mansetÜlkedeki ekonomik kriz Mahmutlar’da en derinden hissedilmeye başlandı. 2017 yılında umutlu bir beklenti görünmüyor. İş yerleri ardı ardına kapanıyor. Turist yok, Yatırımcı yok, Kiralar çok yüksek.
Mahmutlar’da in-cin top oynamaya başladı. Büyükşehir yasası ile kapanan Mahmutlar Belediyesi’nden sonra Mahmutlar’da dükkanlar birer birer kepenk kapatıyor. Mahmutlar Post Gazetesi olarak Mahmutlar’da ticaret ve esnaflık yapan kişilere kulak verdik. Tabiri yerinde ise bir dokunduk bin ah işittik.
“KİRALAR YÜZDE ELLİ DÜŞÜRÜLSÜN”
Kerim Yılmaz ALTSO ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi (Turizmci-İşadamı):
“2016 yılı Rus uçağının düşmesinden sonra turizmci ve esnaf için çok zor geçti. Dükkan sahipleri kiracılarından kira alacağının %50’sini almaması gerekir. Esnaf bu önümüzdeki kışı çıkarırsa biraz rahatlar ALTAV toplantısında AnexTour Genel Müdürü Vural Bey ‘Nisan ayından itibaren Gazipaşa Havalimanına bu yıl 700-800 bin Rus turistin geleceğini söylemişti. Umudumuz var 2015 yılı turizm cirosunu bölge olarak 2018 yılında yakalarız. 2017 yılı toparlanma yılımız olarak geçer” dedi.
“ÜRETEN DEĞİL TÜKETEN TOPLUM OLDUK”
Garip Kodal-Alanya Belediyesi Meclis Üyesi (Esnaf):
“Ülkemizin genel anlamda ekonomik olarak sıkıntısı var. Dövizin artışından ve dış devletlerin yaptırımlarından dolayı büyük bir sıkıntı da var. Bankalarda ucuz kredi vaadi ve araç kredisi var vatandaş sanki ödeyebilecekmiş gibi krediye sarılıyor evini veya başka bir gayrimenkulünü bankaya ipotek veriyor. Kredisini ödeyemeyince kendi malından da oluyor ondan sonra battım çıktım diye feryat ediliyor. Üretmeyen, tüketen bir toplum olduk. Ayağını yorganına göre uzatmayan bir esnaf ve ticaret topluluğuna sahibiz. Ülkede kriz diye bir algı operasyonu var oda tutku. Bu krediyi alanların çoğu da açlık sınırında olanlardır. Esnafa yeni yasalar çıkararak destek olunması lazım ama herkes mesleği olmayan işler yapıyor. İşyeri açtığı zaman sabır etmiyor hemen para kazanayım zengin olayım diyor. Bizde üretici bir toplum yok tüketici toplum var. Her birey kendi işini yapmadığı sürece bu ekonomik sıkıntılar olacak. Türkiye’de turizm okulları yıllar öncesi açılmalıydı ve yeterince olmalıydı ve buralardan yetişen elemanlarla turizm yapılmalı idi. Şimdi dar imkana sahip herkes bir iş yeri açayım çalıştırayım diyor. Böyle mesleği olmayan kişiler işyerleri açtığı zaman kısa zamanda iş yerlerini binlerce para zarar ile kapatıyorlar. Cumhurbaşkanı bile dolarınızı bozdurun diyorsa burada ciddi anlamda bir sıkıntı var. Avrupalı gelmiyor Rusya’da ekonomik sıkıntı var esnafımız bunları göz önünde bulundursunlar ayaklarını yorganına göre uzatsınlar” dedi.
“MAHMUTLAR’DA ASAYİŞ GÜVENLİ DEĞİL”
Şükrü Uzel (Turizmci): “Mahmutlar bölgesi konum olarak Antalya’nın en uzak yeri olduğundan bu krizden en fazla etkilenecek yer olarak Mahmutlar’ı görüyorum. İskandinavlar ülkelerinden çok kaybımız var.  Rusların çok yoğun olarak geleceğini sanmıyorum Avrupalılar bizlere göre çok daha milliyetçiler. Avrupa’ya vurursan Avrupa’da sana farklı yönde bunu gösterir. Bunu Yunanistan’dan biliyoruz. Yunanistan yıllardır Avrupa’ya zarar vermiştir.  O insanlarda Yunanistanı da cezalandırdılar. Şimdi de bizi cezalandırıyorlar. Avrupalılar her yere gider imkanları var ama bu politika böyle devam ederse Türkiye’ye gelmezler. Ruslar da para yok.  Yıla vurduğundan 6 bin dolar geliri olan bir Rus’la 30 bin Euro geliri olan bir Avrupalıyı kıyaslayamazsınız. Parası olan Ruslar gitti kalanlar burada savaşta olsa da kalırım diyen Ruslar bu Ruslarında cebinde para yok. Mahmutlar’da yıllardır kurulu bir düzen vardı. Dükkanlar açıktı. İnsanlar sokaklarda dolaşabiliyorken şimdi %40 dükkanların boş olduğunu görüyorsunuz. İnsanlar sokağa çıkamıyorlar. Saat 5-6dan sonran sokaklarda asayiş güvenli değil, karanlık ve caddelerde abuk sabuk insanlar dolaşıyor, yabancılar ve halkımız caddelerde dolaşmaktan korkuyorlar” dedi.
“ESNAFLAR İCRALIK OLMUŞ”
Erdem Uyar (Esnaf): “Önce turizmin düzelmesi gerek. Turizmciler için önce caddelerin sokakların düzenli olması gerek. Millette kriz var kimse evine 3-5 kilo et alamıyor. 250 gr. Eti ve kıymayı bile zor alıyorlar. Milletin alım gücü yok. Esnafın durumu peşinden her esnaf icralık olmuş gidişat çok kötü hükümet esnaf için ciddi bir çözüm paketi çıkarması gerekli ki esnafı rahatlasın” dedi.
“MAHMUTLARIN KURTULUŞU BELEDİYENİN TEKRAR AÇILMASI İLE OLUR”
Aziz Çoban (Esnaf): “Belediyemiz tekrar açılsın Belediye kapandıktan sonra Mahmutlar’da ki her esnafın işinde gözle görülür bir düşüş yaşandı. Üstüne birde Rus krizi eklendi. 20 bin resmi nüfuslu, yazın 100 bin nüfusa ulaşan ilçe olmayı bekleyen Mahmutlarımız bir uyduruk yasa ile mahalle oldu.  Mahmutlar kadar olmayan yerler ilçe oluyor biz niye olamıyoruz. Mahmutlar uzaktan yönetilemez. Bizim kendi kendimizi yönetmemiz lazım siyasetçilerin bunları yanıtlamasını istiyorum. Ben Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu olarak belediyemizin tekrar açılmasını istiyorum. Mahmutlarımızın kurtuluşu ancak Belediyemizin tekrar açılması ile olur” dedi.