Her fırsatta ‘Avrupai kenttiz’ diyen Belediye yönetimi beldedeki sorunlara bir
türlü eğilemiyor. İlçe olmayı bekleyen Mahmutlar’da görüntüler pekte hoş değil.
Mahmutlar’ın ilçe olması için tüm hazırlıklar yapılmaya başlamışken fiziki durumumuzu da gözden geçirmek zorundayız. Mahmutlarda bulunan birçok binanın dış cephesi yıpranmış ve boyaları dökülmüş vaziyette.
ALANYA İŞLEME BAŞLADI
Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü dış cephesi yıpranmış 500 apartmana eskiyen dış cephe boyasının yenilenmesi için tebligat gönderdi.
Dış cepheleri yıpranan, sıvasız ve boyasız binalara makyaj yapılması için Alanya Belediyesi denetim yapıyor. Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından süren denetimlerde şimdiye kadar 500 apartmana dış cephesindeki görüntü kirliliği nedeniyle dolayı tebligat yazıldı.
AMAÇ ŞEHİR GÜZELLİĞİ
Alanya Belediyesi’nin önceki yılarda başlatmış olduğu binaların dış görünüşlerinin yenilenmesi ve estetik bir görünüme kazandırılması yönündeki çalışmalarda İlçe merkezindeki eski binaların tamamının dış cephesi boyanmıştı. Güneş, yağmur, rüzgar gibi doğal etkenlerle birlikte boya kalitesi nedeniyle erken yıpranan ve görsel kirliliğe neden olduğu belirlenen apartmanlar, gerekli boyayı yapmamaları halinde ise daire başına 200 lira ceza yazılacak.
BOYA PARASI KADAR CEZA
Boyanın yapılması için iklim koşullarının uygun olduğunu söyleyen Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdür Özcan Saraç, “Yapılan kontrolde tespit edilen binalara önce tebligat yazdık. Arzu edenlerin süre talebi konusunda gerekli müsaadeyi veriyoruz. Ancak nihayetinde tebligat yapılan binalar boyanacak. Boya yaptırmayanlara daire başına yaklaşık 200 lira ceza yazılacak. Amacımız ceza yazmak değil. Ceza miktarının üzerine bir miktar daha eklendiği zaman, apartmanın genel boya ücretinin kendi hissesine düşen düşen boya parasını karşılar. Renk konusundaki tercihimiz ise şehrin bütünlüğünü katkı sağlayacak pastel renk tonları.” Dedi.
Saraç ayrıca binaların tadilatına başlanıldığı zaman, seyir terasından ve çok katlı binaların üst katlarından bakıldığı zaman kötü görüntü sergileyen güneş enerjilerin su tanklarının krem renge boyanmasını çürümüş olanlarından yenilenmesi çağrısını yaptı.

Önceki İçerik‘Kan davası cinayetini babam değil, ağabeyim işledi’
Sonraki İçerikİbrahim ve Hazal’dan Mutlu Günlere İlk Adım