Yelli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Gullanmalı

Ana Sayfa » Haberler » Sol Manşet » Yelli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Gullanmalı
Paylaş
Tarih : 26 Aralık 2016 - 10:25

Mahmutlarlı MamutMahmutlarlı MamutElleelem bu günleerde okul çocuglarının analarını bi telaşe sarmış gediyor. Bu hafda yurt genelinde Yelli Malını teşvik edme ve özendirme adına kudlanan Yelli Malı Hafdasıımış ondanmış meersem. Çocuglar analarına biseel keg, pasda, böreg, daldı mudlu yapdırıllarmış.

Elleelem ben de sizi ııcıg çocuglug anılarınıza götüreen dedim. Bizim zamanımızda ööle çikilotalı pasdalar, pudingler, kremşantiler falan peg bulunmazdı. Evel ööle aburcubur şeylerle Yelli Malı hafdası kutlamag peg mantıglı deel. Şindiiki çocuglar ııcıg muraylı olduundan ööle patlak darıla falan geçişdirmeyollar Yelli Malı hafdasını.

Biz çocuukan Yelli Malında neler yapardık bi hatırlayalım. Sıraları duvalların kenarına dizerdig. Sınıfın ortası boş galırdı. Teyip getirirdi ööredmen. Şarkı dinler oynardıg. Evden genellikle Patlag darı getirilirdi. Fısdıg gavurması, fortakal, mandeli, alma, ayva, bosdan, havuç mavuç baccada ne böyürse onu götürürdüg. Herkes bi taane meyve seçerdi onun haggında şiir okurdu.

Şindi maşalarh memleketimizde yetişmeyen meyve sebze yog yurd dışından peg almaya da geeg yog. Ammavelaakin engi meyvede sebzede olduu gibi ııcıg da tegnolojide Yelli Malına önem verseg taa eyi olcag. Herşeyi dışardan alıpdururuz. Yelli üretim olsa da yabancı marka oldumuudu taa fazla alasıgeliyor milletin. Engi huyumuzu deeşdirmemiz gereg gaari. Hem Dolar-Yüro bu gadar yügselmişken üsemee ele para gazandırmaya gereg yog.

Yazan: Yunus Pişkin

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Güney görevden alındı
Güney görevden alındı

2014 yılından bu yana Büyükşehir Koordinatörü olarak mesai yapan Hüseyin Güney’in görevine İçişleri Bakanlığı talimatı doğrultusunda

Demir’e Mahmutlar’dan ziyaret
Demir’e Mahmutlar’dan ziyaret

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir’e hayırlı olsun ziyareti için Mahmutlar’dan bir gurup esnaf ziyaret de bulundu.

Mahmutlar’lı Öğretmen 1. oldu
Mahmutlar’lı Öğretmen 1. oldu

  Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ”Antalya ” konulu fotoğraf yarışmasında Mahmutlar İmam Hatip Ortaokulu