Gündeme bir çentikte ben atayım. Yerel seçimlerin 6 ay önceye alınması AKP’lilerin gündemine oturdu. CHP-MHP’de yerel seçimlerin 6 ay önce çekilmesini ister tavırlar olduğu gündemde daha önceleri yer almıştı. Son zamanlarda Antalya’daki belde belediyeler kapanacak, Büyükşehir yasası ile birlikte beldelerde yerel seçimler yapılmayacak açıklamaları gerçekten moralleri bozmuştu.
Yerel seçimlerin 6 ay önceye alınması birazcık olsun bize umut oldu. Haziran-Temmuz 2012 gibi gündeme gelecek olan Büyükşehir yasası tartışıldı, uyulandı, itiraz edildi gibi bir sürü işlem sürerken yerel seçim kapıya dayanır. Yerel seçim kapıya dayandığı zaman hiçbir siyasi irade yerel seçimleri o beldelerden iptal edip, bu yasayı uygulayamaz. Bu siyasi irade AKP bile olsa. Ayrıca Alanya başka ilçelere benzemez, annesi tarafından Alanyalı olan Arınç’ın dediği gibi, ‘Her ilçeyi ili ayrı ayrı değerlendiririz. Biz her seçimde oyumuzu artıran bir parti olarak vatandaşın istemediği bir şeyi yapmayız, merak etmeyin Alanya sahipsiz değil’.  Bu sözleri Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç söylüyor. Yani Arınç’ın dediği gibi ‘Boru değil, Ayrıca Akdeniz bölgesinde 2 il bulunuyor. Antalya ve Mersin, Karadeniz gibi adım attığın yerde bir il yok, burada Alanya’nın il olması gündemde hükümet ne kadar da, ‘Gündemimizde il yok’ dese de bu bir ihtiyaç. Oldu ya il gündem de yok büyük şehir yasası Alanya’ya vurmayabilir. Özel bir statü Alanya’yı Antalya’nın alt belediyesi olmasından kurtarabilir. Antalya’nın bir ucundan diğer ucuna karayolu ile 6,5 saatte ulaşılabiliyor. Alanya’dan, İzmir kadar. Türkiye’de böyle büyük bir il sınırı daha var mı? Bence hükümet Büyükşehir yasasını yerel seçimler sonrasına bırakır. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi, bir yıl daha sonra Genel seçim bu yasa unutulur, gider.
Oldu ya unutulmadı, bu yasa Alanya’ya vurmaz. Belde belediyeler kapanmaz. Ama biz yine de temkini elden bırakmamalıyız. İlçe olmak için tüm eforumuzu sarf etmeliyiz. Bu beldelikten kurtulmalıyız.
Her gece korkulu rüya görmektense uyumamak daha iyi derler. İlçelik konusunda Başkan Ali Çelik’i tebrik ederim. Son 3 yılda göstermediği yakınlığı gösterdi Mahmutlar için. ‘Biz Mahmutlarız, ilçelik bizim hakkımız, ilçe olmalıyız’ söylemi bile bizlere cesaret verdi. Daha önceki yıllarda olumsuz bir sürü haberler yapmamıza rağmen kılı bile kıpırdamamıştı. Belgeli resimleri ile yapılan haberleri sadece seyretmiş, sorunları çözme gayretine gitmemişti. Oysa Mahmutlar’ın 3 yılı boşa geçmemiş miydi?  Elbette geçmişti. Halkın haykırışlarına kulak kabarta bilseydi, Mahmutlar’ın parlayan yıldızı söner miydi? Kendisine sosyalist milliyetçi aynı zamanda ampulcü olarak adlandırılan başkanımız acaba yerel seçimlere 1,5 yıl kaldığını anladı sonunda. Mahmutlar Post Gazetesi olarak hiçbir parti ve şahsa kinlenmediğimizi defalarca yazdık, çizdik. ‘Tek düşüncemiz ve tarafımız Mahmutlar’ dedik. ‘Mahmutlar’ımıza zarar verenin yanında olmaz, karşısında oluruz’ dedik. ‘Mahmutlar’a hizmet edenin hakkını en gerekli şekilde veririz, omzumuzda gezdirir, başımızın üstünde taşırız’ dedik. Ama maalesef bazıları anlamadı. Hep taraf tuttuğumuzu anlattı çevresine. Ama olan Mahmutlar’a oldu.
Birkaç menfaatçi iyi yoldayız, iyi gidiyoruz pof poflamasıyla gidişatın iyi olduğu inandırıldı. Oysa gidişat iyi olsaydı halk hareketi bozulumuydu? Halk hareketinden kimler kaldı, geriye…
Neyse geçmişe bakmadan geleceğe zemin hazırlanmaz. Hem geçmişe, hem geleceğe bakmalıyız. Önemli olan Mahmutlar menfaati, Mahmutlar’ın illaki İlçelik başvurusu yapılmalı. Bir şeyler yapmak hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Muhalefeti ve iktidarı ile hep birlikte el ele ilçeliğe…

Önceki İçerikEV ALMA KOMŞU AL
Sonraki İçerikBaşkan Çelik’e şampiyon teşekkürü