Danıştay reddetti, birleşme onaylandı!
Alanya belediye başkanı Hasan Sipahioğlu’nun Danıştay, belde belediyelerinin müracaatını reddetti. Birleşme, onaylandı haberi sonrası Yücel, Mahmutlar Post Gazetesi İmtiyaz sahibi Mesut İlhan’ın sorularını yanıtladı.
Kestel Belediye başkanı Adem Murat Yücel, “Danıştay’ın kararı bizim yürütmeyi durdurma kararı adlı itiraz dilekçemizdir. Mahkeme hala sürüyor daha her şey bitmedi dedi. Alanya Beledi başkanı Hasan Sipahioğlu’nun Belediye başkanlarına gelin beraber çalışalım teklifine cevaben Kestel belediyesi olarak hiçbir teklifi geri çevirmedik bir preje hazırlandı da red mi ettik ketselin çıkarları doğrultusunda her teklife açığız” dedi
RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI
Kestel, Oba, Çıplaklı ve Tosmur Belediyeleri ile Asmaca, Paşaköy ve Mahmutseydi Köylerinin birleşmesine ilişkin karar 28 Ağustos 2009 tarih ve 27333 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan 2009/11169 Sayılı İçişleri Bakanlığı’nın Sınır Tespit Kararı ile tüzel kişiliklerinin kaldırılarak Alanya Belediyesi sınırları içine katılması 5393 sayılı Belediye Kanununun 11 inci maddesi uyarınca uygun görülmüştü. Ancak 5 belde belediyesi ve 3 köy muhtarlığı birleşmeye “Hayır” diyerek dava açtı. Belediyelerin karşı davalarından sonra ilçeye gelen bilirkişi heyeti incelemelerde bulunmuş ve hazırladıkları dosyayı Danıştay 8. Dairesi’ne ‘a sunmuşlardı.
KÖYLER AÇIKLANMADI
Danıştay 8. Dairesi Bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda Oba, Cikcilli, Çıplaklı, Tosmur ve Kestel Belediyelerinin Alanya ile birleşmesi OLUMLU Asmaca, Mahmutseydi ve Paşaköy’ün ise mesafe yönünden olumlu plan ve imar düzeni açısından birleşmesi OLUMSUZ bulunmuştu. Hazırlanan rapor doğrultusunda son ve nihai karar belli oldu. Danıştay 8. Dairesi belde belediyelerin itirazlarını reddetti ve resmen 5 belde Alanya Belediyesi’ne bağlandı. Köylerle ilgili karar ise henüz açıklanmadı.
BAŞKAN’DAN BELDE BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇAĞRI GELİN BERABER ÇALIŞALIM
5 belde belediyesinin birleşme kararı ile ilgili ilk kez konuşan Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Gelin 2014 yılını beklemeyelim kangren haline gelen sorunları bir an önce çözelim. 3 yıl bekleyelim diyen belediye başkanı bunun hesabını veremez dedi. Kararı bu sabah öğrendiğini belirten Başkan Hasan Sipahioğlu şöyle konuştu, İçişleri Bakanlığı aleyhine açılmış bir davaydı. Danıtay 8. Dariesi itirazlar ve akabinde hazırlanan rapor doğrultusunda nihai kararı verdi. Bu karar malumunuz üzere belde belediyelerin Alanya Belediyesi ile birleşmesi yönünde oldu. Karar Kaymakamlık makamına ulaştı. dedi.
MAHALLİ SEÇİM YAPILMAYACAK
Kestel,Cikcilli, Oba, Çıplaklı ve Tosmur  Belediyelerinde 2014 yılı itibari ile mahalli seçim yapılmayacağının altını çizen Başkan Sipahioğlu, 2014 yılı itibari ile bu 5 belde belediyesinin tüzel kişilikleri sona eriyor. Bundan sonra bazı alt yapı işleri, imar uygulamaları ve personel alımı gibi konularda artık Alanya Belediyesi’nin onayı gerekli. dedi.
İPTAL KARARI ALINDI
Belde belediyelerin bir itiraz hakları daha olabileceğini kaydeden Başkan Sipahioğlu, Genelde Dava Daireleri’ne itiraz edilebilir. Ancak bugüne kadar kabul edilen birleşme kararlarını iptal eden bir karar alınmamıştır. Örneği de yoktur. Hatta birleşme aleyhinde verilen kararları reddederek birleşme yönünde kararlar alınmıştır dedi.