Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir,“Esnaf bitti, Esnaf intihar edecek konuma geldi” dedi.
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir Pandemi döneminde 3.500 esnaf etkilendi açıklamasında bulundu Demir “Esnafımız işyerlerini Mart ayında açacağız diye bekledi ama Mart ayında maalesef koronavirüs meydana çıktı, iptaller oldu. Devamlı kapalı olanlar oldu. 3-4 ay boyunca beş kuruş para kazanamadılar. Hala kapalı olanlar da var, turist olmadığı için. Dükkanın kepengini açtığın zaman günlük en az 300-500 lira bile masrafı olan var. Zaten müşteri yok, niye açsınlar. Çok zor durumdalar. 3 bin 500’e yakın esnaf etkilendi. Halen de etkilenmeye devam ediyor” dedi.
DÜKKAN SAHİPLERİN VİCDANLARINI DİNLEMELİ
Yaşanan sürece rağmen esnafa sahip çıkmayan dükkan sahiplerinin olduğunu vurgulayan Demir, “En büyük sıkıntıyı yaşayan turizmden para kazanan butikçilerimiz. Hem dükkan kiraları çok pahalı, euro ve dolarla ödeme yapılıyor esnaf. Tüm dükkan sahiplerine de çağrı da yaptık. Bazı dükkan sahipleri indirime gitti yada kapalı dönemde kira almayacaklarını söylediler. Ama bazı dükkan sahiplerimiz maalesef çekini aldı, senedini aldı ödettirmek istiyor. Burada vicdanlarını dinlemeleri lazım. Esnaf zor dönemde ” dedi.
DÜKKANLARIN NE ZAMAN AÇILIACAĞI BELİRSİZ
Esnafın yaşanılan süreçten ciddi anlamda etkilendiğini belirten Demir, “Esnaf 6 aydır dayanıyor. Esnaf bitti, esnaf intihar edecek konuma geldi. Böyle bir sıkıntı bu yaşıma kadar görmedim. Esnafın hiç bu şekilde sıkıştığını görmedik. 6 aydır kapalı olan esnaf 3 ay daha kapalı kaldı. Ne zaman açılacağı da belirsiz, ne zaman turistin geleceği de belirsiz” dedi.
SGK VE BAĞKUR PİRİMLERİ ALINMASIN
Demir, “Ankara’ya ilettiğimiz 17 madde ile çeklerin ve senetlerin takasının bir an önce durdurulmasını, dükkan kiralarının yardım yapılması ya da alınmaması talep ettik. Esnaf yoksa perişan olacak. Devletimizde esnafa bu zamanda sahip çıkmalı. TESK başkanımıza ilettiğimiz dosya bakana iletildi ama ne zaman çözülür, ne zaman meclise gelir bilmiyoruz. SGK ve Bağ-Kur primlerinin ertelenmesini bırakın alınmamasının talep ettik. 2021’de de taksitlendirilmesini istedik. Devlet devletliğini göstersin istedik. Kanun çıkmalı.Esnafın sorunlarını ve taleplerini içeren dosyanın karşılık bulacağını, umutlu olduklarını söyleyen Demir, “Umudumuzu yitirirsek zaten yaşayamayız. Umutluyuz bu konuda. Esnaf için kanunlar çıkmasını bekliyoruz. Bu beklentiler olmazsa da hepimiz yok olacağız, birimiz değil” dedi.
ESNAF OLMAKTAN BIKAN MUZLUK YAPMAK İSTİYOR
Demir, “Turizm bölgeleri için ayrı bir kanun çıkmalı, ayrı paketler hazırlanmalı, krediden fazla faizsiz yardım destekleri olmaları gerekiyor. Esnafın kurtuluşu bu. Esnaf esnaf olmaktan bıkmış durumda. Esnaf artık hazineden yer arıyor. Muz bahçesi yapmak için böyle giderse esnaf azalacak” açıklaması yaparak esnafın durumunu net olarak özetledi.