alanya_cezaevi_avokado_uretecek_h28019_1abe8Mahmutlar’da bulunan Alanya cezaevinde avokado fidanı dikim töreninde 200 tane avokado fidanı toprakla buluştu. Başsavcı Yasin Emre Cezaevinin faaliyetlerinde 7 milyon lira kazanç sağladıklarını söyledi.
Mahmutlar’da bulunan Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde İş yurdu  Müdürlüğü tarafından Ceza İnfaz Kurumunda düzenlenen Avokado Fidanı dikim törenine, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Alanya protokolü  katıldı.  200 tane avokado fidanının dikildiği törende Alanya protokolüde avokado ağaçlarını toprakla buluşturdular.
2400 MAHKUM BULUNUYOR
Hükümlüler ve tutukluların faaliyetlerinde 7 Milyon lira kazanç sağladıklarını söyleyen Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, “Alanya L Tipi Cezaevi’nde yaklaşık 2 bin civarında kapalı infaz kurumunda 400 civarında da açık infaz kurumunda hükümlü ve tutukluklarımızı barındırmaktayız.
CEZAEVİ ÜRETİME KATKI SAĞLIYOR
Ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklular sadece cezalarının çekmesinden öte, topluma kazandırtılması anlamında çeşitli iş kollarımız mevcut. 6 tane kapalı muz seramız, mobilya mağazalarımız, kabak işlemeciliğimiz,  zeytinyağı üretimi bunlara ilaveten bu senede ekonomik getirisi yüksek olan bir ürünümüzü ceza evine kazandırmış bulunmaktayız.  Yaklaşık 200 tane avokado fidanının bu bölgenin iklim koşullarına ve toprak yapısına müsait olması ile fidanlarımızı ekiyoruz. Sadece ağacımız aynı zaman da doğayı ve çevreyi yeşillendirmekle kalmıyoruz aynı zamanda bunların ekonomik bir geliri oluyor. Bununla birlikte hükümlü ve tutuklulara yeni bir iş alanları sağlıyoruz. Hükümlü ve tutuklular tahliye olduklarında bu iş kollarını bu faaliyetlerini günlük hayatlarında devam ettirebiliyorlar. Bununla birlikte Adalet Bakanlığı Yurtları Daire Başkanlığımızda bir gelir elde ediyor. Birçok cezaevimizden tutun adalet binası inşaatlarına kadar bu gelirlerle yapılıyor. Bizim burada öncelikle hedefimiz hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılması, bunların ihlası tahliye olduklarında topluma faydalı bir birey olmaları. Bununla birlikte ülkemiz, teşkilatımız büyüyor. Bu faaliyetlerde cezaevimizin bildiğim kadarıyla 7 bin Milyon civarında bir kazancımız var.  En son Konya’dan yaklaşık 3 bin tane arı kovanı aldık.  Kovanlarımız şuan burada üretilmekte. Ülkemizin çeşitli yerlerimize buradan kovanlarımızı göndermekteyiz.  Mobilyacılık faaliyetlerimizde bir çok kol bulunuyor.  Görsel olarak ta bu bölgenin kültürünü yansıtan kabak oymacılığı da var.  Bu bölgede yetişen Zeytin yağımız soğuk sızma çok kaliteli zeytinyağlarımız var. Bunlarda Adalet Bakanlığımızın, iş yurtlarımızın sergilerinde satılıyor” dedi.
 
 

Önceki İçerikAlanya-Kıbrıs Mayıs’ta başlıyor
Sonraki İçerikMahmutlar Tek yürek…