Haber / Fatma Erdem

‘Araplar olmasa Mahmutlar ekonomisi bitik diyen’ esnaflar, “Turizm patlayacak diye beklerken Arapların eline bakar olduk. Araplar olmasa bittik”açıklaması yaptılar.
MAHMUTLAR’A yerleşen Araplar, ekonomiyi ayakta tutuyor iddiası oldukça güçleniyor. Büyükşehir yasası ile kapatılan Belediyesi kapanan Mahmutlar’ın ekonomisi her geçen gün dibe doğru batıyor. Bu iddiaların sahibi esnaflar.
“AVRUPALI VE RUSLAR HARCAMIYOR”
Esnaflar, “Yerli halkta para yok. Avrupalı eskisi gibi harcamıyor, Ruslar zaten belli. Son zamanlarda Mahmutlar’a yerleşen İran, Irak, Suriye ve Lübnanlı vatandaşlar Mahmutlar ekonomisini ayakta tutuyor. Araplar da olmasa ekonomi iyice yerlerde” dediler.
“HİÇBİR İŞİN TADI YOK”
Mahmutlar ekonomisinin kötü gidişine açıklama getiren Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mesut İlhan,“Hiç bir işin tadı yok, faizler yüksek kimse para harcamıyor” dedi. İlhan, “Mahmutlar ekonomisine can veren mesleklerden biri inşaat ve emlak sektörü idi. Demir, çimento gibi ürünlere çok ciddi zamlar gelince daire fiyatları iki-üç katına çıktı. Yerli halkın faizle daire alma devri artık imkansızlaştı. İnşaat ve emlak sektöründen kazanılan para ile piyasa canlanıyordu. Bu sektör şu anda yerlerde.Mahmutlar ve bölge ekonomisi de bu paralelde maalesef çöküşte. ‘Turizm patladı’ derken gerçekten çatladı”diye konuştu.
“BELEDİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR KURUM”
AK Parti Hükümeti tarafından çıkarılan Büyükşehir yasası Mahmutlar’ı çok derinden vurdu açıklaması yapan MAHKOD Derneği Başkanı Gazeteci Mesut İlhan, “Maalesef bir yasa ile 40 bin nüfuslu bir beldenin belediyesine kilit vurdular. Belediyemiz kapatıldıktan sonra mahalleye dönüştü. Mahalle ekonomisi ne kadar olursa bizde o kadarız. Mahmutlar’ı küçülttüler, parçaladılar bu paralelde ekonomimiz de parçalandı” dedi.
“ARAPLAR CAN VERDİ”
Mahmutlar’lı esnafların,“Araplar olmasa bittik” feryadına katılan İlhan, “Araplar, ne kadar istemesek de şuanda piyasaya can verenler onlar. Yüksek paraya daire alan ve kiralayanlar Araplar. Dükkan açanlar onlar. Dürüm yiyenler, kafeleri dolduranlar onlar. Onlar olmasa Mahmutlar ekonomisi gerçekten batmış vaziyette”diyerek acı gerçeği bu şekilde anlattı.

 

Önceki İçerikGökbel Yolcusu kalmasın
Sonraki İçerikMahmutlar’a yeni okul müjdesi