ayseDünya Sağlık Örgütü (WHO) tahminlerine göre 2020’de psikolojik bozukluk, depresyon ve yeti yitimi oluşturan hastalıklar arasında birinci sırada olacaktır diyor. Yaşanan savaşlar, şiddet, yoksuzluk, işsizlik, kayıplar, dengesiz beslenme, iş yeri sorunlarını psikolojimizi derinden etkileyenlerin başına koyabiliriz…
Ayrıca son yıllarda psikolojik rahatsızlıkların artmasının altında yatan faktörlerin en başında FAKİRLİK VE ZENGİNLİK kavramlarına bakışındaki değişikliğin çok büyük rolü vardır.
Türk kültüründe maddi zenginlik hiç bu kadar “başköşeye” oturtulmamıştı. Özellikle çocukların ve gençlerin eğitiminde maddi olanağa değer vermek yerine, manevi zenginliğin eğitimde ana tema olarak işlenmesine özen gösterilirdi.
Eskiden bir arada çalışmayı sevdiğimiz birlikte mutlu olduğumuz birlikte üzüldüğümüz; ancak bugünse insanların birbirlerine bir şeyler aşılamaya çalıştıkları başkalarının kendilerine benzetmeye çalıştığımız kısır bir döngünün içindeyiz.
Dış görünüşe aşırı önem vermenin moda olgusunu yaratırken aslında “bu senin problemin” düşüncesinin zihinlere kazındığını görebiliyoruz.
Kültürel yozlaşmanın da basın ve sosyal medya yoluyla yaygınlaştığını, insanlara eski kültürlerinin “DEĞERSİZ” olduğu, önceki kültürlerde köleler gibi yaşadıkları inancının yaygınlaştırıldığını ve insanların basın ve sosyal medya aracılığı ile bu alışkanlıkları sahiplendiğini görebiliyoruz.
Televizyonlarda sürekli yeni yoğurtların çikolataların, sucukların, peynirlerin, mobilyaların, araba ve kıyafetlerinin reklamının yapıldığı en tehlikeli olanın ise televizyonlar aracılığı ile cinsellik alanında bazı kültürel değişikliklerin artık “NORMAL” kabul edilmesi…
Daha da önemlisi “UTANMA” duygusunun kaldırılması ya da azalması hem çocukları hem de yetişkinleri olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa utanma duygusunun psikolojik sağlığın temel göstergelerden biridir…
Buna bağlı olarak insanlara utanma duygusundan kurtulmaları, doğal olmaları gerektiği çağrısının psikolojik bozukluklara davetiye çıkardığını da söylemek mümkün.
Televizyon programlarımız, Talk Showlarımız, uluslararası şirketlere ait olan yarışmalar, yaşını başını almış aile ve kadın olgusunun ayaklar altına alındığı EVLİLİK PROGRAMLARI sürekli tüketimi pompalayan “KENDİNİ HER HALİNLE PAZARLA” imajı veren Gardrop Savaşları, marka tutkunları, hele hele özellikle bilinçaltımıza direk mesaj veren supliminal reklamlar…
Hatırlayanlarınız mutlaka olacaktır. Yıllar önce “Siz hala annenizin yağını mı kullanıyorsunuz?” diyerek Halis tereyağımızı kötülerken, vita ve sana yağlarının satış patlamasına destek olan reklamlar yıllar sonra bize sağlıksız bir yaşam kolesterol ve tansiyon olarak geri döndü.
Bebek mamalarının satışı için yıllarca anne sütü yararlı mı- zararlı mı açık oturumları düzenlendi.
Konuştuğumuz dil üzerinde izlediğimiz gençlik dizileri de nasıl geriletici bir etkiye sahip oldukları bebeksi konuşmaları, anne ve babaları ile “ÇEMKİREREK” konuşmaları, birbiri ile cilveleşen gençler gündelik yaşamda etrafımızda gezmektedirler.
Sanki ülkemizde her şey yolunda, televizyon dizilerinde zenginlerin ne kadar da mutsuz olduklarına üzülürken, gerçek hayata döndüğümüzde yaşadığımız travmalarda psikolojimizi bozan sebepler arasında sayabiliriz.
Yukarıdaki tablonun değişip değişmeyeceği ve hatta değişmesine gerek olup olmadığı tartışılabilir. Sonuçta “HAZ” ilkesine göre yaşayıp, “GERÇEKLİK” ilkesinin günümüzde gereksiz görebilecek yüzlerce insan çıkabilir.
Ancak, yaşadığımız tablonun, ruh sağlığımız ve psikolojimizi daha iyi bir noktaya götürmediği son zamanlarda kullanılma oranı “REKOR” düzeye çıkan Anti-Depresan ilaçların artışında da görebiliriz…
Beyninizi ve vücudunuzu “ÜRETİM”e yöneltin.
Spor yapın, pozitif yaşayın ve pozitif düşünün.
Sevgi ve sağlıkla kalın.