Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, “Alanya’nın çöpü altın olacak” sözü gerçekleşti. Türel, Yumru Tepesi’nde kurulan enerji üretim tesisiyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik üretir hale geldiklerini açıkladı.

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel , Alanya’nın çöpünden elektrik üretecek yaklaşık 70 milyon lira yatırım bedelli Türkler Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi inşaatını dün yerinde denetledi. Başkan Türel’e Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu ile Büyükşehir’in eski Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney de eşlik etti. Alanya’da bir yıl önce temeli atılan projeyi belediye bürokratları ve firma yetkilileri ile birlikte inceleyen Başkan Türel, inşaatın bitme noktasına gelmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.
‘ÜRETİME HEMEN GEÇECEĞİZ’
Türel, “Bir sene önce temelini attığımız inşaat şimdi bitme noktasına gelmiş. Bir an önce enerji üretimine geçilmesi için büyük bir gayret ortaya koyuluyor. Bir dakika bile kaybedecek vaktimiz yok. Bu inşaat tamamlanıncaya kadar Alanya’nın çöp konusundaki en büyük sorunu mevcut depolama alanı Yumru’dan gelen kötü kokular ve buradaki çöplerin geri dönüşümle bir enerjiye dönüştürülmesi meselesiydi. Bir taraftan buradaki inşaatımız devam ederken, diğer taraftan Yumru’da burası tamamlanıncaya kadar geçici olarak bir enerji üretim tesisi kurduk. Faaliyete geçen tesis elektrik üretimine başladı. Bugün ilk kez burada bu müjdeyi paylaşıyorum. Bu vesileyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik üretiyoruz. Yani Alanya’nın çöpü altın oluyor” diye konuştu.
BAKANLIK LİSANS İÇİN GELİYOR
Yumru’daki enerji üretim tesisinde ilk etapta 1.4 megavatlık bir enerji üretimi elde edileceğini belirten Başkan Türel, “Bunun kapasitesini çok hızlı şekilde 2.8 megavata çıkartacağız. Türkler’deki enerji üretim tesisimizde elde edeceğimiz toplamdaki enerji gücü yaklaşık 4 megavat. Neredeyse buna yakın bir enerjiyi Yumru’da kurmuş olduğumuz tesiste bugünden itibaren artık kullanmaya başlıyoruz” dedi. Bugün Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yetkililerinin de lisans için geleceğini belirten Başkan Türel, “Burada gerekli incelemeleri yaparak lisansla ilgili işlemleri tamamlayacağız. Böylelikle bugün herkes için sürpriz olan ‘Alanya’nın çöpü altın oluyor’ sözünün müjdesini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bugün de bu sözü yerine getirmiş olmanın gururu içerisindeyiz. 2018 senesinin sonunda Alanya’da çöpten elektrik elde etme hedefimiz vardı. Ondan önce Ekim ayında Yumru’da kurduğumuz enerji üretim tesisiyle artık Alanya’nın çöpünden elektrik elde edebilecek imkanı bulmuş oluyoruz” diye konuştu.
‘RUTİN BİR GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ’
Yıllardır başarıyla görev yapan ASAT Alanya Müdürü Fatih Uysal’ın Çarşamba günü nedensiz bir şekilde görevden alınarak yerine İtfaiye Müdürü Mehmet Oral’ın getirilmesiyle ilgili yöneltilen soruyu da yanıtlayan Başkan Türel, “Görevlerde her zaman bir bayrak değişimi söz konusu olur. Bu, Alanya’da yaptığımız ilk görev değişikliği değil. Ondan önce de birçok değişiklik söz konusu oldu. Mecburiyetten veya kanuni düzenlemelerden kaynaklananlar da oldu. Bunlar her yerel yönetimlerde, her kamu kuruluşunda olan şeylerdir” ifadelerini kullandı.

