6 bin liralık telefonunu masanın üzerine koyup en pahalı sigaradan bir tane yaktı, son moda spor ayakkabısının üzerinde ki lekeyi eli ile silip soğuk çayından bir yudum aldı.

İçimden “Helal olsun delikanlıya, bu yaşında işini gücünü bulmuş ve gayet kaliteli yaşıyor” dedim ve “Ne iş yapıyorsun?” diye sordum.

“Şimdilik çalışmıyorum” dedi.

“Önceden?” dedim.

“Birkaç iş denemem oldu ama anlaşamadık bebelerle” diye cevapladı.

“Peki, nasıl geçiniyorsun?” diye sorunca “Babam sağolsun” dedi.

Trafikte en çok rastladığımız sözdür “Babam sağolsun” Düzde ekme beni, yokuşta öperim seni’den sonraki en popüler araç yazısıdır.

Mesleğini sordum.

“Ne iş olsa yaparım” dedi.

Türkçesi ‘Hiçbir işten anlamam” demektir.

İstanbul’da imalathanesi olan bir arkadaşla tanıştık, Suriyeliler konusunda çok tepkili.

Ama gitsinler, niye geldiler anlamında değil “Onlar giderse ara eleman bulamayız, bizimkiler maalesef tembeller ve çalışmıyorlar” diye dert yanmaya başladı.

Aynı arkadaşın birde besi çiftliği varmış ve orada da Afgan çoban çalıştırıyormuş.

“Yerli çobanda mı bulamıyorsunuz?” diye sordum.

“Git Anadolu’ya orada bile Afganlılar çobanlık yapar, bizimkiler çalışmıyor” dedi.

60-70 kuşağının evlatlarının bir kısmı anneye ve babaya yaslanmış gidiyor, heves yok, istek yok, gayret yok ama sorarsanız her şeyden şikâyetçi.

Hadi şimdilik işler tıkırında ya ileri ki yıllarda?

Evlenip çocuk sahibi olacaklar ve mevcut hayat şartları gereği korku filmi o zaman başlayacak. Anne ve babalarda çocuklarına balık taşıyarak en büyük kötülüğü yapıyorlar.

Sanayiciler başta hemen tüm sektörlerde ara eleman sıkıntısı yaşanıyor, meslek liselerinin hızla etkinleştirilmesi ve cazip hale getirilmesi gerekiyor.

3308 sayılı meslek eğitim kanununun çok katı bir şekilde uygulanması gerekiyor.

Bir yandan Suriyeliler başta göçmenlerin işsizliğe sebep olduğunu öne sürüyor, diğer taraftan da iş beğenmiyoruz.

Bunun dışında en çok şikâyet edilen konu ise maalesef kadın çalışanların ortak sorunu işyerlerinde mobbing.

Bir büro kurup iki sandalye bir masa ile patron olan altyapısız ve ahlaksız birçok insan çalıştırmak için değil, başka şeyler için kadın elaman ilanı veriyor.

Ya da zar zor bir yerde iş bulan bir anne amiri pozisyonunda ki kişi tarafından taciz ediliyor. Bu davranışlara muhatap olan birçok kadın işinden oluyor ve psikolojik bunalıma giriyor.

Bu tip davranışlarda bulunan et parçalarına soruyorum “Bir gün eşiniz, kızınız ve ya kız kardeşiniz sizin gibi karaktersiz birine denk gelirse ne düşünürsünüz?”