chpKaramsar bir tablo çizen CHP’li Takavüt, “Ülke resmen batıyor ama kimsenin umurunda değil” diye konuştu
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) haftalık olağan yönetim kurulu toplantısı sonrası gündemi değerlendiren CHP İlçe Başkanı Ali Takavüt, Alanya’daki dükkan kiralarının Dolar veya Euro üzerinden belirlendiğini belirterek, “Yüzlerce esnaf kirasını ödeyemiyor ve tahliyeler başladı. İşyerleri boşaltılıyor, biz de görüyoruz. Her yerde ‘Kiralık dükkan’ afişleri var. Her gün neredeyse 1-2 dükkan boşalıyor. Ben meslek odası başkanlarını göreve çağırıyorum. Üyelerinin bu tür sorunlarına biraz daha eğilsinler, bu meseleyi ülke gündemine taşısınlar. Dolar ve Euro bazında kira ödenmeyecekse buna aracılık etsinler. Esnafın mağduriyetini giderelim. CHP olarak üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya, elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.
‘ALANYA İÇİN İYİ HABER DEĞİL’
Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır’ın, 2017’nin 2016’dan daha kötü olacağını söylediğini anımsatan Takavüt, “Kendisi şimdiden tespit yapıyor. Bu özellikle ekonomik lokomotifi turizm olan Alanya için iyi bir haber değil. AKP Hükümeti’nden beklentilerimiz var. Buradan çağrı yapıyoruz. 2016 ve 2017 Kurumlar Vergisi ödeme faizlerinde ve SGK ödemelerinde ertelemeye gidilmesini ve yeni bir yapılandırma ile taksitlendirilmesini istiyoruz. Bankalar ucuz faiz ve uzun süreli yapılandırmaları artık yapmıyor. İşletmelere kredi açmıyor. Meslek odaları aracılık yapıp kendi üyelerinin bankalarla olan problemlerinde veya kredi kullanma konularında yardımcı olsunlar. Bunlar hayati önem taşıyan konular. Her şeyi güllük gülistanlık gösterenler, ‘Ekonomi iyiye gidiyor. Her şey daha da güzel olacak’ diyenler açıklama yapsın” diye konuştu.
EN İYİSİNİ BİZ BİLİRİZ DEMEKLE OLMAZ
“Kendimizi kandırmaya gerek yok. Ekonomi iyiye gitmiyor” diyen Takavüt, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ekonomi çöküş içerisinde. Atatürk, ‘Savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça, o ülke bağımsızlığını koruyamaz’ demiştir. Şu anda biz neredeyse o duruma düştük. Tüm partiler bir araya gelmeli, bu krizin aşılması için fikir alışverişi yapmalıdır. ‘Ben yaptım oldu bitti. En iyisini biz biliriz’ demekle bu işler olmaz” dedi.