‘ALANYASPOR’A TESİS MÜJDESİ’
Toptancı hali projesini tamamlamaya yönelik faaliyetlerimizi de sürdürüyoruz. Ayrıca Alanyaspor tesisleri için de gerek başbakanlık izni gerek spor bakanlığına milli emlak tarafından tahsis süreci tamamlanmıştı. Ancak maalesef çoğu alanda gördüğümüz engelleme çalışmalarını Alanya’da da farklı hizmetlerimizde görüyoruz. Bu konuda zaman zaman yargı marifetiyle zaman zaman popülist durumlar oluyor. Alanyaspor tesisi için de yargı sürecinde temel atabilme imkanımız yoktu. Burada biz tam ihale aşamasına gelmişken yargıya açılmış davalar neticesinde maalesef ihale yapabilme imkanımız ortadan kalktı. Ancak biz gideceğimiz hedefe kararlılıkla, gözümüzü kırpmadan hiçbir zaman vazgeçmeden yürüdüğümüz için engel olan hususları yaptığımız düzenlemelerle aşmayı başardık. Ve ihalesini birileri ilerleyen çarkın dönmesini engellemediği, arı kovanına çomak sokmadığı sürece 4 Aralık’ta gerçekleştireceğiz. İnşallah ocak ayı içerisinde de hep birlikte tesisimizin temelini atmayı hedefliyoruz. Bizim bu tarz hizmetlerimiz bildiğiniz gibi çok kısa sürede tamamlanıyor. Alanyaspor tesisini de başladıktan itibaren bir buçuk yıl içerisinde hizmete sokarız. Alanya’daki gayretlerimiz de hızlı bir şekilde devam edecek. Bu çalışmaları tamamlayacak adımları atacağız ve Alanyaspor tesisleri de araya bir reklam arası girmediği takdirde en hızlı şekilde tamamlamaya çalışacağız.

‘ALANYA İÇİN NE YAPSAK AZDIR’
Alanya’ya toplamda Belediye ve belediyenin ortaklaşa 764 milyon 712 bin liralık bir yatırım gerçekleştirmeyi başardık. Bu Alanya için büyük bir rakam ama biz her zaman şunu söylüyoruz, Alanya için ne yapsak azdır. Alanya bizim gözbebeğimiz. O yüzden yaptığımız tüm çalışmalar Alanyalılar içindir. Alanya insanımızın hayatını kolaylaştırmak, sosyal, kaliteli bir yaşam sunmak için biz gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.PAZARLIK ÜSTÜNE PAZARLIK YAPIYORLAR’
Ben daha önce Alanya’ya geldiğimde de birçok konuyu değerlendirdim. Hatta o zaman da toplu ulaşımla ilgili seçimlerden önce bir adım atabilme şansımızın azaldığını, ancak bunun çok hızlı bir şekilde tamamlamak istediğimizi söyledim. Fakat biz programı seçimden sonrasında yapacağımızı dile getirdik. Bunun da sebebi belli. Mahmutlar-Kargıcak arasında merkezde hizmet veren otobüslerin kooperatiflerle birleşmek istediğini kendileri bize ilettiler. Biz de kendi aralarında bir mutabakat varsa seçimlerin getirdiği sıkıntı olmadan adım atmakta sakınca görmedik. Onların mutabakatı bizi memnun etti. Bizim bir görevimiz de nikah kıymak. Biz de bu birlikteliği sağlamak için bir arabulucu olarak devreye girdik. Aslında arkadaşlarımızla ilk mutabakata 250 bin TL olarak vardık. Toplamda 26 araç var ancak biz tabi ki kooperatif yetkilileri ile muhatap olduk. Beğenmeyen olabilir, akabinde de zaten biz tüm üyelerle de bir araya geldik. Onlar tarafından bu 250 bin TL’nin 200 bin TL’ye düşürülmesi söylendi. Biz bu durumda yönetmeliklerin izin verdiği çerçevede hareket edebiliyoruz. 200 bin liraya iniş talebi benim tek başıma karar verebileceğim bir durum değildi. Ben de bu yüzden gerekli birimlerle görüşeyim ve şifai bir izin alayım sonrasında karar verelim dedim. Bana kalsa 200 değil 100 bin olsun hatta hiç almayayım ama en nihayetinde devletin yetkili kurumlarından bizim izin almamız gerekiyor. Ancak bu izin bize verilirken 200 bin TL’den 199 bin TL’ye dahi inemeyeceğimiz aksi takdirde kamu zararı oluşacağı söylendi. Biz 200 bine tamam deyince daha düşük bir beklenti çıktı. Her gelen talebe evet desek neredeyse üstüne para verecek duruma geleceğiz. Ancak