültüre mecburen hizmet ediyorum.

Beste yapıyormusunuz?

Yapıyorum, evet.

Besteleriniz hangi tarzlar da?

Özgün ağırlıklı desem daha mantıklı olur. Tabi bunların arasında fantazi ve arabeskte var.

Sanatçının kendine çalması nasıl bir şey? Çalıp okumak zor mu, kolay mı? 

Bağlama nasıl benim enstrümanımsa, ses de başka bir enstrüman. Yani çalıp okumak da köklü bir damar, bambaşka bir şey. İki tane enstrümanı birbirine entegre etmeye çalışıyorsunuz. Bu çok zor bir iş yani. Entenasyonu çok zor, yani akortlarını birbirine tutturmak, ahenk sağlamak, uyum sağlamak ve ikisinden ortak bir ruh çıkartmak, ikisini bir duyurmak, insanlara sunmak, bir bütün olmak, yani ikisini bir arada dinletmek çok zor bir iş.

Hangi sanatçıları seviyor, hangi tarzları dinliyorsunuz genellikle?

Çok büyük bir ‘Fairouz’ hayranıyımdır. Aynı zamanda İnanılmaz derecede Benim hayatımda çok özel bir yeri var Azerbaycan  müziğinin.

Azerbaycan müziği ile nasıl tanıştınız?

TRT Ankara Radyosunda.

Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz?

Türk müziğini herkes bol bol dinlemeli ve kültürel miraslarımıza sahip çıkmalıyız. Biraz daha sanatla ve kitaplarla iç içe yaşamalıyız. Teşekkür ederim…