sunexpress-ucak-biletiTürk Hava Yolları (THY) ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, haftada 450 sefer yapacağını ve 2017 beklenenden daha iyi olacak açıklaması yaptı.
SUNEXPRESS Genel Müdürü JensBischof, Türk turizminin önemli bir partneri olarak 2017’de de Türkiye’ye odaklanmaya devam edeceklerini açıkladı. “Kapasitemizi azaltmıyoruz” diyen Bischof, “Tam aksine gelişen talebe anında cevap verecek şekilde pozisyon alıyoruz” ifadelerini kullandı. SunExpress’in turizmde Türkiye pazar liderliğini sağlamlaştırdığını belirten Bischof, “2016’da yaşanan bütün olumsuzluklara ve turizmdeki zor şartlara rağmen biz istikrarlı bir şekilde uçuşlarımıza devam ettik. 2016’da, önceki yıla göre gelirlerimizde yüzde 12’lik düşüş yaşadık ve 1 milyar Euro gelir elde ettik. Taşıdığımız yolcu sayısı ise geçen yıla göre yüzde 9 azalarak 7 milyon 950 bin oldu. 2016’da yaşananlar göz önüne alındığında, böylesine zorlu bir yılı bu şekilde atlatmak bizim açımızdan alınabilecek en iyi sonuçtur” ifadelerini kullandı.
‘2017 BEKLENENDEN İYİ OLACAK’
2016’da Antalya turizminde yüzde 30’luk bir düşüş yaşanmasına rağmen, SunExpress’in Antalya’da yalnızca yüzde 9’luk bir düşüş yaşadığını, ancak buna rağmen Antalya’da pazar payını yüzde 36’ya çıkardığını belirten Bischof, “Aktarma merkezimiz İzmir’de ise pazar payımız yüzde 76’ya çıktı. Biz, SunExpress olarak, 2017’de ana pazarımız Türkiye’ye odaklanmaya ve Almanya, Avusturya ve İsviçre’den haftada 450 tarifeli seferle turist taşımaya devam edeceğiz” dedi.
‘KOMŞUNU AL GEL’ KAMPANYASINA DESTEK
SunExpress’in Türkiye ile Almanya arasında bir köprü olduğunu belirten Bischof, Almanya’da yaşayan 3 milyondan fazla Türk vatandaşı olduğunu, Türkiye’nin 13 şehrinden ağırlıklı olarak Almanya olmak üzere Avrupa’daki 40 şehre karşılıklı olarak direkt tarifeli uçuşlar düzenlediklerini belirtti. Bischof, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Komşunu da al, gel’ kampanyasını doğal olarak destekliyoruz. Aile, dost ve tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyenler için Türkiye’ye bir köprü durumdayız” dedi.