yeşil fasulyeSebze ve meyvenin yayla ve tarladan karşılandığı yaz dönemi bitti.
ÜRETİCİ şimdi seralara, 1 ay önce dikimini yaptığı fidelerinin ilk ürünü vermesini bekliyor. Örtüaltı tarımın merkezi Antalya‘da, kışın gelmesiyle yayla dönemi sona erdi. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında piyasaya sunulan yayla ürünleri tezgahlardaki yerini artık seralara bırakacak. Antalya Toptancı Hali’ne gelen ilk ürünler ise önceden sipariş edildi bile. Mutfakların ve salata masalarının vazgeçilmezi domatesin hal çıkış fiyatı, cinsine göre en düşük 1.5 en yüksek 4.5 TL. Antalya Toptancı Hali’nde salatalık 0.60, dolmalık biber 1.40, sivri biber 1.50, kuru soğan 1.20, patates 1.10, patlıcan 1.00, taze fasulye ise 3.00 TL’den işlem görüyor. Halde elma (golden) 1.80, muz (yerli) 3.40, beyaz üzüm 2.80, siyah üzüm 3.50, kavun 1.60, greyfurt 1.60, erik ise 3.50 TL’den alıcı buluyor.
KIPIRDANMA OLABİLİR
Türkiye’nin meyve ve sebze ihtiyacının yüzde 50’sini Antalya’nın karşıladığını belirten Antalya Toptancı Halleri Müdürü Dilaver Demir, sera döneminin başlamasıyla üreticiyi daha zahmetli bir üretim beklediğini söyledi. Seraların ilk ürünlerini vermesiyle piyasada kıpırdanma olabileceğini dile getiren Demir, “İlk ürünün tadı, kokusu bir başka olur. Özellikle seraların ilk ürünlerini isteyen tüketici de oluyor. Fazla bir oynama olmamak kaydıyla fiyatlarda küçük artış olabilir, ancak ürünün fazlalaşmasıyla fiyatlar da ters oranda düşer. Hale her gün ürün gelir ama her gün aynı üretici ürün getirmez. Bu nedenle üretimdeki zorluk, malın hale ulaşması gibi nedenlerle aynı cins ürünler arasında küçük farklılıklar olabilir” diye konuştu.
Bölgedeki iklim koşullarının kısa vadede fiyatları etkilemeyeceğine de değinen Dilaver Demir, “Aşırı yağışlar sahil kesiminde üretim yapanları etkilemez. Şu an ürünler fide halinde. Eğer hasat dönemine yakın seraları su basacak yağışlar gerçekleşirse fiyatlar kısmen etkilenebilir” dedi.
15 yıldır geçimini örtü altı üretimle sağlayan Sefer İncedemir de 10 dönüme ektiği domateslerinin çıkması için gün sayıyor. Yağış ve don için şimdiden önlemini aldığını belirten İncedemir, “Bunlar bizim çocuklarımız, aylarca gözümüz gibi bakıyoruz. İlk ekimi geçen ay yaptık. İkinci ekim ise martta başlıyor. Şimdi ürünlerin çıkmasını bekliyoruz” dedi.