rusya_ucagi_dusuruldu_h779_d8599Rusya Federal Turizm Ajansı’nın “Türkiye’ye dönük tatil satışlarını durdurun” çağrısı üzerine tüm tur operatörleri tur satışlarını askıya aldı. Yaşanan bu gelişme turizmcilerde şok etkisi yarattı.
Geçtiğimiz hafta  SU-20 tipi Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürülmesinin ardından Rusya, Türkiye’ye yönelik çeşitli adımlar atmaya başladı. Olayın akabinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov “Türkiye, Mısır kadar tehlikeli bir terör ülkesi” açıklamasıyla vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısı yapmıştı. Uyarıya hemen tepki veren tüm Rus tur operatörleri Türkiye’ye dönük tatil satışlarını durdurdu. Türkiye satışlarını ilk durduran tur operatörü Natalie olurken, daha sonra Biblio Globus da listeye dahil olmuştu. Yayınlanan son listeye göre Intourist, Tez Tour, Coral, Pegas ve Anex de Türkiye satışlarını durdurdu. Tur operatörlerinin aldığı karar “Türkiye, Rus turistler için artık güvenli bir ülke değil. Rus turistlerin Türkiye’ye gitmesini tavsiye etmiyoruz” açıklamasının ardından geldi. Türkiye satışlarının durdurulması, üçüncü ülkeler aracılığı ile yapılanları da kapsıyor. Tur operatörleri tarafından yapılan açıklamalarda, Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyesi nedeniyle söz konusu kararın alındığı duyuruldu.
ÇAKIR: TELAŞA DÜŞMEMELİYİZ
İMKON Genel Sekreteri, TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclisi Genel Koordinatörü ve TİMFED Genel Başkan Vekili Alaattin Çakır, “Bence çok fazla telaşa düşmemek lazım. Süreci beklemek lazım. Hem Türkiye hem de Rusya itidallı olacaktır. Bu münferit bir olaydır. Rusya bizim dostumuz ama sınır ihlali konusunda Türkiye kendi kararlılığını ortaya koydu. Bu münferit olaylar genel ticaretimize ve uluslararası alana yansımaz diye düşünüyorum. Rus ya da bir iki gün geçince ortam yükselmek lazım. Rusya’nın Türkiye’ye, Türkiye’nin Rusya’ya ihtiyacı var. As olan sınır güvenliğimizdir ve bu da hiç bir şeye değişilmez. Bölgemizde yaşayan hiç bir Rus endişelenmiyor” dedi.
ŞAHİN: AKLI SLEİM OLAN KAZANIR
Türkiye ile Rusya arasında uçağın düşürülmesiyle başlayan krizi değerlendiren ALTSO Başkanı Şahin, “Bizim de olmasını istemediğimiz bir gelişmeydi. Ama tabi ki ülkelerin birbirlerine karşı uyması gereken kurallar var. Bunlar ihlal edilirse sonucuna katlanılır. İçimizden birisi Dışişleri Bakanımız, turizmin de hassasiyetini çok iyi biliyor. Şuanda diyaloglara başlamışlar. Aklıselim kazanıp tekrar diyalogların normalleşmesini istiyoruz. Bunda da umudumuz çok yüksek. Çünkü Sayın Bakanımız bu tür olaylarda turizmin ne kadar etkilenebileceğini çok iyi bilen birisi. Kendisi Alanya’da yetişen bir evladıdır” dedi.
“TELLALLIK YAPMAK DOĞRU DEĞİL”
Uçağın düşürülmesinin ardından turizm için yapılan değerlendirmelere de tepki gösteren Şahin, “Üç – beş saat içinde felaket tellallığı yapmak da doğru değil. Şuanda çok kötümser bir tablo çizmek yanlış olur. Karamsarlığa gerek yok. İnşallah normalleşir ve Rus turistleri Alanya’da ağırlamaya devam ederiz” diye konuştu.
