Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Mahmutlar Mahallesi’nde restoran işletmecileri ile bir araya geldi. Toplantıda ağırlık olarak Sahil büfelerinin açılma ve kapanma saatleri, eğlence ve işgaliye harcı üzerinde konuşuldu.
Mahmutlar’daki Restorancılar ve Lokantacılar Derneği tarafından organize edilen toplantıya Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Meclis üyesi Garip Kodal ve Zabıta Komiseri Ali Aşık’da katıldı.  Esnafların sorunlarını dinleyen ve turizm sezonunda düzenin bozulmaması ile ilgili uyarılarda bulunan Başkan Yücel, “Kentimize gelen misafirlerimizin Alanya’dan memnun bir şekilde ayrılması için ahilik kurallarına uyalım açıklaması yaptı.
BÜFELER GÜN BATIMINDA KAPANACAK
Mahmutlar’daki Restorancıların ortak sorunları Mahmutlar sahillerindeki plaj büfelerinin gece yarısına kadar müşteri almaları oldu. Hiç bir sahil de plaj büfeleri gece yarılarına kadar açılmaz, İçki ruhsatları yoktur diyen restoran işletmecilerine Belediye Başkanı Yücel, “Sahil büfelerindeki Büyükşehirle yetki çelişkisi bazı aksaklıkları meydana getirdi. Artık yetki Alanya Belediyesinde. Sahil Büfeleri bundan sonra sabah gün doğumunda açılacak akşam gün doğumunda kapatılacak. Haftada bir gün olmak üzere tüm plaj büfeleri bir akşam belediyeden izin almak kaydıyla büfesini açabilecek” dedi.
EĞLENCE VE İŞGALİYEDE DÜZENLEME
Eğlence ve işgaliye harçlarının yüksek olduğunu dile getiren Restorant işletmecileri Başkan Yücel, “Eğlence vergisi 12 ay üzerinden hesaplanıyor sizler hangi aylarda eğlence yapıyorsanız o aylarda beyanınızı verin ve o kadar vergi ödeyin. İşgaliye yasal bir düzenleme tüm esnaflar işgaliye öder bizler her zaman esnafımıza sahip çıkıyoruz esnafta kentimize sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.
Turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yücel toplantıda yeni sezonda güvenlik, huzur ve düzenin sağlanması için çok dikkat edilmesi gerek. Bu yıl turizmde rekor bir artış bekliyoruz. Bu sezon çok iyi geçecek. Çok yoğun bir talep var. Şimdiden geçen yıllara göre %43-%45 oranında artış var. Kentimize gelecek misafirlerimizi güler yüzlü ve misafirperverce ağırlamak hepimizin görevi.  Yerli ve yabancı misafirlerimizi, memnun olarak şehrimizden gönderebilirsek en iyi tanıtımı yapmış oluruz. Bu nedenle ahilik kurallarından ayrılmayalım” dedi.