,XWVaRPgSDkuLIDPzVIgpNgNüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren verilmeye başlayan yeni çipli kimlik kartlarına büyük ilgi gösteren vatandaşlar Alanya Nüfus Müdürlüğü’nde izdihama neden oldu.
TÜM Türkiye’de yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılmasına başlanırken, Alanya‘da vatandaşlar yeni kimlik kartlarından almak için nüfus müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Başvuruların başlamasıyla birlikte çok sayıda vatandaş Alanya Nüfus Müdürlüğü‘ne akın etti. Kimlik kartlarını almak isteyenlerin sabahın erken saatlerinden itibaren yoğunluk oluşturduğu görüldü.
‘VATANDAŞLAR ÇOK ACELE DAVRANDI’
Yeni çipli kimlik almak isteyen vatandaşlar ister Alo 199 kimlik randevu hattına arayarak çağrı merkezi çalışanlardan telefonda istedikleri nüfus müdürlüğü için kimlik başvuru randevusu alabildikleri gibi, isterlerse nüfus müdürlüğüne başvurarak yeni kimliklerini alabilecekler. Alo 199 kimlik randevu hattı üç ve üzeri olan nüfus müdürlüklerindeki kimlik değiştirme masası bulunan yerlerde geçerli. Eski nüfus cüzdanları aynı günde verilirken, yeni çipli TC kimlik kartlarını aynı günde verilmiyor. Sürücü belgelerinde olduğu gibi, basımı ve dağıtımı tek merkezden yapıldığı için, önce vatandaşların başvuruda bulunarak gerekli belge ve parmak izi verme işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Görevliler yaşanan yoğunlukla ilgili, “Vatandaşlarımız nüfus cüzdanlarını değiştirmek için çok acele davranarak yığılmalara sebep oluyor. Değiştirmek için yeteri kadar süre var.