10560308_1537975236424097_3789220420683979575_oALTSO Başkanı Mehmet Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, el sanatları ürünlerininsatıldığı tezgahlar konusunda yaşanan sorunların çözümü ile ilgili olarak Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i ziyaret etti.
ALANYA Belediyesi’nin elsanatı ürünleri konusunda izin verdiği bazısatıcıların fabrikasyon ürün de satmaya başlamasının ardından yaşanan haksız rekabeti önlemek maksadıyla, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası(ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, dün sabah Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i makamında ziyaret ettiler. ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ve ekibiyle yakından ilgilenen Başkan Yücel, seyyar satıcılar
konusunda ALTSO Başkanı Şahin’e destek sözü verdi.
‘HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYOR’
Ziyarette ilk sözü alan Başkan Şahin, sadece elsanatıürünlerisatmalarına izin verilen tezgâh sahiplerinin fabrikasyon ürünler de satmasının kira ile vergi ödeyen esnafa karşı haksız rekabete neden olduğunu söyledi. Şahin, “Bugün belediye başkanımızı bu önemli konu için ziyaret ediyoruz. Ortada haksız bir rekabet söz konusu. Sadece elsanatları ürünü satmaları için izin alanların fabrikasyon ürünü de satması, vergi ödeyen üyelerimize karşı haksız rekabete
yol açıyor. Bu konuda belediye başkanımızın desteğini bekliyoruz” dedi.
‘TİCARET ERBABINA ÖNCELİK TANIYOR’
Şahin, “Başkanımız her zaman olduğu gibi yine ticaret erbabına öncelik tanıyor. Biz kendisini 5 dakika önce aradık ve bize hemen randevu verdi. Sürekli kendisiyle istişare halindeyiz. Ben kendisine ticaret erbabına tanıdığı öncelik sebebiyle teşekkür ediyorum” diye konuştu. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Alanya Belediyesi’nin bir geçiş sürecinde olduğunu belirten Şahin, “Geçiş süreci çok önemli. Bu süreçte bazısıkıntılar olabilir. Bu konuda esnafımız hoşgörülü olmalı. Örneğin belediye 80 cm dışarıya çıkma izni verdiyse, biz buna esnaf olarak uymalıyız, suistimal etmemeliyiz. Yoksa ceza-i işlem uygulanır. Biz esnafımızdan bu süreçte hoşgörülü olmalarını istiyoruz” dedi.
YÜCEL’DEN ALTSO’YA TEŞEKKÜR
Şahin’den sonra söz alan Belediye Başkanı Yücel ise seyyar satıcılar konusunda bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “ Öncelikle ALTSO yönetimine ve başkanımıza ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Zaten biz kendileriyle sürekli irtibat halindeyiz, görüş alışverişi yapıyoruz. Biz her zaman dediğimiz gibi yine diyoruz. Alanya hepimizin Alanya’sı. Biz iki aydır seyyar satıcılar konusu üzerinde çalışma yapıyoruz. Bu stantlarda insanların sadece kendi el emeği göz nuru olan ürünlerinisatması talep ediliyordu. Biz de aynışekilde bunu sağlayacağız. İş imitasyona kaçınca bu stantlar amacını aşıyor. Bu stantlarda herkes üretip satacak. Bu konuda yenistantlar ve yeni yerler de düzenleniyor” diye konuştu.