TİMFED Genel Başkan vekili ve MÜTBİR Başkanı Alaattin Çakır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın iftar yemeğine katıldı. Çakır, Bayraktar’a mütekabiliyet ile ilgili yapılan düzenlemelerden dolayı teşekkür etti ve sektörün sorunlarını iletti.
08 Ağustos 2012 Çarşamba akşamı TİMFED Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ile birlikte, Bakan Bayraktar’ın iftar davetine katılan başkan Çakır; Bakana, Alanya ve bölge adına yabancıya mülk satışı yasası ve yapılan diğer düzenlemelerdeki emeği için, sektör adına teşekkür etti.
Yasanın sektör için hayırlı olması temennisinde bulunan başkan Çakır yaptığı açıklamasında;
“Yabancıya gayrimenkul satışı ile Tapu Kanunun 35. Maddesinden, başta mütekabiliyet şartını kaldırılmasıyla birlikte hazırlanan yasa, bilindiği üzere 18 Mayıs 2012 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girmişti.
Yürürlükteki yasadan, hangi ülke vatandaşlarının yararlanacağı ile ilgili listenin tespitinden onaylanmasına kadar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın takibinde olan yasanın en son 06.08.2012 tarihinde, tapu müdürlüklerine tebligatların gönderilmesi ile yabancıların Türkiye’de taşınmaz edinimi ile ilgili 185 ülke listeye girerek yayınlanmıştır.
Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) ve Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) olarak tasarı haline gelmeden önce görüş bildirdiğimiz yasanın, sektörün taleplerini karşılayacak şartlarda çıkarılmış olması, sektörün önünü açmıştır ve sektörü rahatlatmıştır.
Sayın Bakan ile yapmış olduğumuz görüşmede, yasanın daha geniş kapsamlı olarak genişletileceği bilgisini aldık. Sayın Bakanın, sektörün sorunları ile yakından ilgilenmesi sektör için önemli bir şans olup, müteahhitlerimizin de yeni yasayı iyi değerlendireceğini ümit ediyoruz”dedi.

Önceki İçerikSünnet oldu Müslümanlığı seçti
Sonraki İçerikKeşbeleni yaylasında Bir maneviyat örneği