725516928Başkan Yücel’in yeni hizmet binası ve GES Projesi için İller Bankası’ndan 30 milyon TL kredi alınması talebi, AKP Grubu’nun çekimser, MHP ve CHP’li üyelerin evet oyuyla kabul edildi.
ALANYA Belediye Meclisi, Kasım ayı olağan toplantısını, Adem Murat Yücel’in başkanlığında Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi.
Saat 14.00’da Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen meclise mazeretli olarak Ak Parti’den Erol Fazlıoğlu, Ertuğrul Akay, Yusuf Hastürk, CHP‘den Eray Erdem, MHP‘den de Kerim Aydoğan ve Abdullah Sönmez katılmadı. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün, yeni yapılacak olan Belediye hizmet binası ve Toslak’ta 20 dönüm araziye kuracağı güneş enerjisinden elektrik üretme tesisi yapımı için İller Bankası’ndan 30 Milyon TL’ye kadar kredi kullanılması ve kullanılacak kredi için Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e yetki verilmesiyle ilgili gündem maddesi meclis üyelerinin onayına sunuldu. AK Partili meclis üyeleri, 30 milyon TL kredi alınması için Başkan Yücel’e yetki verilmesine ilişkin talebe çekimser kalırken, CHP ve MHP’nin evet oylarıyla kredi talebi oy çokluğuyla kabul edildi. Belediyenin MHP’li Meclis Üyesi Melike Nazifoğlu, meclis üyelerine yapılacak olan yeni Belediye Hizmet Sarayı ile ilgili sunum yaptı. Nazifoğlu’nunyeni belediye binasının projesiyle ilgili bilgi verilirken, belediye binasının otoparkının yetersiz olduğu meclis toplantısının gündemine damga vurdu.
YÜCEL “BÜYÜKŞEHİR GELİRİMİZİ KESMESYDİ KREDİYE GEREK KALMAZDI”
Kredi yetkisinin onaylanmasının ardından konuşan Başkan Adem Murat Yücel, “Bu 30 Milyon TL ile hem belediye hizmet sarayı ve elektrik üretme tesisinin yapımı için kullanacağız. Ben İçişleri Bakanlığı’na 20-10 gibi bir rapor hazırlayacağım. Bu projeyle ilgili biz üniversitelerden, Alanya’da birçok mimardan, odalardan ve birçok kişiden görüş aldık. Bu projenin hazırlanması 1 yılı buldu. En ayrıntılı noktaya kadar düşünüldüğünü inanıyorum. Ama yine de yapılabilecek bir şey varsa yine de değişiklik yapabiliriz. Ama emeğe de saygımız var. Arkadaşlar çok iyi çalıştılar. Ben arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bu ekip bu konuda gerçekten profesyonelce çalıştı. Hepsine teşekkür ediyorum. Biran önce de artık ben ve arkadaşlarımız bir masanın etrafında üç kişiyle çalışmaktan merkezde bıktık. Biran önce bunu yaptırıp halkın kullanımına sunacağız çünkü Alanya Belediyesi’ne ve halkımıza yakışan bir yer olmasını temenni ediyorum. Vatandaşlarımız hizmetlerini orada eksiksiz bir şekilde yapacaklar. Zaten biliyorsunuz birçok kesintilerimiz oluyor. Bunu başkası ödemeyecek. Yine Alanya Belediyesi ödeyecek. Sizlerle beraber ödeyeceğiz. Bizim birçok gelirimizi kesmeseler zaten bu krediye gerek kalmazdı. Sadece geçen yıl 28 Milyon TL’miz kesildi. Bu sene seçim falan var diye Allah’a çok şükür biraz kesintiler durdu” dedi.
BİRER “BU BİNAYI YAPMAYI UYGUN BULMUYORUM”
AKP‘li Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Alper Birer, “Biz belediyenin kredi kullanmasına karşı değiliz. Bizler sadece kredi talebine çekimser oy verdik. Çünkü belediyenin borçlarına ilişkin bir veri istedik, bunu bize sunamadılar. Bu veriler elimize geçmediği için belediyenin ne kadar borcu olup olmadığını öğrenemedik. Belki belediyenin borcu var, bu kredinin alınmasına hayır oyu kullanacaktır. Belki de belediyenin borcu yok, bu krediye onay verecektik. Ama bize belediyenin geçmiş dönemlerden kalan borçlarının net toplamına ilişkin bir bilgi verilmedi. Bir de bu kredinin kaç taksitle ödeneceğine ilişkin bilgi veren olmadı. Bugün Alanya’da bir çok belediye binası varken, bu binayı şuan yapmayı doğru bulmuyorum. Bunun içinde çekimser oy kullandık ve gönlümüz de rahat” diye konuştu.
‘4 CADDEMİZİ DAHA ALIYORLAR’
Kasım ayı olağan meclis toplantısında ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin bu ayki meclis toplantısında Alanya Belediye Başkanı Yücel’in ‘Büyükşehrin Alanya’dan dört tane daha caddemizi komisyon kararıyla elimizden almaya çalışıyorlar. Bunu da zamanı geldiğinde konuşuruz. Bu caddeler, bu sokak ve meydanlar bir gün hepimize lazım olacak” demesi üzerine araya giren  AK Parti Meclis Üyesi Kerim Başkaptan, “Bu caddeleri BŞB alıyorsa, alıp götürmüyor ki yine Alanya halkının hizmetinde kalıyor. Ayrıca bu caddelerin alt ve üst yapımıyla ilgili de Alanya belediyesinin artısı bile olacaktır” dedi. Mecliste ayrıca Patika Engelsiz Yaşam Derneği tarafından Alanya Belediyesi’ne Paralimpik yelkenli tekne hibe edilme talebi meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.
TÜREL’İN SÖZLERİ TARTIŞILDI
Ak Köprü Projesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Alanya’daki alt yapıya 116 milyon TL harcadık sözlerini hatırlatan Yücel, Türel’in notları arasında Mahmutlar’daki arıtmaya 30 Milyon harcadığını gördüğünü ifade ederek, “Demek ki ben belediye başkanı değilim. Biz belediyecilikten anlamıyoruz. Mahmutlar Mahallesi’nde artıma tesisine 30 milyon lira harcandığına dair tutanak var elimizde. Biz 3 belediye birleştirdik. Arıtma tesisinin 6 havuzuyla birlikte 10 milyon civarında yaptık. 30 milyona Mahmutlar’daki tesis gibi 12 havuzlu 2 buçuk daha tesis yapılırdı”1 diyerek konuştu.