Cumhuriyetimizin 87’inci kuruluş yıldönümü tüm ülkede coşku ile kutlandı. Mahmutlar, Kargıcak ve Kestel Beldelerinde büyük bir heyecanla kutlanan Cumhuriyet Bayramına halkın ilgisi oldukça yüksek oldu. Mahmutlar’da kutlanan Cumhuriyet Bayramında protokol yerini aldı. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir konuşma yapan Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri, bir büyük devrim ve milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyet’in 87. yaşını kutlamanın coşkusu ve heyecanı içindeyiz. Kıymetli öğrenciler; Sizler, Atatürk’ün deyimiyle “geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri” siniz. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Taşıdığınız bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olduğunuza inanıyor ve güveniyoruz. Unutmayınız ki, geleceğimize yön verecek sizlersiniz. Bu ülke, sizlerin çabası ile dünyada saygın yerini alacaktır.
Aydınlık geleceğimizi görmenin huzuru içinde herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyor; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğilirken, hepinize sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum” dedi.
Daha sonra kürsüye çıkan Mahmutlar İlköğretim Okulu müdürü Hasan Arıkan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.
Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Amasya, Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yaptı. Halkımızı “Ya istiklal, ya ölüm” parolası altında birleştirdi. 23 Nisan 1920’de TBMM açıldı. Mustafa Kemal meclis başkanı seçildi. TBMM 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i ilan etti. Devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti oldu. Atatürk ilk Cumhurbaşkanı seçildi.
Atatürk, “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet Türk milletine bırakılmış en büyük mira ve vazgeçilmez bir değerdir.
Sayın Başkan, kıymetli Mahmutlar halkı; Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygar ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejimi ile kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır” dedi.
Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik ve Mahmutlar Jandarma Karakol Komutan vekili Kıdemli Başçavuş Mevlüt Mat ile birlikte öğrencilerin ve vatandaşların Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Daha sonra öğrencilerin şiirleri ve folklor gösterileri sunuldu. Öğrencilerden oluşan bando takımı eşliğinde tören geçidi ile tören son buldu.
KİRİŞ’TEN, ÇELİK’E PLAKET
2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında Mahmutlar 50. yıl Ahmet Keşoğlu İlköğretim Okuluna tayin olan Müdür Ali Kiriş Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’e Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında plaket takdim etti. Çiçeği burnundaki 50. Yıl Ahmet Keşoğlu İlköğretim Okul Müdürü Ali Kiriş’in vermiş olduğu plaket Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’in, 50. yıl Ahmet Keşoğlu İlkokuluna yapmış olduğu katkılarından dolayı olduğu öğrenildi.