mahmtMahmutlar’a ‘Mahalle’ yaftasını yakıştıranlar mutlu mudur bilemeyiz ama Mahmutlar onlarca il ve ilçeyi nüfusu ile geride bıraktı. 31 Aralık 2016 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mahmutlar’ın nüfusu 2 bin 71 artarak 33.530 olarak kayıtlara geçti.
MUHTAR TOP,“NE ZAMAN İLÇE OLACAĞIZ?”
Alanya’da bulunan Mahalleler arasında en fazla nüfusu artan mahallenin muhtarı olan Ahmet Top, “Ne zaman ilçe olacağız?” diye sordu. Top, “33.530 nüfusumuz var.  Bu nüfusun içerisinde Mahmutlar’da yerleşik yaşayan yabancıların nüfusu yok yazın nüfusumuz 70-80 bini buluyor ama hala mahalleyiz. Mahmutlar ne zaman ilçe olacak. Hakkımız olan ilçeliği istiyoruz nüfus müdürlüğü noter, emniyet, tapu, kadastro ve fakültelerin Mahmutlar’a gelmesi gerekli. Mahmutlar birçok ile ve ilçeden daha büyük” dedi.
BAĞIŞLAR “YANLIŞ PLANLAMALAR VAR”
Mahmutlar’ın yetiştirdiği siyasetçi ve iş adamı inşaat mühendisi Yılmaz Bağışlar, Mahmutlar onlarca ilçeyi nüfusu ve bütçesiyle geride bırakırken Mahalleye dönüştürülmesinin ve bu şekilde yönetilmeye çalışılmasının hangi teknik vebilimsel açıklaması var diye sordu. Bağışlar,“Alanya, nüfusu ile 22 ili geride bırakırken hala ilçe olarak yönetilmeye çalışılmasının hangi teknik veya bilimsel açıklaması var anlamak mümkün değil.
Aynı şekilde Mahmutlar Mahallesi onlarca ilçeyi nüfusu ve bütçesiyle geride bırakırken mahalleye dönüştürülmesinin ve bu şekilde yönetilmeye çalışılmasının hangi teknik veya bilimsel açıklaması var. Siyasilerin; ilçe veya il yapılmasına takılıp kalmayın, alınan hizmetlere bakın şeklindeki telkinlerine de katılmıyorum. Büyükşehir yasası ile kapatılan ve mahalleye dönüştürülen Mahmutlar Mahallesinden toplanan yıllık 50 milyon liralık bütçeyi yanlış planlıyorsunuz. Aynı şekilde Alanya’dan büyükşehire elde edilen yıllık geliride yanlış planlıyorsunuz.
Önemli olan Alanya ve Mahmutlar gibi dinamik bölgelere yapılan toplam yatırım tutarı değil, önemli olan toplanan gelirin ne şekilde hangi önceliklere göre harcandığıdır.
Örneğin, bölgeye, milyonlarca bedele ihale edilerek, yıllarca hizmet edecek içme suyu projesi yapılıyor ama bozulan hat güzergahı aylarca asfaltlanmıyor. Bütün turizm sezonu esnaf perişan ediliyor. Sahil düzenlemeleri, yol ve kaldırım düzenlemeleri, sosyal projeler, temizlik vs. hizmetlerde eksiklikler yaşanıyor. Bırakın nüfus sayısını yalnızca yatırım ve bütçe planlaması olarak bakıldığında bile bu yasanın Alanya ve Mahmutlar’a verdiği zararı, vizyon kaybını görmek mümkün. Esnafıyla, vatandaşıyla bu kadar dinamik ve içiçe olan turizm şehirleri yerinde planlamalarla doğru yönetilebilir kilometrelerce uzaktan değil. Vatandaşın gördüğünü siyasi büyüklerimizin de biran önce görmesi ve gereken akılcı adımları atması gerekir”dedi.