pazarcilar-isyanda1469434904-1000Pazarda satılan ürünlerin pahalı olduğunu iddia eden vatandaşlara üreticilerden cevap geldi. Üreticiler, “Bu ürünlerin nasıl meydana geldiğini gelsinler bir görsünler o zaman anlarlar anyayı gonyayı” dediler.
Kalkınma köyden başlar. Beton dikme ile üretim olmaz. Suni kalkınmayla istikrarın olmadığını Mahmutlar halkı en yakından tanık oldu. Artık üretim yaparak kazanılacağını yöre halkı öğrenmeye başladı. Tarım politikası iyileştirilirse hem üretici hem tüketici kazanacak. Şu anda hem üretici hem tüketici zorda.
TÜKETİCİ İSYANDA
Mahmutlar’da uzun yıllardır yaşadığını söyleyen Ayşe Tutku Pazarda her ürünün pahalı olduğunu söyledi. Tutku “Mahmutlar Pazarlarından alışveriş yaparak geçimimi sürdürüyorum. Süper Marketlerin tezgahlarına bile yanaşamıyorum. Ben emekli bir vatandaşım sebze ve meyve fiyatları çok pahalı. Alanya’da üretilen bir ürün İstanbul pazarları ile aynı fiyattan satılıyor. Yetkililer bu konulara bir değinsinler. Rahat yaşamak bizimde hakkımız. Alanya Belediye Başkanı Gülen yüz sayısını arttıracağız diyor bunlar lafta kalmasın” dedi.
ÜRETİCİ ZORDA
Alanya Pazarında kendi ürettiği ürünleri pazarlayan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir bayan vatandaş üreticinin çok zorda olduğunu söyledi. Üretici “Ürünlerin çok pahalı olduğunu söyleyen kişi bu ürünlerin nasıl meydana geldiğini biliyor mu? Bir domates kaç ayda yetişir, Ispanak ne kadar zamanda meydana gelir biliyor mu? Bunları meydana getirmek için ne kadar uğraşılır, ne kadar masraf edilir biliyor mu? Mazotu’un, Gübrenin, İlacın ne kadar zamlı olduğunu biliyor mu? Bu ülkede gemisi olan mazotu1liradan çiftciye5.5 liradan satıldığını biliyor mu? Bir günlük işçi yevmiyesinin 100 lira olduğunu biliyormu? Pazar pahalı diyen vatandaşlar gelsinler bir gün bizimle çalışsınlar o zamanlar pahalımı ucuz mu anlarlar. Akşam yattığı yeri beğenirler anyayı gonyayı görürler guzum” dedi.

CEVAP VER

lütfen yorumunuzu yazınız
lütfen adınızı yazınız