Bölgemiz Kargıcak, Mahmutlar ve Kestel beldelerinde bulunan turizm tesisleri 13 mavi bayrak alarak sahillerimizin ne kadar temiz olduğunu ortaya koydular.
Mahmutlar, Kargıcak ve Kestel’de Mavi bayrak kriterlerini yerine getirerek bayrak almayı hak eden tesis ve plajlar şunlar oldu: Kargıcak Beldesinde Utopia World Deluce Hotel, Titan Hotel, Dinler Hotel, Goldcity Hotel, Drita Hote, Resort; Mahmutlar Beldesinde: Santana Hotel, Gren Peach Hotel, Club Hotel Ulaşlar, Twins Suit Hotel Happy Elegant Hotel; Kestel Beldesinde: Sunset Beach, Orient Hotels, Club Parasido Hotel
Alanya’da yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi, plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması ve çevre yönetimi gibi dört ana kriterinin baz alınarak yılda bir defa verilen Mavi bayraklar sahiplerini buldu.
YÜKSELİŞ VAR
Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) ve Alanya Belediyesi Çevre Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan analizlerde mavi bayrak almayı hak eden 56 plaja mavi bayrak dağıtımı başlandı. Bu yıl Türkiye’de 355 plaj, 19 marina ve 13 yatın mavi bayrak almaya hak kazandığını söyleyen ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan, “Mavi bayrak dağıtımına başladık. Plajlara yeni bayraklar asılmaya başladı. Türkiye çapında geçen seneye göre yüzde 9,5’luk yükseliş oldu. Ülkemiz dünya sıralamasında 4’ncü sırada bulunuyor üçüncülüğü 3 bayrakla kaçırdık” dedi.
HEDEF İLK İKİ ARASINDA
Kayhan,”Bir dahaki yıl hedefimiz ilk iki arasında yer almak. Antalya’da mavi bayrak almaya hak kazanana 190 plaj, 5 marina ve 5 yat bulunurken bu bayrakların 56’sı Alanya plajlarına verildi. Mavi bayrak, yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği, çevresele eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi, plaj düzeni ve emniyetin sağlanması ve çevre yönetimi gibi dört ana kriterin baz alınarak yılda bir defa verilmekte” dedi.
SORUNSUZ BİR SEZON
Deniz suyunun her 15 günde bir numune noktalarında alınarak analiz yapıldığına işaret eden Kayhan, sorunsuz bir sezon geçirmek ve önümüzdeki yıl başvuru ve bayrak sayısını arttırmak için denetimlerimiz ve analizlerimiz sürecek diye konuştu.
MAVİ BAYRAK ALA TESİS VE PLAJLAR
Alanya’da Mavi bayrak kriterleri terine getirerek bayrak almayı hak eden tesis ve plajlar ise şunlar: Kargıcak Beldesinde Utopia World Deluce Hotel, Titan Hotel, Dinler Hotel, Goldcity Hotel, Drita Hote, Resort; Mahmutlar Beldesinde: Santana  Hotel, Gren Peach Hotel, Club Hotel Ulaşlar, Twins Suit Hotel Happy Elegant Hotel; Kestel Beldesinde: Sunset Beach, Orient Hotels, Club Parasido Hotel; Oba Beldesinde: Taksim international Hotel; Alanya’da: Keykubat Halk Plajı, Damlataş Halk plajı, Kleopatra Doğu Halk Plajı, Kleopatra Batı Halk Plajı; Konaklı Beldesinde: Doğanay Hotel, Club Dizlaya Hotel, Club Dem Hotel, Caretta Beach Hotel, telatie Resort Hotel, Titan Select Hotel,  Saphir Hotel, Royal Vikingen Resort, Timo Resort Hotel, Yetkin Hotel; Payallar Beldesinde: Sun Heaven Hotel; Türkler Beldesinde Aydın bey Gold Dreams, Club Güneş Garden Hotel, Jasmine Beach Resort, Sentido gold Island Hotel, Manolya Hotel;
Avsallar Beldesinden Aska Just In Beach, Rubi Hotel, Ulusoy Aspendos Hotel, Aska Baran Hotel, Gold Sand Orman Kampı, Top Hotel; İncekum Beldesinde: Pegasos Club, Pegasos Resort Hotel, Pegasos Royal Hotel, İncekum Beach Resort Otel; Okurcular Beldesinden: Granada Luxury Resort Hotel, vikigen Qality, Water Planet, Aska Buket Resort, Ayrcandan Resort, Saphir Resort hotel, Delphin Botanik Otel, Mukarnas Resot Hotel, Delphin Deluxe Resort Hotel, Meryan Otel, Sidera Otel ve Delta Alara Otel elde etti.

Önceki İçerikBÜYÜK BELDE Mİ OLUYORUZ?
Sonraki İçerikGedikli Kocaeli'nde