Evrensel kabul görmüş Tüketici Haklarının en önemli olanlarından birisi de, SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKIDIR. Bu hak Dünyadaki bütün insanların doğuşları ile elde ettikleri, korunması ve hiçbir şekilde, bir başkaları tarafından ihlal edilmemesi hakkıdır.,
Ancak ne var ki; bütün kirliliklerin kaynağında İNSAN UNSURU YATMAKTADIR.
Yaşadığımız kentin sokaklarını bizler kirletiyoruz.
Oturduğumuz apartmanın merdivenlerini bizler kirletiyoruz.
Her türlü hastalığa davetiye çıkaran ve çevreye pis kokular yayan sulu çöplerimizi çöp varillerine gelişigüzel bizler atıyoruz.
İş yerimizin önünde biriken ve ne acıdır ki, bizler tarafından atılan katı atıkları cadde ve sokaklara bizler süpürüyoruz.
Piknik alanlarımızı, atıklarımızla bizler kirletiyoruz.
Bizlerin dinlenmesi için yapılmış parklara veya sahillere konulmuş banklarda ailece denizi seyretmenin keyfini yaşarken, aile boyu yediğimiz AY ÇEKİRDEĞİNİN kabuklarını oturduğumuz bankın önüne bizler atıyoruz.
Sabah saatlerinde iskele çevresinde yapılacak küçük bir gezide, büyük boyutlardaki bu çirkinliğin insanın yüzüne nasıl haykırdığını görmek gerek.
Bizler; yaşadığımız çevreyi kirlettiğimiz ölçüde, kendi sağlığımızı da tehdit etmiş olmuyor muyuz?
Bütün bunları bizler yapıyoruz ve kirliliği görünce haksız yere birilerini suçlamaya kalkıyoruz.
Yerel Yönetimler çalışmıyor diye feryadı basıyoruz.
Yerel Yönetimlerin, her bankonun veya her sokağın başına birer görevli mi dikmesi gerekiyor.
Biraz vicdanlı, biraz insaflı ve birazda duyarlı olalım.
Kutsal Dinimizin temeli, temizliğe dayanır ve TEMİZLİK İMANDAN GELİR der.
ÜRÜNLERİNDE ETİKETİ OLMAYAN MAĞAZALARDAN ALIŞ VERİŞ YAPMAYIN
Avrupa standartlarına yakın Tüketicileri koruyan yasalarımız var. 4077 Sayılı Yasanın 12. Maddesi Hükümlerine göre ürünlerine etiket koymayan satıcıların iyi niyetli olmadıkları, tüketicileri aldatmaya yönelik satış yaptıkları ve açıkça suç işledikleri tartışılmaz bir gerçektir.
Markası veya firması ne kadar güvenli olursa olsun, yasaları ihlal edenlere karşı tavır almak sizlerin menfaatine olacaktır. Bu tür satıcılardan alı veriş yapmayınız ve ilgili yerlere bildiriniz.
Saygılarımla.

Önceki İçerik90 YIL SONRA LOZAN’IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Sonraki İçerikSONUNDA BAŞARDIK HAMDOLSUN..!