15723469_1191190824309421_495224389699563978_oAlanya medyası ile şehirde devam eden 8 çalışmayı yerinde inceleyen Başkan Yücel, “Alanya’nın 30 yıllık özlemi olan Teleferik Projesi Mayıs ayında bitiyor” dedi.
ALANYA Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ulusal ve yerel basının temsilcilerine belediyenin devam eden projelerini ve yatırımlarını sahada anlattı. Başkan Yücel, düzenlediği basın turunda, Alanya merkezdeki bazı projeleri yerinde inceleyerek bilgi verdi. Başkan Yücel, Alanya Kalesi’nin trafik sorununu çözüp tarihi dokuyu koruyacak Teleferik Projesi için, “Son 30 yılın özlemi inşallah Mayıs ayında bitecek” dedi.
‘ALANYA’NIN EN BÜYÜK ÖZLEMİYDİ’
Gezi programına Damlataş Caddesi Belediye Misafirhanesi önünde yapımı devam eden Teleferik Projesi ile başlayan Belediye Başkanı Yücel, Alanya Belediyesi’nin 2016 yılı içerisinde hayata geçirdiği 8 projeyi anlattı, ilk olarak Alanya’ya büyük katma değer sağlayacak Teleferik Projesi’ni yerinde gösterdi. “Alanya’nın son 30 yıllık özlemi” dediği Teleferik Projesi’nin hayata geçirilmesinin kendilerine nasip olmasından mutluluk duyduklarını belirten Başkan  Yücel, “3 yıldır üzerinde çalışıyorduk. Sözleşmeleri ve protokolleri yaptık. Bir buçuk aydır çalışmalar sürüyor. Sit alanı ile karışık bir alanda olduğu için titiz bir çalışma var. Burayı hem güzel bir meydan yapacağız hem de güzel bir merkez olacak. Park alanı yeniden düzenlenecek” dedi.
‘KABİNLER 25 SANİYEDE BİR KALKACAK’
“Teleferik bu hızda giderse 5 ayda bitecek ve Allah nasip ederse yine hep beraber bineceğiz” diyen Başkan Yücel, “Kapasitesi saatte 1.700 kişilik olacak. 17 kabin olacak ve her kabin 8 kişi taşıyacak. Ehmedek’ten İç Kale’ye ulaşılabilecek. Otobüsle 1 saatte gidilen yol 3-5 dakikaya inecek. 830 metrelik bir hat uzunluğu var. 25 saniyede bir kabin inip çıkacak. Bedesten adında bir tarihi bölge var. 15 senedir atıl duruyordu, belediyeye kiralama yoluyla aldık. Orayı da restore edip Bedesten Çarşısı yapacağız. Kültürel bir yer olacak. Kale’de başka kamulaştırdığımız yerler de olacak. Tarihi yerlerin hepsini restore edip kamuya kazandıracağız” diye konuştu.
‘BUNDAN SONRA STANDARDIMIZ OLACAK’
Teleferik Projesi’nin ardından büyük uğraşlar sonucu tamamlanan Prestij Caddesi’ni gezen Başkan Yücel, “Bundan sonraki yol ve cadde projelerimizi aynı standarda oturtacağız. Hepsi Avrupa Birliği (AB) standartlarında olacak. 2,5 tonluk çöp konteynırlarımız var. Görüntü ve koku kirliliği yok. 21 bin metrekare döşeme yapıldı. Bunun yanında 1.500 metre araç ve bisiklet yolumuz var. Ağaçlar ve aydınlatmalar yenilendi. Kermes alanı yeniden düzenlendi. Cep otoparkları yaptık. Sundurmayı da tek tip olarak uygulayacağız” ifadelerini kullandı.
‘BÖLGEYE NEFES ALDIRACAĞIZ’
Kuzey Alanya’ya yapılan Şehit Ömer Halisdemir Parkı’nı da tanıtan Başkan Yücel, “Bölge için bir yeşil alan oluşturduk. 6 bin metrekarelik alan. Satranç oyunları ve parklar olacak. Eski köy meydanlarındaki gibi oturma alanları olacak. Bölgedeki okullarda eğitim gören öğrenciler de öğle aralarında veya okul çıkışlarında bu alanı kullanabilecek. Halkımıza hafta sonlarını geçirebilecekleri bir alan sunuyoruz. Parkın adı da Şehit Ömer Halisdemir Parkı olacak” dedi.
