sudiElbette değil, çok kısa bir sürede hayata geçecek olan yeni ulaşım aracı dünyayı heyecanlandırmış bulunmakta.
Onlarda; Bir tüpün içinde sıkıştırılan hava ile içindeki kapsül hedefe şutlanıyor, içerisindeki yolcular ise saate 1200 KM hızla hedefe varıyor.
Ankara’dan biniyorsun, 20 dakika sonra İstanbul’da iniyorsun, uçaktan daha hızlı yeni nesil ulaşım aracı.
Adı Hyperloop.
Bizde: Oturduğun binadaki herhangi bir kata erkekli kızlı çıkılmaz tartışmaları.
Onlarda; Nasa 2030 yılında Mars’a ilk insanlı uzay aracını gönderecek, Mars üzerinde araştırmalarını sürdüren bilim adamları, insanların orada evrimleşeceğini, kemik yapılarının kalınlaşıp, derilerinin kararacağını açıkladılar.
Bizde; Uçan şeyhler ve onları uçuran müritler..
Onlarda; Almanya dizel araçların trafikten kaldırılması ile ilgili kararı eyaletlerin vermesini kararlaştırdı.
Çok yakında tüm Avrupa’yı kapsayacak olan dizel yasağı tartışılırken, insansız binek otomobillerinin ilk örnekleri deneme sürüşlerini başarıyla tamamladı.
Gelecek 10 yılda toplu taşıma araçları dahil bir çok taşıt otomatik pilot tarafından kullanılacak. Bizde; İlk yerli otomobilimiz Haziranda yollarda…!
Onlarda: “Bilimsellik, yaratıcılık, bilgelik ve sosyal beceriler dahil, her alanda insan beyninden çok daha zeki bir varlık” olarak tanımladıkları yapay zeka tartışılıyor.
Bizde; “SİRİ benimle sevişir misin?”
Onlarda: 41.500 KM’lik yüz ölçümüyle Türkiye’nin yirmide biri boyutunda olan Hollanda okyanusa ilk yüzer güneş paneli projesini başarıyla uyguladı.
Bizde: Ben elektrik alamadım, izdivaç. Tarım arazisine termik, Akarsulara HES. PES.
Onlarda; Avrupa’da başta kanser olmak üzere, şişmanlık, ileri derecede diyabet, karaciğer yağlanması, kadın ve erkekte kısırlık gibi birçok hastalığa yol açan NBŞ (Nişasta Bazlı Şeker) kotaları indiriliyor ve yasaklanması tartışılıyorken.
Bizde: Şeker fabrikaları kapatılıyor.
Onlarda: Oxford Üniversitesi’nin fizikçilerinden David Nadlinger “İyon tuzağında tek Atom” adıyla tek bir atom parçacığının resmini çekmeyi başardı.
Bizde: Fizik, Kimya, Fen Bilimleri dalında öğretmen ataması yok denecek sayıda.
Onlarda: Rus raket Mariya Şarapova dünyada en çok kazanan sporcular sıralamasında bir numara, Şarapova’nın yıllık geliri 24,5 milyon dolar.
Bizde: “Şort giymişti tahrik oldum ve dövdüm abi”
Onlarda: Aklın sınırlarını zorlayan büyük bir hız.
Bizde: Bütün dert saçı açıkta olsa, saçı kapalıda olsa “Kızlar kaç yaşında evlenmelidir?” Onlarda: Önleyici sağlık tedbirleri, yasaklanmaya çalışılan plastik poşetler, ameliyat için tasarlanan robotlar.
Bizde: Bakanının sözünü kestiği için fişi çekilen terbiyesiz robotlar.
Çok fark var aramızda, Konyalı bilim adamlarının ürettiği Bor’la çalışan ışık hızındaki tank bile bu mesafeyi kapatmaya yetmez, Çok çalışmalıyız çok.
 

Önceki İçerikYAŞAMIN YAŞATTIKLARI
Sonraki İçerikERZİNCAN ŞEKER FABRİKASININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