Mahmutlar Yayla yolu üzerinde bulunan Çam ağaçlarını kurdeşen tırtılı kuruttu. Yetkililerin acil mücadelesi olmazsa ağaçlar tamamı ile kuruyacak.
Mahmutlar esnaflarından Turgay Saruhan, sosyal medyada Çam ağaçlarının kuruduğunu duyurdu. Saruhan,“Burası Mahmutlar Yayla Yolu Beşağaç’a kadar ağaçlar neredeyse hep kurumuş. Güzelim orman resmen yok oluyor. Kurumaya yüz tutmuş. Kurtların acilen ilaçlanması gerekiyor… yoksa ağaç diye bir şey kalmayacak”açıklamasında bulundu.
İLHAN:“ACİL İLAÇLANMASI ŞART”
Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Gazeteci Mesut İlhan,“Çam ağaçlarının acil ilaçlanması şart” dedi. İlhan,“Bu mevsimlerde her yıl Mahmutlar Post Gazetesi olarak bu haberin bir benzerini gazetemizde yayımlarız. Fakat ne hikmetse orman dairesi yetkilileri bu illete zamanında hiç bir müdahalede bulunmaz, ağaçlar büyük zarar gördükten sonra ilaçlama yaparlar olan ağaçların gelişimine büyük zarar vermekle sonuçlanır” dedi.
VATANDAŞLAR:“AKCİĞERİMİZ HASTALANIYOR”
İlhan,“Kuşyuvası tünellerine giderken çam ağaçlarının, yerel ismi ‘Kurdeşen’ olan böceklerin istilası sonucu yapraklarının tamamen kuruduğunu görürsünüz. Yöre halkının Alanya orman işletme müdürlüğünün zamanında ‘Kurdeşen’ ilaçlamasını çam ağaçlarına yapmadığını, çamların kuruduğunu, çamlar kurduktan sonra ilaç yapıldığını böyle çalışmanın olamayacağını söylediler” dedi. Vatandaşlar,“Artık zamanında bir ilaçlama yapında Akciğerimiz olan Çam ağaçlarımız ölmesin” dediler.