ucariz_ucar_h142123_4856bEkonomi Bakanı Zeybekçi, konut alan yabancılara vatandaşlık verileceğini vurguladı. Bu açıklama, 45 bin mülk satışının yapıldığı ve yaklaşık 20 bin yerleşik yabancının yaşadığı Alanya’da büyük heyecan yarattı.
EKONOMİ Bakanı Nihat ZeybekçiTürkiye’de konut alan yabancılara vatandaşlık verileceğini vurgulayarak “Türkiye’de yaşamak hayali olan varsa gelsin, vatandaşlık verelim” dedi. Zeybekçi, yabancılara vatandaşlık verirken 500 bin veya 1 milyon dolar gibi mülk edinme alt sınırı getirilebileceğini belirtti. Bakan Zeybekçi daha önce de konuyla ilgili olarak “Kim T.C. yazan tapu alıyorsa, o vatandaşımızdır” demişti. Adana İnovasyon Konferansı’nda konuşan Zeybekçi, “Ortalama yüzde 5’in üzerinde büyümek zorunda olan bir ülke kendi iç tasarruflarıyla bunu yetiştiremez. Doğrudan yabancı yatırımcı girişinden ziyade Türkiye’ye yatırımcı getirmeliyiz. Yeni zengin Türkler yaratmamız gerekiyor. Türkiye’de yaşamak hayali olan yabancılar varsa gelsin, vatandaşlık verelim” dedi.
‘TÜRK VATANDAŞLIĞI CEZBEDER’
Türkiye’den konut alanlara vatandaşlık verilmesinin sektöre nasıl yansıyacağını değerlendiren sektör temsilcileri, uygulamanın hayata geçmesinin ‘Alanya’yı uçuracağı’ yorumunda bulundular. Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı AnjelikaAnzhela “Alanya’da 1 milyon dolarlık daire alanlar bulunuyor. Vatandaşlık da verirlerse çok iyi olur. Neden olmasın? Rusya, Türkiye’ye çifte vatandaşlık vermiyor. Diğer ülkelerden Alanya’ya talep artar. Sonuçta Türkiye vatandaşı olmak çok iyi bir şey. İnsanlar mutlu olurlar. Böylece ekonomi de canlanır, yatırım yapılır ve emlak sektörü yükselişe geçer. Talep de artar. Şimdilik en sağlıklı yatırım yapılabilecek ülke Türkiye. İnsanlar Avrupa’ya gidip orada yatırım yapmak istemiyor” dedi.
‘RAKAM İNERSE EKONOMİ CANLANIR’
Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay da fayda sağlayacağını ancak rakamın biraz daha aşağıya çekilmesi gerektiğini savunarak “1 milyon dolar rakamı biraz yüksek. Bu rakam yerine 200 bin dolar veya Euro’ya indirilsin ki en azından ekonomiye daha fazla katkı sağlasın. 1 milyon doları 1 kişi verir ama 200 bin doları bin kişi verir. Böyle olduğunda ekonomiye daha fazla katkı sağlanır” şeklinde konuştu.
‘SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILIR’
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Sekreteri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclisi Üyesi ve Genel Koordinatörü Alaattin Çakır ise, “Ekonomi Bakanı Zeybekçi ile geçen ay bu konuları konuşmuştuk. Kendisine yabancıya mülk satışının teşvik edilmesi konusunda sorunumuzu arz etmiştik. Bakan Zeybekçi’den yabancıya mülk satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesi, buradan konut alanlara vatandaşlık verilmesi, konut alan yabancı ailelere farklı teşvikler verilmesi konusunu konuşmuştuk. Zeybekçi de 1 Kasım seçimlerinden sonra ilgileneceği sözünü vermişti. Bu gerçekleşirse hem sektörde, hem de Avrupa’da çok olumlu tepki alır. Sektör ve Alanya için de iyi olur. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçimlerde tek başına iktidara geldi. Hükümet de yakın zamanda kurulur. İnşaat sektörüyle ilgili gelişmeler seçimden sonra çok olumlu. İnşallah bu gelişmeler sektöre reel anlamda yansırsa önümüz açılır. Böylece daha önce ülkemizden konut alan ancak birkaç yıldır rağbet göstermeyen Avrupalı aileler de konut almak üzere geri dönerler diye düşünüyorum” diye konuştu.