Yılbaşında 90 kişilik modern Otobüsler Mahmutlar geliyor açıklamasından sonra, Önümde yerel seçimler var seçimlerden sonra bakarız Otobüslerin yenilenmesine diyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanına Mahmutlar halkından tepkiler her geçen gün daha da artıyor

  1. 975 resmi nüfuslu artı on bin yabancı uyruklu vatandaşı ile Türkiye’nin bir çok il ve ilçesini geride bırakan Mahmutlar’da Halk Otobüsleri sorunu yaşanıyor. Mahmutlar Halk Otobüsü sahiplerinin 400 bin lira harcayarak yeni modern 90 kişi kapasiteli otobüsleri hizmete sokmak için hazır bir vaziyette bekliyorlar.

NİÇİN YEREL SEÇİM BEKLENİYOR
Alanya Halk Otobüsleri Odası Başkanı Doğan Bacak’ın, “Ben halkıma söz verdim yeni otobüsler gelecek dedim bu sözü verirken Büyükşehir yetkililerinden görüş aldım nedense birden bire yerel seçimleri bekleyin demeleri hem halkımızda hem esnafımızda hem de oda olarak bizde şaşkınlık yarattı. Halka hizmet edeceksin ki oy alasın niye seçim bekleniyor anlamış değiliz. Halkımız zor şartlarda yolculuk ediyor” dedi.
SORUN 20 KİŞİLİK RUHSATLARMI?
Mahmutlar Muhtarı Ahmet Top, konuyu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e aktardığı öğrenildi. Türel ile görüşen Muhtar Top, ilçede 20 kişilik 18 araç olduğunu ve halkın ulaşım sıkıntısı çektiğini anlattı. Yaşanan durum üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Mahmutlar’daki toplu taşıma araçlarının 20 kişilik ruhsatları olduğunu ifade ederek sorunun çözümü için “4 kişi birleşsin 9 tane 80 kişilik araç alsın” önerisinde bulundu. Ancak dolmuş şoförleri öneriyi kabul etmeyince Başkan Türel bu defa, “3 kişi birleşsin 12 tane 80 kişilik araç alsın, 20 kişilik ruhsatı olan dolmuşçuların bir tanesine 80 kişilik araç ruhsatı veremem işin içerisine rant girer” önerisinde bulundu. Ancak dolmuş şoförleri bu öneriyi de kabul etmedi dediği öğrenildi.
MAHMUTLAR İÇİNE HİZMET EDİLMELİ
Mahmutlar Muhtarı Ahmet Top, her geçen gün önemli ölçüde artan nüfuslarla birlikte Mahmutlar’ın iç ulaşımında da ihtiyaçların baş gösterdiğini söyledi. Top, “İnşaat sektörü arttıkça eski yasa da mahalle olabilecek kadar büyüklükte bölgelerimiz ortaya çıktı. Ancak bu bölgelere ulaşım yok. Oralarda binlerce insan yaşıyor. Çok sayıda caddemize ulaşım yok ama bunların en önemlileri, Kılıçarslan Caddesi, Keşbeleni Caddesi, Fatih caddesi, Sinan Paşa Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Kuves Caddesi (Cezaevi Yolu).  Mahmutlar’ın içine hizmet veren dolmuşlara ihtiyacımız var” diye konuştu.
“DEDE KORKUT HİKAYESİ”
‘Alanya Engelsiz Kent’ diyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e de eleştirilerde bulunan Muhtar Ahmet Top, “Her fırsatta Alanya’nın engelsiz kent imajında bahsediliyor. Biz Alanya içerisinde değil miyiz veya diğer Mahalleler?” diyen Mahmutlar Muhtarı Ahmet Top, “Biz Alanya merkezden bile daha çok turist ağırlıyoruz. Hep konuşuluyor engelsiz kent diye. Ancak Alanya Merkez dışında kalan hiçbir mahallede engelsiz diye bir kavram yok. Hele Mahmutlar’da sağlıklı vatandaşlar bile ulaşım sağlayamıyor, kaldı ki engelli vatandaşlarımıza hizmet edilebilsin. Mahmutlar her gün göç alıyor ancak ben yaşlı ve engelli vatandaşlarımız çilesini gördükçe çok üzülüyorum. Engelsiz kent tabirleri hepsi dede korkut hikayesi” dedi.
“BELEDİYELER OTOBÜS ALSIN”
Muhtar Top, çözüm önerisini de aktardı. Ahmet Top, “Madem rant olacak kaygısıyla 80 kişili otobüsler konulamıyor. O zaman belediye taksın resmi plakayı kendisi işletsin. O zaman rant cümlesi ortaya çıkmaz. Küçük araçlarımız da Mahmutlar içerisine hizmet verir. Bizim sahil yolumuz düz, raylı sistemde kullanılabilir. Yeter ki sorun çözülmek istensin. Ancak 4 yıldır oyalıyorlar bizi, şimdi seçime 1 yıl var hiçbir belediye bu sorunla uğraşmayacaktır. Olan yine Mahmutlar halkına olacak. Vatandaşlar benim kapımı aşındıracak bende soruna çözüm bulamadığım için kahrolacağım. Bu sorunların çözülmesi hem vatandaşlar hem de dolmuş şoförleri için mutluluk verici olacaktır” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

lütfen yorumunuzu yazınız
lütfen adınızı yazınız