tekMahmutlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Top, “Mahmutlar’da Muhtarlık sayısının artmasına gerek yok. 100 bin nüfusta olsa ben tek başına yönetirim. Halkımın %80’ni benden memnun, meclis üyelerinden değil” dedi.
GEÇTİĞİMİZ HAFTA Mahmutlar Post Gazetesi’nin manşet haberinde, “Birden fazla Muhtarımız olabilir” haberimize Mahmutlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Top’dan itiraz geldi.
Top, “3 Muhtar olsa ne olur, 5 muhtar olsa ne olur. Mahmutlar’da 2 MHP’li, 1 AK Partili Meclis üyesi var. Bir gün olsun Mahmutlar için basınımızı çağırıp, ‘Mahmutlar’a ne yapalım?’ dediler mi? halkım benden memnun. 100 bin nüfusumuzda olsa ben tek başıma yönetirim” dedi.
“YÖNETİRKEN YALNIZ KALDIM”
‘Halkımızın %80’i benim muhtarlığımdan memnun’ diyen Mahmutlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Top, “Ben Cumhurbaşkanlığını temsilen Mahmutlar’ı yönetiyorum. Mahmutlar’ı yönetirken yalnız kaldım. Kargıcak’ı da sayarsak 4 Meclis üyesi var, bir gün olsun güç birliği yaptık mı? muhtar sayısı tek olsun 5 olsun önemli değil, önemli olan güç birliği. Ben bu güç birliğini Meclis üyelerinden göremedim, muhtarlık 3 olunca mı göreceğim” açıklaması yaptı.
GÜÇ BİRLİĞİ ÖNEMLİ
“Alanya’da 102 Mahalle Muhtarı var. Muhtarlar kendi aralarında bir birlik beraberlik sağlayamamış. Mahmutlar’ı yönetmeye gelmiş MHP’li meclis üyeleri Garip Kodal, Hasan Basar, Kargıcak eski Belediye Başkanı Zihni Asiltürk, AK Partili Mustafa Keşoğlu bu belediye Meclis üyeleri 4 yıl boyunca Mahmutlar basınını davet edip, muhtarı davet edip, ‘Mahmutlar’a ne yapabiliriz?’ diye sorunları bir defa masaya yatırdılar mı? tek başıma kaldım birde Mahmutlar Post Gazetesi var mücadele eden önemli olan muhtarlığın çoğalması değil, önemli olan birlik beraberlik” dedi.
İLHAN “MUHTAR SAYISI ARTMALI
Büyükşehir yasası ile Belediyemiz kapandı. 35.300 resmi nüfuslu Mahmutlar, tek Muhtarlık ile temsil edilemez açıklaması yapan Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan “iki bin nüfus olmayan yerlerde bile 3 muhtarlık varken niçin 35 bin nüfuslu Mahmutlarımızda tek muhtarlık olsun” dedi.
İlhan, “Aynı yasa ile Konya ili Taşkent ilçesinin belde belediyeleri de kapandı. Bu beldeler Mahalle olarak bir Muhtar ile temsil edilmeye başladı. Taşkent Belediyesi bir Meclis kararı alarak İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Muhtarlar Daire Başkanlığına, “Daha fazla muhtar istiyoruz” dosyası gönderdi. Bakanlık ‘Her 500 nüfusa bir Muhtar olabilir” cevabını verdi. Yerel seçimlerden 2 yıl sonra tekrar muhtarlık seçimi yapıldı ve eski Muhtarlık olan yerlerde tekrar muhtarlığına kavuştu. Bu bir direniştir. Büyükşehir yasası ile etkisiz hale gelen Mahmutlarımızda bir hareketlenme ve güç birliği oluşturur. Bu gün Muhtarlarımızı çoğaltır yarın Belediyeliğimizi geri getirme çabamızdır. Daha fazla muhtarımız olsa Mahmutlara ne gibi zararı olur. Mahmutların sorunları bir muhtar ile gündeme taşımak ayrı 3 ayrı muhtar ile gündeme taşımak ayrıdır” dedi.
NİÇİN MAHMUTLARDA OLMASIN?
Mahmutlar Post Gazetesi olarak yaptığımız araştırmada birçok bölgede hem de nüfusu iki binleri bulmayan mahallelerde bir den fazla muhtarlıklar varken Mahmutlarda daha önceki gibi 3 muhtarlık niçin olmasın. Mahmutlar Cumhuriyet Mahallesi, Mahmutlar Yeni Mahalle, Mahmutlar Yukarı Mahalle Muhtarlığı niçin olmasın. İki bin nüfuslu yerlerde 3 muhtarlık olması karşısında 35 bin nüfusu bulunan Mahmutlar’ın tek muhtarlık ile yönetilmesinin akla zarar olduğunu ortaya koyma zamanı gelmedi mi?
TOP MECLİS ÜYELERİNDE
Artık top Alanya Belediye Meclis üyelerinde. Mahmutlar gibi 17 eski Beldesi bulunan Alanya’da artık birden daha fazla muhtarlık olabilecek. Bunun için Mahmutlarlı Alanya Belediyesi Meclisi üyeleri Mustafa Keşoğlu, Garip Kodal ve Hasan Basar konuyu meclis gündemine taşıması gerekiyor. Mahmutlar Post Gazetesi olarak konunun takipçisi olacağız.