590511488Alanya Belediyesi’nin açtığı atölyelerde ilçenin kültürel ve folklorik değerlerinin yaşatılması için geleneksel el sanatları gelecek kuşaklara aktarılıyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından geleneksel ipek kültürünün korunması için başlatılan ‘Dut Ağacından Dokuma Tezgâhına’ ve Muzdan Sanata, Hayalden Tasarıma’ adlı projelerle ipek kültürü ve atık muz bitkileri işlenerek, Alanya’nın yöresel değerleri farklı tasarımlarla anı ve hediyelik eşyalara dönüştürülüyor ve özel tasarımlarla hayat buluyor.
TANITIMINDA KULLANILIYOR
Proje ile hem geleneksel değerlerin yaşatıldığını hem de bayan kursiyerlerin el becerilerini geliştirerek iş sahibi olduklarını belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ‘’Aynı zamanda Alanya kilimi, Alanya kuşağı, Alanya ipek dokuma kumaş çeşitleri, ipek kozasından çiçek ve muz lifi kullanılarak yapılan bu tasarımlar yurt içi ve yurt dışında şehrimizin yöresel değerleri ile tanınmasına katkı sunmaktadır.” dedi.
YÖRESEL DEĞERLER KURSLARDA YAŞATILIYOR
Alanya Belediyesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında da merkezde ve çevre mahallelerde Halk Eğitimi Müdürlüğü ile ortaklaşa kurslar açtığını ve bu kurslarla geleneksel değerlerimizin yaşatıldığını açıklayan Başkan Yücel, “İlçe merkezindeki Hanımeller 1, Hanımeller 2 ve İpek Eller Atölyeleri ile Çıplaklı, Cikcilli, Mahmutlar Mahalleleri’ndeki atölyelerin yanı sıra 2016 yılı içerisinde Kestel ve Avsallar Mahalleleri’nde el sanatları atölyesi açtık. Bu yıl merkez ve çevre mahallelerde toplam sekiz atölyede devam eden çalışmalarımız 424 kişinin katılımıyla halen sürmektedir.” dedi.