80lik-yoruk-nineden-expo-2016-destegi-505853-664x354OKUL Müdürü Fatma Ayan, kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerleri yeniden canlandırmak amacıyla yola çıktıkları proje kapsamında Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alanya Kaymakamlığı ve Alanya Belediyesinin desteği ile proje çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti. Halı, kilim tezgâhları Alanya Belediyesi tarafından karşılandığını ifade eden Ayan, öğrenci ve velileri tarafından üretilecek olan ürünlerini EXPO 2016 Fuarında açacakları stantta sergileyeceklerini ifade etti.
Alanya Belediyesi, tarafından yaptırılan halı kilim tezgâhları Kılıçarslan İlkokulu Öğretmeni Fatma Ayan’a teslim edildi. Dokuma tezgâhlarının kurulmasından sonra Mahmutlar’da yaşayan 80 yaşındaki “Yörük Nine” lakabıyla tanınan Emine Çoban, proje kapsamında yöremizin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından  kilim dokumayı gelecek nesillere aktarmak için tekrar tezgâh başına geçecek. Gönüllü dokuma sanatını öğretmekten ve kültürel değerlerimizin canlanmasına katkı sağlayıp gelecek nesillere taşımaktan büyük mutluluk duyacağını söyleyen Yö-rük Nine, hem öğrencilere hem de bölgede bulunan isteklilere dokumacılığı öğretecek.
Kılıçarslan İlkokulu öğrencileri, dokudukları kilimleri 2016 yılında yapılacak olan EXPO 2016 Fuarı’nda kendilerine ayrılan stantlarda görücüye çıkararak sergileyecekler. Böylece Kılıçarslan İlköğretim Okulu öğrencileri, Alanya Belediyesi öncülüğünde dokudukları kilimlerle hem tarihi değerlerimize hayat verecekler hem de Alanya’nın tanıtımına katkı sağlayacaklar.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Er, “kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması gibi güzel bir hedefle yola çıkılan projenin her aşamasında katkılarımız sürmekte olup bu tür projelerin diğer okul ve kurumlarımızda da yaygınlaştırılması konusunda destek ve gayretlerimiz devam edecektir. Projeye katkılarından dolayı Alanya Kaymakamımız Sayın Erhan Özdemir´e ve değerli eşi Ayşe Özdemir´e, Alanya Belediyesine ve emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederim” dedi.