2010 yılı Dünya Engelliler yılı olarak belirlenmişti. 2010 yılı Ocak ayında Gazetelerde 35 milyon Avro ile Mahmutlar’a yapılması planlanan Dünya Engelliler Tatil Köyü projesi buhar olup uçtu gitti. Bu proje kapsamında Mahmutlar Belediye Başkanı ve bir heyet defalarca Polonya’ya giderek toplantılara katılmışlardı. Mahmutlar’da 87 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan Dünya Engeliler Tatil Projesi kandırmacasında ne vaatler verildiğini sorumlu gazetecilik anlayışını yerine getirme anlamında sizlere bir defa daha hatırlatıyoruz.
Mahmutlar Post Gazetesi olarak hiçbir haberin arkasını bırakmak gibi bir niyetimizin olmadığını açıkça belirtmek istiyoruz. ‘Halka verilen her söz gün gelir unutulur’ mantığına bir son vermek amacı ile arşivlerimizi sürekli gündemde tutuyoruz. Arkası aranmayan ve yapılamayacak popülist söylemlerde bulunan her kim ise zaman zaman gazetemizde yer alacaktır.  12 Ocak 2010 Salı günü 289 sayılı Mahmutlar Post Gazetesi’nin haberini aynen yayımlıyoruz.
VAKIF KURULUYOR
Mahmutlar’a 25 milyon avroya yapılacak olan Dünya Engelliler Köyü projesi için yer tahsisi için vakıf kurulacak. Mahmutlar Belediyesi ALTSO ve AB’ye bağlı Avrupa Engelliler Derneği’nin kuracağı vakfa yer tahsisi Maliye Bakanlığı tarafından hemen yapılacak.
Mahmutlar’da bulunan ve mülkiyeti Hazineye ait olan 87 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan Dünya Engelliler Tatil Köyü projesi için yer tahsisi konusunda çalışmalar devam ediyor. 35 milyon avro’ya mal olacak ve finansının Avrupa Birliği tarafından karşılanacak olan proje için Maliye Bakanlığı’nın yer tahsisi konusunda “Yabancılara yer tahsisine” kanunen mümkün olmaması üzerine yaşanan sıkıntı kısa sürede  çözüldü. Mahmutlar Belediyesi, ALTSO ve Avrupa Birliği’ne bağlı Avrupa Engelliler Derneği’nin kurucusu olacağı bir vakıf kurulacak. 87 dönüm arazi bu vakfa Maliye Bakanlığı tarafından tahsis edilecek ve proje hayata geçirilecek. Avrupa Birliği’nin 35 milyon avro’ya karşılıksız destek vereceği projenin 2012-2013yılları arasında faaliyete geçirmeyi hedeflediği öğrenildi.
İŞLETMESİNİ VAKIF YAPACAK
Önümüzdeki günlerde resmen kurulacak olan vakıf’ın AB ve onun kontrolünde hareket eden Avrupa Engelliler Derneği ile yeni bir protokol imzalanacak. Bu protokole göre Mahmutlar’a 35 milyon avro harcanarak hayata geçirilecek olan Dünya Engelliler Kötü projesi 600 engelli konaklayabilecek. Her engelliye bir kişi hizmet verecek. Çalışanların maaşı ise sosyal güvenceleri yine Avrupa Birliği ve Avrupa Engelliler Derneği tarafından karşılanacak. Tıpkı bir turistlik tesis gibi hizmete  açılacak olan tatil köyü 12 ay açık kalacak ve müşterileri Avrupa Birliği ülkelerindeki  engelli vatandaşlar olacak. Her engelli yanında bir refakatçı ile tatile gelecek. Aileleri ise vakıf yardımı ile Alanya’da bulunan otellere yerleştirilecek. Proje ve yer tahsisi konusundaki çalışmalar son aşamaya gelirken önümüzdeki birkaç ay içerisinde ise projenin hayata geçirileceği alanda hafriyat çalışmalarının başlayacağı belirtiliyor.
Haber: Ahmet Demir

Önceki İçerikBölge müdürünün inadı
Sonraki İçerikMenderes kazaların adresi oldu