Kardeşlerim, Aşırı yorgunluk. “Bitkin, tükenmiş” hissetmek, unutkanlık, depresyon, Uyuşukluk, Kas güçsüzlüğü, Eklemlerde ağrı ve şişme, artrit, Karın bölgesinde ağrı, Kabızlık, ishal, rahatsız edici gaz, Sorunlu vajinal akıntı, vajinal yanma ya da kaşınma, tüm alerjik durumlar, bahar nezlesi de dahil, Prostat, İktidarsızlık, Cinsel arzu kaybı, baş ağrısı, regl düzensizlikleri, Gözlerin önünde noktalar görmek, Görüntüde bozukluk, Baş ağrısı, denge kaybı, Kulakların üstünde basınç, Kaşıntı, Mide ekşimesinden dolayı boğazda yanma, Sindirimsizlik, Geğirme ve bağırsaklarda gaz, Dışkıda sümüksü madde, Hemoroit Ağız kuruluğu, Ağızda kızarıklık ya da kabarcık, Nefes kokması, Eklemlerin şişmesi, Nefes darlığı, Sık ya da acil idrara çıkma ihtiyacı ve İdrar yaparken yanma gibi belirtilerin temel nedeni bağırsaklarınızda yerleşik olan mantarlardır. Bu mantarlar çok sinsidirler ve bağışıklık sistemini kandırırlar, bağışıklık sistemi bunlarla uğraşmaz. Aslında bir de virüslerle işbirliği yaparak çok tehlikeli hale gelirler…
Gerçekten defne tohumu ve defne yaprağı çayı yukarıdaki tüm hastalık belirtilerinin nedeni olan bağırsaklarımızdaki mantarları yok etmektedir.
Özellikle uykudan kalkar kalkmaz bir adet defne tohumunu mümkünse tüm acılığına rağmen çiğneyelim ya da yutalım ama çiğnemek daha makbul. Sonrada 3-4 bardak su içelim. En az yarım saat yemek yemeyelim.
Defne Yaprağı Faydaları
Defne yaprağı güçlü bir balgam söktürücüdür, terleme sorununu giderir, gözlere iyi gelmektedir, Demir, Magnezyum, Kalsiyum ve manganez açısından oldukça zengindir, A Vitamini içerir, sindirim problemi yaşayanlara önerilmektedir, mide ağrılarına karşı tavsiye edilmektedir, güçlü bir antioksidandır, vücut direncini artırarak hastalıklara karşı direnç sağlar, öksürüğe iyi gelmektedir, romatizma ve kas ağrılarında tedavi edicidir, uykusuzluk problemine iyi gelmektedir, tansiyon hastalarına önerilmektedir, iştah açıcı etkisi vardır, gaz giderici etkiye sahiptir ve böcek kovucu özelliği vardır.
Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?
Defne yaprağı çayının 2 farklı hazırlanma yöntemi vardır.
Defne Yaprağı Çayı Hazırlamak İçin 1.Yöntem: İlk yöntemde 1 büyük bardak suyu 3 defne yaprağıyla birlikte kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz.
Defne Yaprağı Çayı Hazırlamak İçin 2.Yöntem: İkinci yöntemde öncelikle 1 büyük bardak suyu kaynatın ve ocağın altını kapatın. Ardından 3-4 adet defne yaprağını bardağın içerisine ilave edin ve bardağı ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika kadar demleyin.
Not: Dilerseniz çayınızı tatlandırmak isterseniz 2 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.
Ülkemizde sıklıkla her yerde bulabileceğimiz Defne Ağacının tohumlarını yutabilir, yaprağını çay olarak içebilir, özellikle balık yemeklerinize de eklemeniz sağlığınız açısından inanılmaz sonuçlar verebilir.
Sağlıcakla kalın..