biz gelebileceğimiz en altta limite geldik. Biz onlar istiyor diye bu işe girdik. Ancak kimseyi bu bedeli ödeyeceksin, arabanı büyüteceksin diye zorlamıyoruz. Eğer istemiyorlarsa bugün olduğu şekilde Alanya’da otobüs seferleri devam eder. 1 Kasım tarihine kadar isteyenler bize araçlarını büyültmekle ilgili dilekçelerini verebilir. Bu tarihten itibaren araçlarını büyütmeleri için de bir zaman dilimi tanıyacağız. Ardından da merkezle birlikte bir program çerçevesinde hizmet verecekler. Biz bu sistemi esnaf da kabul ettiği takdirde başarırsak eğer doğudaki araçlara da uygulayacağız. Böylece şu hatta daha az yolcu var onunla gideyim, bu otobüs kalabalık oluyor gitmeyeyim derdi ortadan kalkacak. İşin esasında çok önemli bir meseleyi çözmüş olacağız ve adeta Antalya’da olduğu gibi mucizevi bir başarıyı da esnafımızla kol kola gerçekleştirmek istiyoruz. Eşit gelir dağılımı ile birlikte her aracın her hatta gitme rotasyonu nu da yapmış oluyoruz. Her araç her hatta giderek bir rotasyona olacak ve ortak havuzda toplanan gelirle sen daha çok kazandın, ben az kazandım tartışmaları da olmayacak. Talep onlardan geldi biz de evet dedik. Yeni taleplerine de evet desek başka talepleri olacak.”
‘ALANYA’DAKİ YATIRIMLAR AKSAMAYACAK’
Alanya’daki yatırımların ‘Milli Tassarruf Seferberliği’ kapsamında aksamayacağını ifade eden Türel, “Alanya’da başlayan bütün yatırımlarımızı planladığımız süreler içerisinde tamamlamaya çalışıyoruz. Dediğiniz sıkıntılar çerçevesinde kısmen de olsa gecikme olacaktır ancak biz belirlediğimiz süreçte bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.
‘ÖNCELİK BİZ DE ALANYA’YI ÜZMEYİZ’
Sapadere Kanyonu’nun tahsisinin büyükşehir tarafından alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Türel, “30 dönümün altındaki parklar ve mesire alanları İlçe belediyelerinde olduğu için bütün alanların sorumlulukları İlçe belediyesinde olunca sıkıntılar oluyor. Alanya Belediyesi zamanında farklı alanlarda da talepte bulunmuştu. Ancak tahsis imkansızlığı ortaya çıkmıştı. Biz de o zaman gerekirse biz alalım Alanya Belediyesi’ne kullandırırız demiştik. Verdiğimiz her sözün arkasında durduğumuz gibi bunu da yerine getirdik. O dönemde bazı tartışmalar olmadı değil. Ancak biz gerekirse bunun devrini de yapacağımızı söyledik. Hatta biraz talepte isteksizlik oldu. Çünkü Alanya Belediyesi 3 yıllık bir tahsis istiyormuş, biz 1 sene verelim sonrasında gerekirse süreyi uzatalım dedik. Bu alan sanırım Gedevet’ti. Bir yıl verdik, 3 yıl da uzatma yaptık. Şimdi aynı şey Sapadere için geçerli. Öncelik Büyükşehir Belediyesi ’nde deniyor. Biz Alanya’nın bir meselesini çözmek için devreye girdik, Orman Bakanlığı’ndan tahsis verilirse Alanya Belediyesi’ne de hayırlı olsun deriz” diye konuştu.

‘YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINI GENEL MERKEZ YAPAR’
Yerel seçimlerde Alanya için bir aday veya aday adayı isminin konuşulup konuşulmadığının sorulması üzerine Türel, “Biz de bu çalışmaları genel merkezimiz yapar. Onlar ince eleyip sık dokuyarak çalışmalarını gerçekleştiriyor. Sayın bakanımızın bu konuda kanaatleri önem arz eder. Büyükşehir adayının ve milletvekillerinin de görüşleri alınır. Dolayısıyla bizim Alanya veya farklı bir ilçede aday adayı ile ilgili bir çalışma yapmamız kendi kendimize gelin güvey olmak olur. Genel merkezde de şu an bu çalışmalara başlamadığı için bana da bir şey sorulmadı. Gerekli istişarelerin ardından genel başkanımız ve cumhurbaşkanımız tarafından karar verilir. Ben 2014’ten beri bu konuların içerisindeyim ve sistemi iyi biliyorum, biz de bu şekilde oluyor” dedi.