Mecliste, Başkan Yücel’in görevdeki 4’üncü yılını doldurması hasebiyle hazırlanan faaliyet raporu okundu. AK Parti’li Birer, 103 bin liralık Anket niçin yapıldı diye sordu. CHP çekimser, MHP ve AKP’den onay geldi.  AKP’li Mustafa Keşoğlu oturuma katılmadı.
ALANYA Belediye Meclisi Aylık Olağan Meclis Toplantısı’nı, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in başkanlığında gerçekleştirdi. Oturumda, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in geride kalan 4’üncü yılı hasebiyle 2017 yılına ait faaliyet raporu gündeme getirildi. Toplantıda konuşan Başkan Yücel, 2017 faaliyet raporunu hazırlayanlara teşekkür ederek, raporun hayırlı uğurlu olmasını diledi. Başkan Yücel daha sonra meclisin başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Adem Er’e bıraktı. Oturum öncesi konuşma yapan Adem Er, “Geride bıraktığımız 4 yılda insan odaklı hizmet vermeye çalıştık. Üretken belediyeciliği esas aldık. Faaliyet raporumuz yaklaşık 360 sayfa. Alanya Belediyesi 300 bin nüfuslu 70 kilometre sahili bulunan bir alanda hizmet vermeye çalışıyor” dedi. Er’in konuşmasının ardından meclis üyeleri, oluşturulan faaliyet raporu hakkındaki görüşlerini dile getirerek Başkan Yücel’e hem eleştiride bulundular hem de tebrik ettiler.
‘103 BİN LİRALIK ANKET YAPILMIŞ’
Toplantıda konuşan Alper Birer, “Bütçemiz 2017’de 290 milyon liraydı. 96 milyonluk kısmı vergi. Alınan bağış ve yardımlar da 4 milyon 400 bin TL civarında. İller Bankası’ndan 165 milyon TL gelmiş. Gelir toplamı 218 bin 116 bin TL. Personel gideri 43 milyon TL. Bin 841 taşeron çalıştırmıştık. Giderlerin içerisinde akaryakıt gideri 18 milyon 773 bin lira. Giderimiz 280 milyon lira. 52 milyon lira aleyhte. Dolayısıyla giderimiz gelirimizden fazla. 710 milyon civarı bir yemek harcaması var. 103 bin 500 liralık bir anket çalışması var. Bu anketin neye istinaden yapıldığını öğrenmek istiyoruz” diye konuştu.
‘KAPALI PAZAR HEDEFİ TUTTURULAMADI’
CHP Grup Sözcüsü Erdoğan Toktaş da, “AKP Grubu’nun ileri sürdüğü önerilere katılıyoruz. Hemen hemen hepsine katılıyoruz bir çoğunu biz de bulmuştuk bir kısmını da bulamamışız. Her siyasi parti grubunun kendine ait görüşleri var. Biz ana muhalefet görevi yaptığımıza inanıyoruz. Muhalefet sadece eleştirmek değil, görüş ve öneri de sunmaktır. Bazı önerilerimiz kabul edilmemiştir. Bazıları da kabul edilmiştir. Alanya’ya yapılan güzel çalışmalarda bizim de katkımızın olduğuna inanıyoruz. Büyükşehir Yasası ile belediye hizmetlerinin tabana yayılması ve gelirinin de düşmesi aklımızda. 2017 toplam gider 280 milyon lira. 2017 gelir açığı 52 milyon lira. Belediyenin 110 milyon TL’ye ulaşan borcu belediyenin mali durumda sıkıntılı olduğunu düşünmemize neden oluyor. Faaliyet raporunda ifade edilen Gazipaşa-Alanya Havalimanı’ndaki (GZP) Wi-Fi hizmetini belediye mi veriyor? Yol ve kaldırımların işgali gibi konularda belediye meclisinde alınan kararların tam olarak uygulanmadığı görülüyor. Her yıl söylenen bir kapalı pazar yeri yapma hedef bir türlü tutturulamadı. Tahsilat yüzde 67’de kaldı” diye konuştu.