‘ALANYA’NIN SİMGESİ OLACAK’
Başkan Yücel’in Alanya’ya kazandıracağı en önemli yatırımlardan bir diğeri Tavşandamı Projesi de büyük beğeni topladı. Proje hakkında bilgi veren Başkan Yücel, “İki kademe olarak değerlendirilebilir. Alt taraf piknik alanı, üst taraf ise 30 metrelik bayrak alanı. Öte yandan sosyal tesisler olacak. 400 kişilik de bir amfi tiyatro var. Otoparkımız da mevcut. Oyun evleri, süs havuzu, şelale olacak ve parkın büyük bir kısmını çevreleyecek. Bayrak direğinin etrafında da çeşitli düzenlemeler olacak. 50 bin metrekare olarak geçiyor bu alan. Ama ilerleyen süreçte daha da büyüyecek. Yürüyüş yolu da olacak. Şehitler Anıtı da kurmayı planlıyoruz. Daha proje aşamasında. Alanya’ya bir simge olacak. Bu seneki turizm festivalimizin bir bölümünü burada yapacağız” dedi.
‘ALANYA’NIN BÜYÜK SORUNUYDU’
Alanya Belediyesi tarafından Tosmur Mahallesi’ne yaptırılan Çöp Terfi Merkezi’ni de anlatan Başkan Yücel, “Eskiden araçlarımız şehrin çöplerini topladıktan sonra tek tek şehir dışına gider ve çöplerini boşaltırdı. Şimdi kurduğumuz bu tesisle birlikte daha az araç ile aktarma yaparak çöplerimizi boşaltabiliyoruz. Bu sayede hem araç yakıtlarından hem de araçların kullanım ömründen tasarruf ediyoruz” diye konuştu.
‘EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ’
Oba Mahallesi’nde hizmete giren Oba Kız Öğrenci Yurdu’nu da tanıtan Başkan Yücel, “Zemin artı 4 kat olmak üzere 160 kişilik bir kız öğrenci yurdu. Kırsaldan gelen kız öğrencilerimiz ağırlıklı olmak üzere barınma olanağı sunuyoruz. İlk yılı olması nedeniyle 49 öğrencimiz var. İlaveten okula servis hizmetimiz var. 11 personelle hizmet veriyoruz. Amaç, Büyükşehir Yasası’ndan sonra kırsaldaki öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak. Alanya, merkez ilçeler gibi değil. Hem eski köy, yeni mahallelerimiz, hem de yaylalarımız var. Ekibimle birlikte sürekli geziyoruz. Başköy Mahallesi’nde 190 nüfus var. Bir ziyaretimiz esnasında 170 kişi karşılamaya ve şikayetlerini anlatmaya geldi. Ben telefonla konuşmak için bir süre uzaklaştığımda 3-4 kız öğrenci geldi ve otobüs istedi. ‘Ne yapacaksınız?’ diye sordum, ‘Babalarımızın ekonomik durumu iyi olmadığı için okula gidemiyoruz’ dediler. Oradan geldiğimizde ilk toplantıda, ‘Madem sosyal belediyeyiz, o zaman bu yurdu yapmalıyız’ dedim. Yurdumuzun ilk yılı olmasına rağmen neredeyse yarıya kadar doldu. Bu da eğitime nasıl önem verdiğimizin bir göstergesidir. Özel yurtlarda bile bu standartlar yok. Biz yapamadıklarımızdan değil, yaptıklarımızı pazarlayamamaktan dolayı mağduruz” ifadelerini kullandı.
‘KENDİ KENDİNE YETEN BİR BELEDİYEYİZ’
Son olarak Oba Mahallesi’nde hizmete giren Park Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı Bitki Serası’nı gezen Başkan Yücel, “Alanya Belediyesi olarak burada kendi üretim seramızı açtık. Bazı bitkilerin kökünden üretim yapıyoruz. Refüjlere ve çocuk parklarına burada yetiştirdiğimiz bitkilerden yeşillendirme çalışması yapıyoruz. Yeni bir yer. Tam randımanlı çalıştığı zaman çok daha yüksek verim alabileceğiz. Park ve bahçelerde kullanılan hemen hemen bütün ürünleri kendimiz üreteceğiz. Yılda 2 milyon TL kâr elde edeceğiz. Alanya Belediyesi üreten ve kendi kendine yetebilen bir belediye oldu. Çevre belediyelere baktığınızda en fazla yatırım bütçesine sahip belediye olduğunu görebilirsiniz. İnsan odaklı bir belediyeyiz” diye konuştu.