Mahmutlar’ın kuzeyinde bulunan Cebel-i Reis Dağına Teleferik yapılması Mahmutlar ve Bölge halkının en büyük isteği. MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan, “Teleferik ve Yamaç Paraşüt’ünün takipçisiyiz” dedi

Bölge Turizmine büyük bir ivme katacak olan Cebel-i Reis dağına Teleferik tüm Mahmutlar ve bölge halkının ortak isteği olarak gündemdeki yerini koruyor. Mahmutlar eski Belediye Başkanlarından Hüseyin Taşer Belediye Başkanlığı döneminde Teleferik ile ilgili çalışmaları başlatmış ama görev süresi bu arzusuna yetmemişti.

 YAKIN FAKAT ULAŞIMI ZOR

Mahmutlar Cebeli-i Reis dağı Mahmutlar sınırları içerisinde fakat sarp kayalardan oluşması nedeniyle ulaşımı zor.  Yakın mesafeden Teleferik ulaşımı ile çok yakın ve  yayla havasını andıran bir ormana ayak basılması ise bölge halkının en büyük arzusu. Ordu İlindeki Teleferik hizmetleri Mahmutlar için bir örnek olabilir.

MAHKOD GÜNDEME TAŞIYOR

Mahmutlar Cebel-i Reis Dağındaki olağan üstü doğal güzellik, Temiz havayı solumak için Teleferik isteğimizi tekrar gündeme getirmek istiyoruz açıklamasında bulunan Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan “Kılıçarslan Cami civarında kurulacak olan bir Teleferik istasyonu ile çok kısa bir mesafede bulunan Cebel-i Reis Dağına ulaşmak çok kolay olacak. Alanya Belediyesinden isteğimiz YAP – İŞLET- DEVRET modeliyle yapılacak olan Teleferik Alanya Turizmine büyük bir katkı yapacaktır” dedi.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ ALANYA TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ

Ayrıca Cebel-i Reis dağından daha önce gerçekleşen ve sonradan iptal edilen Yamaç Paraşütü sporlarının tekrar açılması için yetkililere çağrıda bulunan MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan “ Türkiye’nin en kaliteli atlama yerlerinin başında gelen Mahmutlar Cebel-i Reis dağındaki yamaç paraşütü sporları niçin sonlandırıldı. Dönemin Belediye Başkanı Murat Can tarafından Orman dahil tüm uçuş izinleri alınmış. Orman içinden yol yapılarak yüzlerce ağaç kesilmiş ve günlerce iş makinesi çalıştırılarak yol yapılmıştı. Şimdilerde bu yol kullanılamaz hale geldiği ve özel binek araçlarının bu yolda sorunlarla karşılaştığını öğreniyoruz.  Bu işlerde kasıt olduğunu düşünüyoruz. Faal durumdaki işleyen bir spor alanı niçin yasaklı olabilir. Doğal Hayvanları koruma kurulu öne sürülüyor fakat o dönemde burası için bu kurumda ellerinden gelen tüm yardımları yaptığını biliyorum.  Ama herkesin bildiği gizli olmayan bir elin Mahmutları etkisizleştirmeye çalıştığı da bir gerçek” dedi.

Önceki İçerikALANYA BELEDİYESİ’NDEN BATI MAHALLELERİNDE ASFALT ATAĞI
Sonraki İçerikOBA’DA TARİH ALANYA BELEDİYESİ İLE YENİDEN CANLANIYOR