‘RUS TURİZMİ TÜRKİYE’DE BİTMİŞTİR’
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu “Çok yazık bu memlekete” diyerek, “Rus turizmi bu gelişmelerin üzerine Türkiye’de bitmiştir. Avrupa ülkelerine bakacağız bundan sonraki süreçte. Önüne geçilmezse çok büyük bir felaket olur. Turizm Bakanlığı’nın çok hızlı bir şekilde Rusya ile ilişkileri iyileştirmesi gerekiyor. Bunun bir gün bile gecikmemesi gerekiyor. Sektörün tahammülü olamaz böyle bir şeye. Aksi takdirde 2016 yılında Rusya’yı kaybederiz. Şu an bile Türkiye’ye inanılmaz sefer hacmi oluşturan bir sürü tur operatörü seferini durdurdu. Yandık desek yerdir. Çok büyük bir olay. Rusya bize çok yakın bir ülkeydi. Bu yaşanan gelişmeler gerçekten sektör adına felaket niteliğinde” dedi.
RUSLAR TEDİRGİN
Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi  Alanya’daki yerleşik Rusları da endişelendirdi. Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela, ülkelerden çıkacak kararları takip ettiklerini söyledi. Kendi ülkelerinde başlatılan Türkiye karşıtı kampanyaların ortamı gerdiğini belirten Anjelika Anzhela “Maalesef dünden bu yana burada yaşayan Ruslar tedirgin oldu. İki ülke arasında yaşanan krizden dolayı ve Rusya’da yapılan Türkiye karşıtı konuşmalardan dolayı tedirgin oluyorlar. Ne olacak bilmiyorlar” dedi.
‘MERAK EDİYORLAR’
İlçede yaşayan Rusların Türkiye’yi ikinci memleketleri olarak benimsediğini anlatan Anzhela, “Sonuçta ne kadar Rus milletinden olsalar da burada yaşıyorlar. Bu yüzden her iki ülke için de endişeleniyorlar. Sadece Rusya’yı düşünmüyorlar, çünkü Türkiye de onlar için bir ev, ülke oldu. Buradaki Rusların bazıları Türkçe bilmediği için, Rusya’nın haberlerini takip ediyor fakat Türkiye’de ne olup bittiğini öğrenmek adına beni arıyorlar. Bana ‘Türkiye bu konuda ne diyor acaba’ diye soruyorlar” diye konuştu.
‘ŞİMDİLİK KORKU YOK’
Dernek üyesi ve ilçede yerleşik Ruslarla bir araya gelerek durumu değerlendirdiklerini aktaran Anjelika Anzhela, şöyle devam etti: “Buradaki insanların fikirlerine bakacak olursak, onlar ne Türkiye’den gitmek istiyor, ne de bu durum onları korkutuyor. Şimdilik öyle bir korku yok. Sadece 2 devletin arasında bir ortak nokta bulunacağına inanıyorlar. Dünyanın 2 büyük devleti söz konusu olduğu için mutlaka aranın bulunacağına, tekrar dostluğumuzun ve kardeşliğimizin devam edeceğine yerleşik Ruslar olarak inanıyoruz. Hiç kimse ‘Evimi satayım ve gideyim’ demiyor. Şu an sosyal medyada bir sürü Türkiye aleyhine reklamlar oluyor. Bunlara hiç kulak asmaya gerek yok. Rusya ve Türkiye kardeştir.”
‘RUSYA’DAN GELEMİYORLAR’
Yerleşik Ruslar olarak kendilerini üzen tek konunun uçuşlarda sıkıntı yaşanması olduğunu vurgulayan Anzhela “Alanya’da evi olan Ruslar, sabah Rusya’dan Türkiye’ye gelmek için uçak bileti almaya gitti. Burada Noel tatili yapmak istiyorlardı fakat onlara bilet satılmamış. Kendilerine Türkiye’ye biletin yasaklandığını, uçuşların yapılmayacağını söylemişler. Buna çok üzüldüler” dedi.